Son dakika… Rize-Artvin Havalimanı açıldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Havayolu ulaşımında alınan mesafenin sembolüdür

0

class=”medyanet-inline-adv”>

Dünyada bir tek 5 tane olan, Türkiye’de iki tane bulunan denize dolgu tekniğiyle inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın katılımıyla açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’ye son 20 yılda sayısız yapıt inşa edildiğini ve yenilerinin de inşasının devam ettiğini söylemiş oldu. 

Son dakika... Rize-Artvin Havalimanı açıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan: Havayolu ulaşımında alınan mesafenin sembolüdür

Erdoğan “Türkiye’nin kalkınmada özellikle de havayolu ulaşımında son 20 yılda katettiği mesafesinin sembolü olarak gördüğüm bu eser ne dağ ne denizlerin bizim hizmet azmimizin önünde duramayacağının işaretidir” dedi.

Yaş çay alım fiyatlarını da müjde olarak açıklayan Erdoğan, kilogram fiyatının 7 liradan fabrikalara verilebileceğini belirtti.

class=”medyanet-inline-adv”>

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyleki:

Ülkemizin iftihar verici eserleri içinde yer edinen Rize-Artvin Havalimanımızın hayırlı olmasını arzuluyorum. Eser ve hizmet siyasetimizin son örneği bu havalimanımız bayağı bir yatırım değildir. Dünyada deniz dolgusu olan 5 havalimanı bulunuyor. Rize-Artvin’le beraber ikisi ülkemizdedir. Böylece ülkemizdeki toplam havalimanı sayısını 26’dan 57’ye çıkardık. Sıfırdan yapmışcasına yenilediğimiz havalimanları da var.

Son dakika... Rize-Artvin Havalimanı açıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan: Havayolu ulaşımında alınan mesafenin sembolüdür

Yaklaşık 5 yılda 4.4 milyar liralık yatırımla tamamlanan Rize Artvin havalimanı 3 bin metrelik pisti, senelik 3 milyon yolcu kapasiteli terminaliyle gurur verici yapıt oldu. Şu anda uçaklarımız boş gidip geliyor. Rizeli hemşerilerimize sesleniyorum. Bu uçaklar boş gidip gelirse bu ne doğal olarak Rizeli, Artvinli’ye yakışır. Bu uçaklar dolmalı ki gidiş gelişler oldukça değişik şekilde devam etsin. Türkiye’nin kalkınmada bilhassa de havayolu ulaşımında son 20 yılda katettiği mesafesinin sembolü olarak gördüğüm bu yapıt ne dağ ne denizlerin bizim hizmet azmimizin önünde duramayacağının işaretidir.

class=”medyanet-inline-adv”>

Son dakika... Rize-Artvin Havalimanı açıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan: Havayolu ulaşımında alınan mesafenin sembolüdür

Ülkemizin sınır noktasına kurduğumuz havalimanı pek oldukça alanda katkı elde edecektir. Bu topraklardan yaşayanlar ve sılayı rahim için ziyarete gelenler yanında bölgenin güzelliklerini görmek suretiyle Rize Artvin bir tayyare bileti mesafesidir. Sen orada ben burada, birazcık yakın olalım, dal ile asma benzer biçimde birbirine sarılalım. Bir şey diyeyim sana sevdan öldürdü beni oy kül oldum yana yana. Artık Rize de Artvin de türküler ayrılık değil, kavuşmak üstüne söylenecek.

“TÜNEL, HASTANE, EĞİTİM TESİSLERİNİ HİZMETE SUNDUK”

Son 20 yılda Rize’ye 25 milyar lira tutarında yatırım yaptık. 2000 dersliğin yanında üniversitemizi şehrimize kazandırdık. 92 tane spor tesisi yaptık. İhtiyaç sahibi hemşerilere 1.1 milyar lira toplumsal yardım aktardık. 911 yataklı hastanenin de aralarında bulunmuş olduğu 28 sıhhat tesisini şehrimize kazandırdık. Güneysu Millet Bahçesi’ni yıl sonuna kadar hizmete sunacağız. Ovit Tüneli ve bağlantı yolları, Hurmalık, Salaha tünelini tamamlayıp hizmete sunduk. Turizm potansiyelini değerlendirmek için  mühim emek harcamalar sürdürüyoruz. Kaçkar Dağları Milli Parkı’nı halkın kullanımına açtık.

class=”medyanet-inline-adv”>

Son dakika... Rize-Artvin Havalimanı açıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan: Havayolu ulaşımında alınan mesafenin sembolüdür

Son 20 yılda inşa ettiğimiz 68 taşkın koruma tesisiyle 121 yerleşim yeri ve 17 bin dekar araziyi taşkınlardan koruduk. Sanayide şehrimize bir organize endüstri bölgesi 3 endüstri tesisi site olarak kazandırdık. Enerjide doğalgaz arzını sağladık.

Artvin’e geçtiğimiz 20 yılda 40 milyar liralık yatırım yaptık. 750 yeni sınıf inşa ettik. Çoruh Üniversitesi’ni hizmete aldık. 7 gençlik merkezi, 21 spor tesisimizle gençlerimize hizmet veriyoruz. İhtiyaç sahibi vatandaşlara 680 milyon lira kaynakla destek olduk. 16 sıhhat tesisi inşa ettik. Bölünmüş yol uzunluğunu 22’den 80 km’ye çıkardık. Cankurtaran tünelini hizmetinize sunduk. Çoruh üstüne Muratlı, Borçka, Deriner ve Yusufeli barajlarını gerdanlıklar benzer biçimde taktık. Yusufeli Barajı’nda su tutma aşamasına geldik. Çoruh Parkı’nı inşa ettik. 69 taşkın koruma tesisini tamamladık.

class=”medyanet-inline-adv”>

Yaptığımız yatırımlarla artık bölgemizde insanlarımızın yaşam standartlarını batıdaki şehirlerimizin ötesine geçirdik. Milletime sesleniyorum. Topluluğu görüyorsunuz, heyecanı görüyorsunuz. Artık asla kimsenin eğitim için sıhhat, geçim derdi için başka bölgelere gitmesine gerek kalmadı. Hatta gurbette sıla özlemiyle yaşayan yurttaşlarımızın geri dönmesi için ihtiyaç duyulan her şeyi hazırladık. Bölgenin göç problemininin çözümü mevzusunda gereksinim duyulanları elde etmiş olduk.

“2053 VİZYONUMUZUN AYDINLIK GELECEĞİNİN LOKOMOTİFLERİNDEN BİRİ”

Karadeniz insanının çalışkanlığı, azmi, yenilikçiliği bu imkanlarla bir araya vardığında burada değil, tüm Türkiye’nin ufkunu açacak işler başarılacağına inanıyorum. Ülkemizin dört bir yanında çaba, emek ve becerisiyle kendi yaşamını kazanan kabına sığamayan Karadenizlilere yakışan budur. Baba ata topraklarını ihya etmek için harekete geçen her kardeşimizin yanında yer almayı sürdüreceğiz. Bölgemiz büyük ve kuvvetli Türkiyemizin 2053 vizyonumuzun aydınlık geleceğin lokomotiflerinden biri haline dönüşecektir.

class=”medyanet-inline-adv”>

“ÜLKEMİZİ BÜYÜTMEK İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ”

Türkiye’nin demokrasi ve kalkınma yolculuğu 2 asırlık zamanı ile büyük bir başarı hikayesidir. İçinde emperyal güçlerin sömürü düzenine karşı verilen mücadeleyi ruhu barındırır. İşte ben karşımda sizleri bu şekilde görüyorum. Bunu Karabağ’da Libya’da Gabar ,Cudi ve Bestler Deresi’nde tüm terör örgütlerine karşı ispatladınız. Şehitlerimiz geldi fakat biz biliyoruz ki şüheda fışkıracak toprağı şüheda. İşte milletimiz ilkin istiklalini kazanıp yeni devletini kurarak demokrasi ve kalkınma adımlarıyla bugünkü seviyesine gelmiştir. Bu sebeple Türkiye zihinlere ve ayaklara yaralanan zincirlerinden kurtulup kendi uygarlık tarih misyonunu sahiplendiğinde öteki toplumların da onları izleyeceğini biliyorlardı. Darbelerle, terör örgütleriyle, internasyonal kumpaslarla oyaladılar. Biz de ülkeye ve millete hizmet ederken aynı yollardan geçtik. Milletimiz senaryoyu çözdüğü için girdiğimiz tüm savaşım bugün olduğu benzer biçimde yanımızda yer aldı. Bugün Cumhur İttifakı olarak aynı mücadeleyi sürdürüyoruz. 2023’e bu ruhla hazır mıyız? Hazırlanıyor muyuz? 2023’e atfettiğimiz hedeflere ulaşmamızı engelleme çabalarını beraberce izliyoruz. Yalan, karacılık, çarpıtmanın kol gezdirilmiş olduğu iklimde ülkemizi geleceğe hazırlıyoruz. Ekonomi sisteminin kökünden sarsıldığı dönemde, yatırım, istihdamla ülkemizi büyütmek için gece gündüz çalışıyoruz. Milletimizin asırlık geri kalmışlığının ihmalinin dermanını iyi mi biz bulmuşsak bugünkü sıkıntıları gene biz çözeceğiz.  Tek vaatleri Türkiye’yi her şeyiyle eskiye döndürmek, kavga ettirmek, emperyal düzene uydurmak olanlara fırsat vermeyeceğiz. Teneke gürültüsünden farkı olmayanların patırtılarıyla olanların gerçek yüzlerini sizler biliyorsunuz ki. İşte bugün Rize-Artvin havalimanındayız. Geçtiğimiz aylarda Tokat Havalimanı’nı hizmete açtık. 18 Mart’ta Çanakkale Köprüsü’nü açtık. 1915 Çanakkale Köprüsü’yle boğazlarımıza 4’üncü gerdanlığı takmış olduk.

“HÜSRAN YAŞANMASINA MİLLETÇE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Hayatın her alanında ülkenin çehresini milletin makus tarihini değiştirerek ülkeye çağ atlatmış olmanın huzuruyla siz değerli ziyaretçilerimizin karşısındayız. Eksiklerimiz, hatalarımız olmamış mıdır. Elbette olmuştur. Bunlar devede kulak misalidir. Dünya ve bölgemiz krizlerin yol açmış olduğu bir ateş çemberinden geçerken biz ülkemizi en üst seviyeye çıkarmanın karşılığını vermeye çalışıyoruz. Türkiye bir ihtimal 100 yılda bir bu şekilde fırsatlar yakalıyor. Daha ilkin bu fırsatları elimizden aldılar. Bu hüsranın yaşanmasına milletçe izin vermeyeceğiz. 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Havalimanları, barajlar, yollar… Bunlar Türkiye’nin gelişmesini gösteren hamlelerdir
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rize-Artvin Havalimanı açılışında açıklamalarda bulunmuş oldu. Aliyev, “Türkiye günden güne güçleniyor, gelişiyor. Bunun temelinde siyaset ve aziz kardeşimin emeği, zahmeti vardır. Türkiye dünya çapında güç merkezi ve söz sahibi olup, ülke içinde de büyük projeler inşa etmeye kadirdir. Havalimanları, barajlar, yollar, köprüler bunlar Türkiye’nin gelişmesini gösteren hamlelerdir.” dedi.

“YAŞ ÇAY KİLOGRAM ALIM FİYATI 7 LİRA”

Sizlerle gurur duyuyorum. Küresel krizin ülkemize etkilerini azaltmak için oldukça yönlü program uyguluyoruz. Üretim ve istihdam tarafında işler planlandığı benzer biçimde gidiyor. Enflasyonu dizginleyerek sürdürüyoruz. Bu bölgenin en mühim gelir deposu çay üretimidir. 2022 yılı yaş çay alım fiyatlarının müjdesini sizlerle paylaşmak isterim. Geçtiğimiz yıl yaş çay alım fiyatı kilogramda 3,87 liraydı. Bu yıl yaş çay alımlarında uygulanacak taban fiyatı yüzde 73’ün artışla 6.70 kuruşa, kilogramda 13 kuruş olan desteklemeyi de yüzde 130 artırarak 30 kuruşa çıkarıyoruz. Böylece üreticilerimiz çaylarını geçen yıla gore destekleme ile beraber averajı yüzde 75’e gelen artışla kilogramı 7 liradan fabrikaya verebilecek. Yeni yaş çay alım fiyatımızın bölgemize ve siz kıymetli hemşerilerimize hayırlı olmasını arzuluyorum.

Bir müjdede İkizdere Çamlıhemşinli çay üreticilerine vermek isterim. 100 ton kapasiteye haiz 5 binin üstünde üreticiye haiz çay fabrikalarının inşaatlarını projeleri var. Önümüzdeki kampanya döneminde çay alımında üretime başlamış olacak. Çay fabrikalarımızın hayırlı olmasını arzuluyorum. Arhavili yurttaşlarımız OSB kamulaştırılmasıyla ilgili müjde vermek isterim. Arhavi OSB’nin kamulaştırma çalışmalarının hızlıca tamamlanması talimatı verdim. Rize-Artvin Havalimanı’nın hayırlı olmasını arzuluyorum. Aliyev kardeşime şükranlarımı sunuyorum. Sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

MİMAR SİNAN TEKNİĞİYLE YAPILDI

Mimar Sinan’ın 1558’de Süleymaniye Camisi’ndeki ‘ön yükleme’ tekniği kullanılarak deniz dolgusu meydana getirilen havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı’ndan sonrasında 2’nci; Japonya, Hong Kong ve Cenup Kore’nin peşinden da dünyanın 5’inci deniz üstündeki havalimanı oldu. Havalimanında sivil apronun yanı sıra Türk Hava Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı için de 2 apron inşa edildi.

Son dakika... Rize-Artvin Havalimanı açıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan: Havayolu ulaşımında alınan mesafenin sembolüdür

DALGIÇLAR DEVREYE GİRDİ

Dönemin en ileri inşaat ve yapım teknolojilerinin kullanıldığı inşaatta, deniz tabanındaki gevşek kum dolgu sahasından uzaklaştırıldı. Bunun için tarama gemisiyle deniz tabanından 1 milyon metreküp araç-gereç çekildi. Havalimanını Karadeniz’in şiddetli dalgalarından korumak için dış koruyucu mendirek inşa edildi. 7 kilometrelik mesafeden taşınan her biri 8 ile 10 tona varan ağırlıklardaki milyonlarca taş, kamyonlar ve gemilerle taşınıp averaj derinliği 17,5 metre olan deniz dolgu alanında, 28 metre derinliğe kadar dolgu yapılmış oldu. Deniz altında sismik cihazlarla ölçümlerin peşinden 300 tonluk vinçle 35 ve 45 ton ağırlığındaki 20 bin 500 tane ‘x blok elemanı’ dalgıçlar tarafınca deniz altına yerleştirildi. Deniz dolgusu için 100 milyon ton taş kullanılan havalimanında, 304 kazık üstüne de 76 yaklaşım ışığı konuldu.

ÜSTYAPIYA GEÇİLDİ

PAT sahaları olarak adlandırılan pist, apron ve taksi yolları ve bina dolgularının tamamlanıp ön yüklemede oluşabilecek oturma miktarı sağlandıktan sonrasında üstyapı imalatlarına geçilen havalimanında, üstyapı kesitlerindeki aşağıdan yukarıya doğru; 500 bin metrekare kırmataş temel ve alt temel ile bitümlü temel, binder imalatları yapılmış oldu. Son olarak final tabakası olan hususi esneme özellikli taş mastik asfalt pist imalatının gerçekleştirildiği havalimanında zeminleri güçlendirmek için Türkiye’de ilk kere 810 bin metrekare alanda 3 sıra zemin oturmalarını önleyecek özellikte geogrid araç-gereç kullanıldı.

1 SİVİL, 2 ASKERİ APRON

Senelik 3 milyon yolcu kapasiteli havalimanında, 300’e 120 metre ve 120’ye 120 metre taş ahşap karışımlı mahalli mimari motiflerin kullanıldığı sivil apronun yanı sıra Türk Hava Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı için de 2 apron daha inşa edildi. Yurt içi ve yurt dışı uçuşların yapılabileceği 3 bin metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde pistle 265 metreye 45 metre ebatlarında taksi yolunun yer almış olduğu Rize-Artvin Havalimanı, 47 bin 133 metrekare kapalı alandan oluşuyor. Havalimanı 3 milyon metrekare alanıyla Türkiye’nin 783 bin 562 kilometrekare olan yüz ölçümünü de değiştirdi.

Son dakika... Rize-Artvin Havalimanı açıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan: Havayolu ulaşımında alınan mesafenin sembolüdür

2 KİLOMETRELİK BAĞLANTI YOLU

450 vasıta kapasiteli otopark ile oldukça amaçlı garaj binalarının yer almış olduğu Rize-Artvin Havalimanı’nda ek olarak teknik blok, Isı ve Güç Merkezleri, Yangın ve Kurtarma İstasyonu ile Katı Atık Merkezi benzer biçimde bloklar da inşa edildi. Kara yolu ulaşımı için 2 kilometrelik bağlantı ve köprülü kavşağın yapıldığı havalimanına 470 metre uzunluğunda viyadük inşa edildi.

KULE ÇAY BARDAĞI

Terminal binası içine Çay Müzesi inşa edilen havalimanında, hava trafik denetim kulesi ince belli çay bardağı, havalimanı girişi de çay yaprağı şeklinde yapılmış oldu. 135 bin metrekareden fazla peyzaj alanına haiz havalimanının 49 bin metrekaresi Karadeniz’in coğrafi özelliklerine uyumlu 1453 ağaçla yeşillendirildi. 58’inci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı’ndan sonrasında Türkiye’nin 2’nci; Japonya, Hong Kong ve Cenup Kore’nin peşinden ise dünyanın 5’inci deniz üstündeki havalimanı olarak kayıtlara geçti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.