Son dakika… ‘Spor aşkı engel tanımaz’ projesi… Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sizi yalnız bırakmayacağız, ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Spor Aşkı Engel Tanımaz” Hususi Eğitim Okulları’na Spor Malzemesi Dağıtım Töreni’ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yapmış olduğu konuşmada “Biz sizi yalnız bırakmayacağız. Ne gerekiyorsa bunu yapacağız, yapmakta kararlıyız” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Spor Aşkı Engel Tanımaz‘ Hususi Eğitim Okulları’na Spor Malzemesi Dağıtım Töreni’nde konuştu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın açıklamalarından öne çıkanlar…
Buradaki kardeşlerimle beraber tüm engelli vatandaşlarımın Engelliler Haftası’nı kutlama ediyorum. Hayatın her alanında sergiledikleri üstün başarıları ile hepimize örnek oluyorlar. Son dönemde engellilerimiz sporun değişik branşlarında dünya genelinde ifithar verici başarılara imza atıyorlar. Engelli kardeşlerimizi mücadeleleri, gayretleri ve emekleri için bilhassa milletim adına kutlama ediyorum. Sporcu kardeşlerimizin şahsında şanlı bayrağımızı her yerde gururla dalgalandıran tüm sporcularımıza teşekkürlerimi iletiyorum.

class=”medyanet-inline-adv”>

HİÇ KİMSE BEDENSEL ENGELİ NEDENİYLE SOSYAL HAYATIN DIŞINA İTİLEMEZ

Hangi kökene, inanca, kültüre haiz olursa olsun 85 milyonun her biri devletimizin nazarında eşittir. Engelli kardeşlerimizin hayata dört elle sarılmalarından aldığımız ilhamla ikimiz de engellerimizin hayallerini gerçeğe dönüştürebilmek için hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyoruz.  Bizim politika ve devlet anlayışında asla kimse insani vasıflarından, doğuştan gelen özelliklerinden dolayı ötekileştirilemez. Hiç kimse dış görünüşünden dolayı ayrımcılığa bırakılamaz. Hiç kimse bedensel engeli sebebiyle toplumsal yaşamın dışına itilemez. Başkaları sırtını dönse de biz engelli kardeşlerimizi asla yok sayamayız.  Başkaları görmezden gelse de biz engelli vatandaşlarımızı dikkatsizlik edemeyiz. Engelli yurttaşlarımızın bilgisizlik, bilgisizlik, imkansızlık benzer biçimde sebeplerle iki duvar arasına hapsedilmesine tahammül gösteremeyiz. 

Son dakika... ‘Spor aşkı engel tanımaz’ projesi... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sizi yalnız bırakmayacağız, ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız

 ENGELLİLERE YÖNELİK POZİTİF AYRIMCILIĞI ANAYASA GÜVENCESİNE ALDIK

atandaşlık bağıyla bağlı olan hepimiz bu ülkenin birinci derslik vatandaşıdır. İnsanlarımızın tamamının imkanlardan eşit derecede faydalanmasını sağlamak temel görevimizdir.  85 milyonun tüm fertleri benzer biçimde engelli kardeşlerimizin hiçbir mesele yaşamadan eşit bireyler olarak hayata katılımlarına büyük ehemmiyet veriyoruz. ‘Spor Aşkı Engel Tanımaz’ programıyla 500 hususi eğitim okulundaki değişik engel gruplarının kullanıma sunulmak suretiyle üretilmiş 27 bin spor malzemesi bugün yola çıkıyor. Bu TIR’ları inşallah buradan ülkemizin dört bir köşesine uğurlayacağız. Böylece Hakkari’den Edirne’ye, Artvin’den Hatay’a 81 ilimizde engelli öğrencimizi spor olanağına kavuşturacağız. Ayrıca eğitimde fırsat eşitliğini her alanda tesis etmeye bir adım daha yaklaşmış olduk. Engelli kardeşlerimizin de bu imkanları en iyi şekilde değerlendirerek spor ve başka her alanda bizleri gururlandıracak başarılara imza atacaklarına inanıyorum. Bunu Tokyo’da gördük inşallah şimdi Paris’te de göreceğiz.  İnşallah Tokyo’dan sonrasında Paris’ten bambaşka dolu dolu zaferlerle döneceğiz.

class=”medyanet-inline-adv”>

Spor insan ve cemiyet sağlığı kadar engelli yurttaşlarımızın hayata etken katılımlarını elde eden mühim bir etkinlik alanıdır. Bilimsel emek harcamalar, sporun engelli bireyler üstünde pozitif tesirleri bulunduğunu kanıtlama etmiştir. Türkiye’de oldukça uzun seneler engelli kardeşlerimiz ya dikkatsizlik edilmiş ya da önyargıların kurbanı olmuşlardır. Engellerimize lüzumlu imkanlar sunulmadığı benzer biçimde devamlı ‘Yapamazsınız’ denilerek öz güvenleri törpülenmiştir.

2002 senesinde engellilerimizle ilgili oldukça ciddi sıkıntılarımız vardı. Sorumluluğu oldukça büyük seviyede ailelere bırakılmıştı. Hayata katılmalarını teşvik edecek bir irade, vizyon ve duyarlılık maalesef mevcut değildi. Son 20 yılda attığımız adımlarla bunu kökten değiştirerek; engellilerimizin sorunlarını çözmek, ailelerimizin sıkıntısını hafifletmek, onların eşit yurttaş olduklarını göstermek adına oldukça güzel işler gerçekleştirdik.

class=”medyanet-inline-adv”>

Engelliler Kanunu ile eğitimden bakıma kadar engellilerimizi ilgilendiren pek oldukça mevzuda zamanı özellikte adımlar attık. 2010’da meydana getirilen anayasa değişikliği ile engellilere yönelik pozitif ayrımcılığı anayasa güvencesine aldık. Evde bakım desteği, yardımı, ümit evleri benzer biçimde örneksiz uygulamaları biz hayata geçirdik. 

Son dakika... ‘Spor aşkı engel tanımaz’ projesi... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sizi yalnız bırakmayacağız, ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız

SİZİ YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ

Okula gidemeyen evlatları için evleri ve hastaneleri birer okula dönüştürüyoruz. Toplam 453 bin toplam hususi eğitim gereksinim duyan çocuk ve gencimize eğitim veriyoruz. 79 tane olan destek eğitim odalarının sayısı 2022 yılı itibariyle 638’e ulaştı. Biz sizi yalnız bırakmayacağız. Ne gerekiyorsa bunu yapacağız, yapmakta kararlıyız. 

class=”medyanet-inline-adv”>

Son dakika... ‘Spor aşkı engel tanımaz’ projesi... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sizi yalnız bırakmayacağız, ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız

ENGELLİLERİMİZ, BUGÜN SPORUN PEK ÇOK ALANINDA ADETA DESTAN YAZIYOR

Uzun seneler dışlanan engelli kardeşlerimiz sporda, sanatta, akademide göğüslerini gere gere ‘Ben de varım’ diyor. Daha ilkin sporun birçok branşında kısıtlı sayıda varlık gösterebilen engellilerimiz, bugün sporun pek oldukça alanında adeta destan yazıyorlar. Türkiye, 2000 Sydney Paralimpik Oyunları’na yalnız bir sporcu ile iştirak etmiştir. 20 yıl sonrasında Tokyo Paralimpik oyunlarına 87 sporcu ile katıldık, toplam 15 madalya ile ülkemize döndük. Engelli sporcu sayısı 2021 itibariyle 45 bin 441’e çıktı.  Bakanlığımıza bağlı tüm spor tesislerini engelli kardeşlerimizin erişimi için tekrardan düzenledik. 2024 Paris Olimpiyatları ile ilgili hazırlıklarımıza şimdiden başladık. Sporcu sayısı ve kazanılan madalya sayısıyla inşallah yeni bir rekora imza atacağımızı düşünüyorum. 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.