Son Dakika: Erdoğan-Putin zirvesinin peşinden ortak bildiri: Suriye’de tüm terör örgütlerine karşı dayanışma içinde savaşım edilecek

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in davetlisi olarak Soçi kentine giderek burada karşılıklı bir görüşme gerçekleştirmiş oldu. Rus Sanatoryum’da bir araya gelen ikilinin basına kapalı gerçekleşen ortalama 4 saatlik görüşmesi bitti. Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Rus Sanatoryum’daki görüşmenin peşinden uğurladı.

Son Dakika: Erdoğan-Putin zirvesinin ardından ortak bildiri: Suriye'de tüm terör örgütlerine karşı dayanışma içinde mücadele edilecek

Görüşme sonrası iki ülkeden ortak bildiri gösterildi. Bildiriden öne çıkan ifadeler şu şekilde:

İki önder, Rusya’nın tahıl, gübre ve gübre üretimi için lüzumlu hammaddenin kesintisiz ihracı dahil, İstanbul mutabakatının lafzı ve ruhuna uygun şekilde tam olarak uygulanması lazım geldiğinin altını çizmişlerdir.

Son Dakika: Erdoğan-Putin zirvesinin ardından ortak bildiri: Suriye'de tüm terör örgütlerine karşı dayanışma içinde mücadele edilecek

Suriye’deki son gelişmeler üstünde durulan görüşmede liderler, ülkede kalıcı çözüme ulaşılması için siyasal sürecin ilerletilmesine atfettikleri önemin altını çizmişlerdir. Liderler, Suriye’de tüm terör örgütlerine karşı mücadelede dayanışma ve eşgüdüm içinde hareket etme kararlılıklarını teyit etmişlerdir.

Son Dakika: Erdoğan-Putin zirvesinin ardından ortak bildiri: Suriye'de tüm terör örgütlerine karşı dayanışma içinde mücadele edilecek

Liderler ulaştırma, tecim, ziraat, endüstri, finans, gezim ve inşaat şeklinde sektörlerde işbirliğinin güçlendirilmesi yönünde somut adımlar atılması üstünde mutabık kalmışlardır. Liderler, Türkiye-Rusya Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin müteakip toplantısının Türkiye‘de gerçekleştirilmesi üstünde mutabık kalmışlardır.

İki önder, Libya’nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine olan kuvvetli bağlılıklarını vurgulamışlar ve BM himayesinde yürütülen Libya liderliğindeki ve Libya sahipliğindeki siyasal sürece desteklerini yinelemişlerdir.

Son Dakika: Erdoğan-Putin zirvesinin ardından ortak bildiri: Suriye'de tüm terör örgütlerine karşı dayanışma içinde mücadele edilecek

Görüşme öncesi iki önder basına açıklamalarda bulunmuş oldu. İlk olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin söz alarak Erdoğan’a “Hoş geldiniz” dedi. Putin sonrasında Tahıl Sevkiyatı Anlaşması’yla ilgili Türkiye‘ye övgü dolu ifadeler kullandı. Putin, Tahıl Sevkiyatı Anlaşması için Erdoğan’a yönelik, “Avrupa Erdoğan’a minnettar olmalı. Anlaşma sizin eseriniz” ifadelerini kullandıktan sonrasında sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bıraktı.

Erdoğan da, iki ayrı şekilde gerçekleşecek görüşmenin basına açık olan bölümünde açıklamalarda bulunmuş oldu. Cumhurbaşkanı, “Tahıl anlaşmasıyla ilgili gelişmeleri, bölgemizdeki son durumu ve Suriye’deki gelişmeleri ele alacağız. Avrupa’nın Rus gazını Türkiye üzerinden alması çok önemli. Akkuyu Nükleer Santraliyle ilgili de etraflıca bir görüşme yapacağız. Bugün böyle bir fırsatı bulduğumuz için memnuniyetimi ifade etmek istiyorum” dedi.

Rus önder Putin, Soçi’ye gitmeden bundan önce Moskova’da Güvenlik Konseyi’ni topladı. Kremlin, üst düzey askeri yetkililerin de katılmış olduğu konsey toplantısında Türkiye-Rusya randevusunun değerlendirildiğini aktarıyor. Erdoğan ve Putin, internasyonal diplomaside birbirleriyle en oldukca görüşen liderler içinde yer ediniyor. Moskova’dan meydana getirilen açıklamalarda, iki liderin bu görüşmeyi 19 Temmuz’da Tahran’da kararlaştırdıkları bilgisi verildi.

Karadeniz kıyısındaki buluşmayı dünya medyası ilk sayfasından veriyor. New York Times gazetesi, hem ortak hem de düşman olarak tanımladığı Erdoğan ile Putin’in Soçi’de bir araya geleceğini bildiriyor. Gazete, liderlerin üç haftadan azca bir süre içinde ikinci kez karşı karşıya buluştuğunu öne çıkarıyor. Amerika’nın Sesi, ‘Erdoğan ve Putin, bir ay içinde ikinci kez buluşuyor’ diyor, Karadeniz kıyısındaki buluşmanın ana gündeminin tahıl anlaşması ve Suriye’nin kuzeyine gerçekleşecek olası bir operasyon bulunduğunu aktarıyor.

Mesut Şahin

Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Politika Güncel Haberler Son Dakika

Leave A Reply

Your email address will not be published.