Son dakika haber | Soçi’de tehlikeli sonuç görüşme: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi

0

Kritik ziyaret: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin’in Rus Sanatoryum’daki görüşmesi, saat 15.20’de başladı. Yaklaşık 4 saat devam eden görüşme, 19.15’te bitti.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in görüşmesi sonrası yapmış olduğu açıklamada, “Putin ve Erdoğan, Türkiye’ye gaz tedarikini görüştüler, doğalgaz için kısmi ödeme konusunda anlaştılar” dedi.

GÖRÜŞME SONRASI ORTAK BİLDİRİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmesine ilişkin ortak izahat yapılmış oldu.

İki liderin, Türkiye-Rusya ilişkilerinin, mevcut bölgesel ve küresel tüm sınamalara karşın, karşılıklı saygı ve mütekabil çıkarların tanınması temelinde ve internasyonal yükümlülüklerle uyumlu olarak ilerletilmesi yönündeki ortak iradelerini teyit ettiklerinin belirtildiği açıklamaya gore, bu anlayış çerçevesinde Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin gündeminde yer edinen mevzular üstünde kapsamlı istişarelerde bulunan liderler, iki ülke arasındaki tecim hacminin tespit edilen hedefler doğrultusunda ve dengeli bir temelde artırılması, iktisat ve enerji alanlarında iki ülkenin birbirlerinden beklentilerinin mütekabiliyet çerçevesinde karşılanması, ulaştırma, tecim, ziraat, endüstri, finans, gezim ve inşaat benzer biçimde sektörlerde uzun süredir iki ülke gündeminde bulunan mevzularda iş birliğinin güçlendirilmesi yönünde somut adımlar atılması üstünde mutabık kaldı.

Bölgesel mevzular bağlamında, liderler, Türkiye ile Rusya içinde mevcud samimi, açık sözlü ve güvene dayalı ilişkilerin bölgesel ve internasyonal istikrarın tesisi açısından taşımış olduğu kilit öneme işaret etti. İki önder bu çerçevede, Ukrayna limanlarından tahıl ve besin ürünlerinin emniyetli taşınmasına yönelik İstanbul Mutabakatına varılmasında iki ülke arasındaki yapıcı ilişkilerin rol oynadığını teyit etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, Rusya’nın tahıl, gübre ve gübre üretimi için lüzumlu hammaddenin kesintisiz ihracı dahil, İstanbul Mutabakatının lafzı ve ruhuna uygun şekilde tam olarak uygulanması lazım geldiğinin önemini altını çizdi.

Suriye’deki son gelişmeler üstünde durulan görüşmede Erdoğan ve Putin, ülkede kalıcı çözüme ulaşılması için siyasal sürecin ilerletilmesine atfettikleri önemin altını çizdi.

Liderler, Suriye’nin siyasal birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına atfettikleri öneme işaretle, Suriye’de tüm terör örgütlerine karşı mücadelede dayanışma ve eş güdüm içinde hareket etme kararlılıklarını teyit etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, Libya’nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine olan kuvvetli bağlılıklarını altını çizdi. Libyalılar içinde mümkün olan en geniş mutabakat temelinde özgür, adil ve saygın seçimlerin düzenlenmesinin önemini vurgulayan iki önder, BM himayesinde yürütülen Libya liderliğindeki ve Libya sahipliğindeki siyasal sürece desteklerini yineledi.

Erdoğan ve Putin, Türkiye-Rusya Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin müteakip toplantısının Türkiye’de gerçekleştirilmesi üstünde mutabık kaldı.

GÖRÜŞME ÖNCESİ AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesi öncesinde yapmış olduğu açıklamada, “Suriye’deki gelişmeleri ele almamız bölgeye bir rahatlama getirecektir. Akkuyu konusu bugün bir noktaya getirmemiz ve karara bağlamamız süreci ertelemeye fırsat vermeyecektir.” dedi. Erdoğan ek olarak, “Putin ile bizim bugün bu ikili görüşmemiz, Türkiye ve Rusya’nın bölgede oynadığı rolü ortaya koyması bakımından çok önemli.” açıklamasında bulunmuş oldu.

Rusya Devlet Başkanı Putin ise, “Erdoğan ile Suriye krizi başta olmak üzere bölgesel konuları da ele alacağız. Türkiye buradaki durunun normalleşmesine ciddi katkı sağlıyor. BM ve Türkiye sayesinde tahıl sevkiyatı başladı. Avrupa’daki tüketiciler Türkiye’ye minnettar olmalı.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından meydana getirilen açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın Rus mevkidaşıyla yapacakları görüşmelerde Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin yanı sıra güncel küresel ve bölgesel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulacaktır.” bilgisi verildi.


6

İki önder, baş başa gerçekleştirecekleri görüşmenin peşinden heyetlerarası görüşmeye katılacak.

KİMLER EŞLİK EDİYOR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Levent Ergün, İBB Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe uğurladı.

Apronda askeri merasim kıtasını selamlayarak uçağa geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de Soçi’ye gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın günübirlik program kapsamında Rus mevkidaşıyla yapacağı görüşmelerde Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin yanı sıra güncel küresel ve bölgesel meseleler hakkında düşünce teatisinde bulunulacağı bildirildi.

KREMLİN’DEN AÇIKLAMA

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, görüşme öncesi gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, “Türkiye’nin Suriye üzerinde meşru güvenlik endişeleri var, görüşmede bunlar ele alınacak.” dedi.

Peskov ek olarak, Suriye’nin siyasal ve toprak bütünlüğünü tehlikeye atacak eylemlerden kaçınmanın mühim bulunduğunu söylemiş oldu.

*Haberin görselleri AA tarafınca servis edilmiştir.
Leave A Reply

Your email address will not be published.