YAŞ kararları açıklandı – Son Dakika Haberleri

0


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildiklerinden Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu Deniz Kuvvetleri Komutanı, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla Gülan Hava Kuvvetleri Komutanı olarak atanmıştır.” dedi.


Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında meydana gelen 2022 Yılı Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısının peşinden basın açıklaması yapmış oldu.


Yaşar Güler’in vazife süresi uzatıldı


Toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) görevli general/amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükseltilecekler, vazife süresi uzatılacaklar ve kadrosuzluktan emekliye sevk edileceklerin durumlarının görüşülerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tensibiyle karara bağlandığını belirten Kalın, sözlerini şu şekilde sürdürdü:


30 Ağustos 2022 tarihinden geçerli olmak üzere 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 47 albay general ve amiralliğe yükseltilmiştir. 40 general ve amiralin görev süreleri bir yıl, 313 albayın görev süreleri ise 2 yıl süreyle uzatılmıştır. 38 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2022 tarihinden geçerli olmak üzere emekliye sevk edilmiştir. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in yaş haddi ve görev süresi bir yıl uzatılmıştır. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildiklerinden Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu Deniz Kuvvetleri Komutanı, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla Gülan Hava Kuvvetleri Komutanı olarak atanmıştır.”

YAŞ kararları açıklandı


Kalın, halen 264 olan general ve amiral sayısının 30 Ağustos 2022 zamanı itibarıyla 273 olacağını ifade ederek, şunları söylemiş oldu:


30 Ağustos 2022 tarihinden geçerli olmak üzere Hava Kuvvetleri Komutanlığından Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu orgeneralliğe, Kara Kuvvetleri Komutanlığından Tümgeneraller Yılmaz Yıldırım ve Bahtiyar Ersay korgeneralliğe, Hava Kuvvetleri Komutanlığından Tümgeneral İsmail Günaydın korgeneralliğe terfi ettirilmişlerdir. Kara Kuvvetleri Komutanlığından Tuğgeneraller Osman Aytaç, Mustafa Koşan, Tamer Atay, Alparslan Kılınç, Fethi Oltulu ve Sinan Eren tümgeneralliğe, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından Tuğamiraller Rafet Oktar, Erhan Aydın ve Nihat Baran tümamiralliğe, Hava Kuvvetleri Komutanlığından Tuğgeneraller Ergin Dinç, Kadircan Kottaş ve Ali Özmen tümgeneralliğe terfi ettirilmişlerdir.”


Bir üst rütbeye yükselen, vazife süreleri uzatılan general, amiral ve albayların yeni aşama ve görevlerinin hayırlı olmasını dileyen Kalın, vazife suresini tamamlayarak emekliye ayrılacak olan general, amiral ve albaylara ise hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.


Balıklı Rum Hastanesi’ndeki yangın


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, İstanbul Zeytinburnu’ndaki Balıklı Rum Hastanesi’ndeki yangına ilişkin de şunları söylemiş oldu:


Cumhurbaşkanı’mızın talimatlarıyla olaya derhal müdahale edildi. İçişleri Bakanlığımız, İstanbul Valiliğimiz, itfaiye ekiplerimiz yangını kontrol altına aldılar. Şu anda soğutma çalışmaları devam ediyor, bir can kaybı yahut yaralı yok. Orada bulunan hastalar hızlı bir şekilde tahliye edildi. Yine Cumhurbaşkanı’mızın talimatıyla 80’e yakın hasta öncelikli olarak Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’ne sevk edilmek üzere, şu anda sevk ediliyorlar. Buralarda bakımları yapılmaya devam edecek, böylece bu acil durum karşısında hastalarımızın, özellikle bakıma muhtaç yaşlı hastalarımızın mağdur olmaması için gerekli tedbirler acilen alındı. Yangın söndürme, soğutma çalışmaları tamamlandıktan sonra da bu tarihi hastanenin restorasyonuyla ilgili çalışmalar da ivedilikle yapılacak.”


30 Ağustos’tan itibaren emekli olacak adlar şu şekilde sıralandı:


Kara Kuvvetleri Komutanlığı


-Tümgeneral Erhan Uzun


-Tuğgeneral Göksel Sevindik


-Tuğgeneral İsmail Hakkı Köseali


-Tuğgeneral Faruk Yıldırım


-Tuğgeneral Oğuz Tozak


-Tuğgeneral Sadettin Alp Ergin


-Tuğgeneral Selçuk Yavuz


-Tuğgeneral Taner Uysal


-Tuğgeneral Engin Candaş


-Tuğgeneral Sebahattin Türker


-Tuğgeneral Mehmet Rifat Alkan


-Tuğgeneral Yücel Hususi


-Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör


-Tuğgeneral Mustafa Enis Koç


-Tuğgeneral Oktay Ağbuga


Deniz Kuvvetleri Komutanlığı


-Oramiral Adnan Özbal


-Tuğamiral Ayhan Türker Koçpınar


-Tuğamiral Aykut Manioğlu


-Tuğamiral Hasan Çankaya


Hava Kuvvetleri Komutanlığı


-Orgeneral Hasan Küçükakyüz


-Korgeneral Mehmet Özlü


-Tuğgeneral Yusuf Erge


-Tuğgeneral Oğuz Okuyucu


-Tuğgeneral Bekir Erdal Özgenç


Yüksek Askeri Şura kararları kapsamında düzgüsel bekleme süresini tamamlamadan kadrosuzluk sebebiyle emekliye sevk edilen general ve amiraller ise şu şekilde sıralandı:


Kara Kuvvetleri Komutanlığı:


-Tümgeneral İdris Acartürk


-Tuğgeneral Ali Fuat Arıkan


-Tuğgeneral Adem Çakır


-Tuğgeneral Hüseyin Aziz Çetinkaya


-Tuğgeneral Mustafa Köse


Deniz Kuvvetleri Komutanlığı


-Tümamiral Ayhan Gedik


-Tümamiral Hasan Özyurt


-Tuğamiral Hüseyin Sami Uyar


-Tuğamiral Ahmet Cevdet Kaplan


Hava Kuvvetleri Komutanlığı:


-Tümgeneral Kutlay Demir


-Tümgeneral Ali Serin


-Tuğgeneral Gürel Özusta


-Tuğgeneral Gökhan Ergün


-Tuğgeneral Aziz Adalı

Leave A Reply

Your email address will not be published.