Son dakika haberi! Başkan Erdoğan’dan Soçi dönüşü flaş açıklamalar! “Suriye konusunda Putin ile mutabık kaldık”

0

SORU: Yunanistan’da fazlaca enteresan bir gelişme oldu. İstihbarat Teşkilatı Başkanı çekilme etti. Gerekçesi de Yunanistan karşıcılık liderinin cep telefonundan casus yazılım bulunması. Miçotakis’in yeğeninin de işin içinde olduğu iddiaları söz mevzusu. Bir değerlendirmeniz olur mu?

Ben Yunanistan’ın iç işlerine karışmam. Bu onların iç işleridir.

SORU: Kuzey Irak’taki Zaho vakasını sormak isterim. Hem dış siyaset açısından hem iç siyaset açısından soracağım. 9 sivil öldürüldü iki hafta ilkin. Bu 9 sivil defnedilmeden işi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yaptığına dair tezvirat yaptılar. Zaho’daki son durum nedir? Bunu Türkiye’ye karşı küresel bir kumpas olarak değerlendirenler oldu. Bu şekilde bir kumpas var mı? Birileri acaba Suriye’ye operasyon yapılacakken bu şekilde işler mi yapıyorlar?

Daha ilkin gerek Dışişleri gerekse Savunma Bakanlığımız açıklamaları yapmış oldu. Bu, terör örgütü PKK’nın bilindik saldırılarının bir değişik versiyonu. Nasıl bugüne dek bu tür şeyleri yapmış olup ondan sonrasında kaçtıysalar, ortada görünmeme benzer biçimde yolları seçtiyseler şimdi burada da gene aynı şekilde bu tür suikastları yaptıktan sonrasında topu derhal Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Türkiye’nin üstüne atmışlardır. Olayın aslı budur. Buna yönelik de bugüne dek yapılmış olan açıklamalarımızın arkasındayız. Tabii başta Amerika olmak suretiyle, Avrupa’nın değişik ülkelerine bu tarz şeyleri İletişim Başkanlığımız da söyledi ve bu şekilde süreç devam ediyor. Biz ilk andan itibaren orada mahalli muhataplarımızla konuşmak, görüşmek, temas sağlamak suretiyle her mevzuda destek olabileceğimizi, bu olayın açığa çıkması için elimizden geleni göstereceğimizi kendilerine söyledik. Bu teklifimiz halen kalımlı. Onlar da teşekkür ettiler. Hatta oradaki yaralılarla ilgili eğer arzu ederlerse onlara sıhhat desteği sağlayabileceğimizi kendilerine ifade ettik. Sadece Kuzey Irak’ta yada Irak’ta değil, biz oradan ülkemize alıp en yakın vilayetlerdeki kent hastanelerimizde, eğitim araştırma hastanelerimizde, ameliyatsa ameliyat, bakımsa bakım bunların hepsini yapabileceğimizi söyledik. Tüm muhataplarımıza taziyelerimizi ilettik. Bizim başlangıçtan itibaren yaptığımız tüm operasyonlarda sivillerin, zamanı, dini, kültürel yapıların ve çevrenin dokunulmaz bulunduğunu, planlamada ve icrada kesinlikle bu mevzulara hiçbir ordunun yapmadığı kadar dikkatli ve hassasiyetle yaklaştığımızı ilave ettik. Zaho’daki vakadan sonrasında Musul Konsolosluğumuza bir hücum oldu. Oranın bir sivil hedef olduğu biline biline oraya açık hücum yapılmış oldu. Kimin sivil hedeflere saldırabileceğini, bu alçaklığı kimlerin yapabileceğini her insanın görmesi lazım.

SORU: Zaho vakası iç siyasette yansıması da şu şekilde oldu. Olayın ilk saatlerinde HDP yetkilileri resmi toplumsal medya hesaplarından da dahil olmak suretiyle ‘Zaho ikinci Uludere’dir’ açıklamasını yaptılar. CHP Genel Başkanı da HDP’nin ‘Zaho ikinci Uludere’dir’ açıklamasından iki hafta sonrasında Uludere’ye gitti ve bunu helalleşme konsepti altında yapmış oldu. Bu helalleşme konsepti altında Uludere’ye gidilmesini, HDP’nin çağrısının iki hafta sonrasında gidilmesini iyi mi değerlendirirsiniz?

Biliyorsunuz ben Uludere’deki o vakada ebediyete irtihal eden tüm kardeşlerimizin aileleriyle bir araya geldim. Şırnak’ta Şerafettin Elçi Havalimanı’nın açılışında o ailelerle görüşmelerimi yaptım. Bizzat eşimi de Uludere’ye gönderdim. Eşim Uludere’ye gitti, oradaki ailelerle yerinde görüşmeler yapmış oldu. Dolayısıyla bizim Bay Kemal benzer biçimde kalkıp da nerede bir fırsatçılık var, o fırsatçılık anı ulaştığında onlarla bir araya gelmek benzer biçimde bir yaklaşımımız yok. Bay Kemal helalleşmeden bahsediyor. Sen bu ifadeyle bir kere kendini açığa çıkarıyorsun. Nedir o? Bir yerde bir borç var ise gidersin helalleşirsin. Demek ki sen bu işlerde tarafsın. Bu şekilde bir durum aslına bakarsanız söz mevzusu. Onun için de helalleşme zarureti doğuyor. Bizim o şekilde bir helalleşme sıkıntımız yok. Şundan dolayı biz tüm yurttaşlarımıza karşı her türlü yapmamız gerekenleri yaptık, yapıyoruz ve bundan sonrasında da aynı şekilde halletmeye devam edeceğiz. Bizim yurttaşlarımıza karşı hak noktasında evelallah bir sıkıntımız yok, buna inanıyoruz. Hele hele orada belediyeyi de biz kazandığımız için, iyi mi oluyor bu iş, hem o şekilde hem o şekilde…

SORU: KPSS iptal kararınızın detayını merak ediyoruz. Bununla beraber son duruma ilişkin informasyon verebilir misiniz? FETÖ parmağı var mı? Sosyal medya tarandığında, bakıldığında resmi olarak parmağı olmasa da hükümetle gençleri karşı karşıya getirmek isteyen bir FETÖ’cü grubun varlığı fazlaca aşikar görülüyor.

KPSS AÇIKLAMASI: ÜST DÜZEY BİR EKİP OLUŞTURDUK

FETÖ’cü grup mu desek; 6’lı masa mı desek; bir de masanın altı var, yedi… Şimdi dikkat ederseniz, aynı anda hepsi adeta aynı cümlelerle, aynı kelimelerle bunu tanımlamaya çalıştılar. Yani biz orada boşta bulunsak yada boşluğa düşsek bunu seçime kadar satacaklardı. Şundan dolayı gençleri iyi mi aldatırız gayreti içerisindeler. Tabii bu tutmadı. Şundan dolayı biz durumu gördük. Durumu gördükten sonrasında, ben ÖSYM başkanı olan arkadaşımızı da bir zan altında bırakmak istemem fakat soruşturmaların hayırlı bir netice vermesi noktasından hareketle kendisini görevden almak suretiyle oraya derhal, 24 saati bulmadan bir arkadaşımızın atamasını yaptık. Bu atamayla birlikte de derhal ekibini en güzel şekilde kurması için yönerge verdik. Üst düzey de bir ekip oluşturduk ve bu ekiple çalışmalarına anında başladılar. Atamayı yaptığımız benzer biçimde çalışmayla da derhal ertesi sabah çıktı basın toplantısını yapmış oldu ve önümüzdeki ayın 17’sinde de süreci başlatma kararını aldık. Imtihanı iptal edilenlerden herhangi bir ücret talebi de kesinlikle olmayacak. ÖSYM, bundan sonraki süreci, kademeleri de inşallah en güzel surette devam ettirerek, şaibeleri de ortadan kaldırarak yoluna devam edecek.

SORU: Siz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirirken devamlı ‘Bay Kemal’ ifadesini kullanıyorsunuz. O da ‘Evet ben Bay Kemal’im dedi. Buna dair ne diyorsunuz? Bay Kemal demeye devam edecek misiniz?

Şimdi burada da söyledik ya… ‘Bay Kemal’ doğal uzun süreden beri kendisine lütfettiğimiz bir isimdi fakat bu adı kabullenmekte ilkin zorlandı, sonrasında kabul etti. Bize düşen nedir? Hayırlı olsun anlama gelir. Fakat enteresan olan bir şey daha var, bizim bu ziyaretler de kendisini rahatsız ediyor. Biz bu ziyaretleri yapacağız. Ne Bay Kemal ana karşıcılık olarak ne yavru karşıcılık, onlar bu tür şeylere giremezler. Bizim şu 40 senelik siyasetimizin tamamı elhamdülillah bu yolda geçti. Dünyanın gitmediğimiz ülkeleri istisnadır, nadirdir. Bundan sonraki süreçte de Rabbimizin bizlere verdiği yaşam süresince bu tarz şeyleri inşallah halletmeye devam edeceğiz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.