“Millet İttifakı adayı kim olmalı?” anketinden çarpıcı sonuçlar! Mansur Yavaş, İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu’na fark attı

0

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nin oluşturduğu 6’lı masa gerçekleştirdiği 4 toplantıya karşın hemen hemen cumhurbaşkanı adayını belirleyemedi.

Muhalif seçmenin nabzını yoklayan ASAL Araştırma, 3 bin seçmen üstünde yapmış olduğu ankette, vatandaşa “Sizce Millet İttifakı’nın adayı kim olmalıdır?” sorusunu yöneltti.

Ankete gore, vatandaşların yüzde 25.8’i Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı 2023 seçimlerinde cumhurbaşkanı talibi olarak görmek istiyor. Yavaş, ankette en oldukça oy olan birinci isim olurken Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu, Yavaş’ın oldukça arkasında kaldı.

Ankette en oldukça oy alan ikinci isim CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu oldu. CHP lideri, yüzde 11.5 oy biriktirerek İmamoğlu’nun önünde yer aldı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise yüzde 9.4 oy aldı. Bu sonuçlara gore, Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’nun almış olduğu toplam oy Mansur Yavaş’ın oy oranına yetişemedi.

“Ben başbakan olacağım” çıkışında bulunan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in oy oranı yüzde 7.2olarak ölçüldü. HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise 5,5 oy aldı.

'Millet İttifakı adayı kim olmalı?' anketinden çarpıcı sonuçlar! Mansur Yavaş, İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu'na fark attı

İşte paylaşılan ankete ilişkin sonuçlar:

Mansur Yavaş:%25.8

Kemal Kılıçdaroğlu:%11.5

Ekrem İmamoğlu:%9.4

Meral Akşener:%7.2

Selahattin Demirtaş: % 5.5

Muharrem İnce: %1.

Abdullah Gül: %0.8

Tunç Soyer: %0.6

Ahmet Davutoğlu: %0.4

Fikrim Yok/Cevap Yok:%36.7

Uğur Birdal

Politika Güncel Haberler

Leave A Reply

Your email address will not be published.