Tüm dünyanın gözü Soçi’deydi! Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin zirvesi sonlandı

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in davetlisi olarak Soçi kentine giderek burada karşılıklı bir görüşme gerçekleştirmiş oldu.

Rus Sanatoryum’da bir araya gelen ikilinin basına kapalı gerçekleşen ortalama 4 saatlik görüşmesi sonlandı. Görüşmede tahıl koridoru ve Akkuyu Nükleer Santraliyle ilgili gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin arasındaki görüşme sona erdi

Görüşme öncesi iki önder basına açıklamalarda bulunmuş oldu. İlk olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin söz alarak Erdoğan’a “Hoş geldiniz” dedi. Putin sonrasında Tahıl Sevkiyatı Anlaşması’yla ilgili Türkiye’ye övgü dolu ifadeler kullandı. Putin, Tahıl Sevkiyatı Anlaşması için Erdoğan’a yönelik, “Avrupa Erdoğan’a minnettar olmalı. Anlaşma sizin eseriniz” ifadelerini kullandıktan sonrasında sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bıraktı.

Erdoğan da, iki ayrı şekilde gerçekleşecek görüşmenin basına açık olan bölümünde açıklamalarda bulunmuş oldu. Cumhurbaşkanı, “Tahıl anlaşmasıyla ilgili gelişmeleri, bölgemizdeki son durumu ve Suriye’deki gelişmeleri ele alacağız. Avrupa’nın Rus gazını Türkiye üzerinden alması çok önemli. Akkuyu Nükleer Santraliyle ilgili de etraflıca bir görüşme yapacağız. Bugün böyle bir fırsatı bulduğumuz için memnuniyetimi ifade etmek istiyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin arasındaki görüşme sona erdi

Rus önder Putin, Soçi’ye gitmeden bundan önce Moskova’da Güvenlik Konseyi’ni topladı. Kremlin, üst düzey askeri yetkililerin de katılmış olduğu konsey toplantısında Türkiye-Rusya randevusunun değerlendirildiğini aktarıyor. Erdoğan ve Putin, internasyonal diplomaside birbirleriyle en oldukça görüşen liderler içinde içeriyor. Moskova’dan meydana getirilen açıklamalarda, iki liderin bu görüşmeyi 19 Temmuz’da Tahran’da kararlaştırdıkları bilgisi verildi.

Karadeniz kıyısındaki buluşmayı dünya medyası ilk sayfasından veriyor. New York Times gazetesi, hem ortak hem de düşman olarak tanımladığı Erdoğan ile Putin’in Soçi’de bir araya geleceğini bildiriyor. Gazete, liderlerin üç haftadan azca bir süre içinde ikinci kez karşı karşıya buluştuğunu öne çıkarıyor. Amerika’nın Sesi, ‘Erdoğan ve Putin, bir ay içinde ikinci kez buluşuyor’ diyor, Karadeniz kıyısındaki buluşmanın ana gündeminin tahıl anlaşması ve Suriye’nin kuzeyine gerçekleşecek olası bir operasyon bulunduğunu aktarıyor.

Recep Tayyip Erdoğan Politika Dünya Güncel Haberler

Leave A Reply

Your email address will not be published.