Son dakika: Dünyanın gözü Soçi’de… Erdoğan – Putin görüşmesi başladı!

0

class=”medyanet-inline-adv”>

Rusya ile Ukrayna içinde 24 Şubat’ta süregelen cenk devam ederken, tüm gözler bugün Soçi’de… 

Kritik öneme haiz ErdoğanPutin zirvesi başladı. Zirveden ilkin açıklamalarda bulunan Putin, ‘Avrupa Erdoğan’a minnettar olmalı’ dedi. 

‘Ukrayna tahıllarının Karadeniz limanlarından sevkiyatını başlatma mevzusunda başarılar elde edildi’ diyen Putin açıklamasında şu ifadelere verdi;

‘İkili işbirliğimizin kilit boyutlarını ele aldılar Türkiye’deki görüşmelerde. Biroldukça mevzu var görüşülmesi ihtiyaç duyulan. Ticaret hacmimiz arttır. Gerçekleştirdiğimiz birçok stratejik projemiz var. Türk akımı hattının inşaatını tamamladık, mühim bir güzergah. Türk akımı tertipli şekilde, eksiksiz şekilde çalışmaya devam ediyor. Sadece Türkiye’ye organik gaz sevk etmiyor. Türkiye’nin kendisinde petrol, kömür, organik gaz herhangi bir sorun çekmeden hepsini Türkiye’ye ihraç ediyoruz.’

class=”medyanet-inline-adv”>

Putin, ‘Rus besin ürünleri, Rus gübresi dünyaya açılmış oldu. Gelişmekte olan ülkeler için bu duyarlı bir sorun’ dedi. Putin sözlerine şu şekilde devam etti;

‘Besin krizi yüzünden ciddi bir problemle karşı karşıya gelebilirler. Kişisel katkılarınız yüzünden mümkün oldu bunlar. Türkiye’de uzlaşılar yardımıyla mutabakat metnini imzalama şansımız oldu. Suriye krizi başta olmak suretiyle Türkiye ve Rusya burada oradaki krizin düzelmesi için ciddi katkılar sağlıyor.’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ‘Heyetlerimizin Türkiye’de yaptıkları görüşmeler de verimli geçti. Siyasi, ekonomik, ticari alanlarda mevzuları ele aldılar. Buna bir nokta koymamız Türkiye-Rusya ilişkilerinde oldukça değişik bir sayfayı da açacaktır’ dedi. 

Erdoğan, ‘Enerjide, gerek Karadeniz hattının tahılda atılan adımlar, turizmde meydana getirilen görüşmeler, ulaşımla ilgili olarak atılan adımlar, bunlarla birlikte bölgedeki bazı adımların atılması gerek heyetlerimizin yapmış olduğu, bugün de bizim ikili başa baş bu görüşmeyi yapmak suretiyle Türkiye-Rusya’nın bölgede oynadığı görevi ortaya koyması açısından oldukça mühim’ ifadelerini kullandı.

Son dakika: Dünyanın gözü Soçide... Erdoğan - Putin görüşmesi başladı

class=”medyanet-inline-adv”>

‘Terörle mücadeledeki dayanışmamız büyük ehemmiyet arz ediyor’ diyen Erdoğan sözlerine şu şekilde devam etti;

‘Bu mevzuyla ilgili atacağımız adımlarla inayorum ki bir güç kazanacaktır. Dünyanın gözü Soçi’de. Ne görüştüler diye takip ediyorlar. Yapacağımız görüşmelerden sonrasında da bunlara verilecek cevaplar onları bir istikamette yönlendirecektir. Akkuyu mevzusu büyük ehemmiyet arzediyor. Enerji alanında Akkuyu konusunu bugün sizlerle bir noktaya getirmemiz, onu belli bir yerde değerlendirerek karara bağlamamız Akkuyu’daki süreci ertelemeye fırsat vermeyecektir. Belirlenen takvimin işlemesi ve Akkuyu’nun belirlenen zamanda bitirilmesi oldukça oldukça büyük ehemmiyet arzediyor. Türkiye2nin enerji temininde yüzde 10 enerji potansiyelini Akkuyu enerji santrali halledecek. Bu mevzuyla ilgili olarak da etraflıca görüşme yapmamızın yararlı olacağına inanıyorum.’

class=”medyanet-inline-adv”>

Erdoğan ‘Ben de bugün bu şekilde bir görüşme yaptığımız için memnuniyetimizi bilhassa ifade etmek isterim, teşekkür ediyorum’ dedi.

Erdoğan’a Soçi ziyaretinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan birlikte rol alıyor.

CNN Türk yayınına bağlanan gazeteci Siyamend Kaçmaz, 29 Eylül’de gene Soçi’de meydana getirilen toplantının 3 saat sürdüğünü anımsattı ve iki liderin görüşmelerinin çoğu zaman uzun sürdüğünü belirtti.

class=”medyanet-inline-adv”>

Kaçmaz, ‘Kısa sürmez bu görüşmeler. Nezaket amaçlı olmaz,, içinde ne olduğu dolu olur. Suriye’de gerilim yükselmişken meydana getirilen bir görüşme aslına bakarsanız kısa sürmez. Görüşme sonrasındaki basın açıklaması iptal edildi Bunun görüşmenin uzun sürmesi için yapıldığını düşünebiliriz 30 Eylül’de basın içeri alınmamıştı Şimdi alındı Biz izahat bekliyoruz’ ifadelerini kullandı.

Son dakika: Dünyanın gözü Soçide... Erdoğan - Putin görüşmesi başladı

KREMLİN’DEN ZİRVE AÇIKLAMASI

Soçi’de yapılacak zirve öncesi Kremlin’den meydana getirilen açıklamada ‘Bugünkü görüşmede Suriye mevzusu ele alınacak. Türkiye’nin güvenlik endişelerini dikkate alıyoruz’ denilmişti.

Açıklamada tahıl anlaşmalarının metaller için de uygulanması ile ilgili ise ‘Bu mevzuda çözüm yalnız Rus metal üreticilerine yönelik ambargoların kaldırılmasına bağlı olarak oluşabilir’ ifadeleri yer almıştı.

class=”medyanet-inline-adv”>

AL JAZEERA’DAN ERDOĞAN VURGUSU

Dünya basını görüşme geniş yer ayırdı. Görüşmenin tahıl krizine ilk çözümün bulunmasının peşinden yapılacağına vurgu meydana getiren Al Jazeera haberinde şu ifadeye yer verdi;

‘Türk liderin internasyonal itibarı, Ukrayna ve Rus ziraat ürünlerinin ihracatını tekrardan başlatan antak kalma ile güçlendi.’

NPR Soçi’deki zirvenin iki liderin bu ay içindeki ikinci buluşmaları olacağına dikkat çekti ve bunun Batı’da endişelere yol açtığını belirtti.

BARIŞIN ANAHTARI TÜRKİYE

Aynı haberde muharebeye diplomatik bir çözüm bulunmada Ankara’nın önemi ise ‘Türkiye bir NATO üyesi ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini sona erdirmek için anahtar olabilir’ şeklinde vurgulandı.

The Washington Post tehlikeli sonuç zirveyi ‘Rusya yaptırımların tesirini azaltmak için Türkiye ve öteki ticari ortaklarının yardımını istiyor’ başlığı ile okurlarına sundu.

Haberde Rusya’nın Batı merkezli yaptırımlar ile köşeye sıkıştığının altı çizildi. 

Amerika’nın Sesi de toplantının tahıl krizinin çözülmesinin derhal peşinden iki liderin görüşeceğini belirtti. Haberde söz mevzusu krizin çözülmesinde Türkiye’nin rolüne vurgu yapılmış oldu.

 

Son dakika: Dünyanın gözü Soçide... Erdoğan - Putin görüşmesi başladı

Erdoğan ve Putin, geçtiğimiz haftalarda İran’ın başkenti Tahran’da bir araya gelmişti. ‘Suriye’ temalı Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi’ne katılan iki önder ayrı bir görüşme de gerçekleştirmişti.

‘RUSYA’YA VİZE KALKABİLİR’ BEKLENTİSİ

İkili zirveye 24 saat kala Rusya Güvenlik Konseyi’ni toplayan Putin, Erdoğan ile görüşmesine hazırlandı.

Rusya Güvenlik Konseyi’nin Putin-Erdoğan zirvesi için plan dışı toplantıya çağrıldığını doğrulayan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ‘Konsey, Soçi’de iki ülke lideri içinde yapılacak zirveyi ele almak için toplantıya çağrıldı. Konsey üyeleri görüşme gündemini ele aldı’ dedi.

Toplantıya yakın kaynaklar konseyin görüşmede ele almış olduğu mevzular içinde Türk vatandaşlarına Rusya vizesinin kaldırılmasının da bulunduğunu dile getiriliyor.

SOÇİ’DE 5 KRİTİK GÜNDEM

İki liderin görüşmesinde ele alınması beklenen 5 tehlikeli sonuç gündem maddesi ise şu şekilde…

SURİYE’DE GÜVENLİ BÖLGE: Görüşmede en mühim gündem maddesini Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde terör örgütüne yönelik düzenlemeyi düşündüğü ihtimaller içinde askeri operasyon oluşturacak. Erdoğan, Putin’e Suriye’nin kuzeyinde 30 kilometre derinliğinde bir terörden arındırılmış bölgenin oluşturulamadığını, bu bölgelerin güvenli hale getirilmesinin bir zorunluluk bulunduğunu vurgulayacak.

TERÖRİST SALDIRILAR: Erdoğan, Rusya ile Ekim 2019’da imzalanan 10 maddelik Suriye mutabakatını gündeme getirecek. Rus mevkidaşından anlaşmada yer edinen sorumlulukların yerine getirilmesini isteyecek, Suriye’de terör örgütü PKK/YPG’nin Türkiye’ye ve Suriyeli sivillere yönelik saldırılarının sürdüğüne dikkat çekecek.

Son dakika: Dünyanın gözü Soçide... Erdoğan - Putin görüşmesi başladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin basına açık kısmında yapmış olduğu açıklamada, Türkiye’nin arabuluculuk çabalarına vurgu yapmış ve Erdoğan’a teşekkür etmişti.

ATEŞKES DİPLOMASİSİ: Cumhurbaşkanı, görüşmede Rusya ile Ukrayna içinde sulh zemininin en kısa sürede tekrardan oluşturulması zorunluluğunu da gündeme getirecek. Erdoğan, kalıcı ateşkesin sağlanması için Türkiye’nin üstüne düşeni halletmeye hazır bulunduğunu iletecek.

TAHIL KORİDORU: Soçi buluşmasında Türkiye’nin koordinasyonunda uygulamaya geçirilen tahıl koridoru anlaşmasının işleyişi ele alınacak. Tahıl yüklü gemilerin sorunsuz şekilde dünya pazarlarına yetişmesi için kurulan mekanizma çerçevesinde önümüzdeki dönemde atılabilecek adımlar ve besin güvenliği de masadaki başlıklar içinde.

İKİLİ İLİŞKİLER: Görüşmede Türkiye ile Rusya arasındaki ikili ortaklaşa iş başlıkları da konuşulacak. Akkuyu Nükleer Santralı’nda son günlerde yaşanmış olan gelişmeler başta olmak suretiyle enerji ve müdafa alanındaki projeler masada olacak. Türkiye-Rusya içinde tecim hacminin arttırılmasına yönelik atılabilecek adımların da ele alınması umut ediliyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.