Mevlüt Çavuşoğlu, İsrailli mevkidaşı Lapid ile görüştü

0


Bakan Çavuşoğlu, Lapid ile Dışişleri Bakanlığı’nda görüşme gerçekleştirmiş oldu. Çavuşoğlu, ikili ilişkilerde yeni dönemden bahsetti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz ay, İsrail’de mevkidaşı Yair Lapid ile bir araya gelmişti.

Son olarak Lapid, Ankara’ya resmi ziyaret gerçekleştirmiş oldu.

Ankara’da Lapid ile görüşme

Bakan Çavuşoğlu, İsrail Dışişleri Bakanı Lapid ile Bakanlıkta bir araya geldi. Çavuşoğlu ve Lapid’in, görüşmede, yeni döneme giren iki ülke ilişkilerinin yanı sıra bölgesel meseleleri ele almış olduğu açıklandı.

Diplomatik temsil düzeyi büyükelçi seviyesine çıkarılacak

İki bakan, görüşme sonrası ortak basın toplantısı için kameraların karşısına geçti.

İsrail ile yeni devrin bir parçası olarak alınan sonucu duyuran Çavuşoğlu, “Diplomatik temsil düzeyimizin büyükelçi seviyesine çıkarılması için çalışmaları başlattık.” dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu: İsrail’le diplomatik temsil düzeyi büyükelçi seviyesine çıkarılacak ViDEO

“Büyükelçilerimizin geri dönmeleri için önemli adımlar attık”

Çavuşoğlu ek olarak, Lapid’in ziyaretinin, Türkiye-İsrail ilişkilerini daha da geliştireceğine inandığını altını çizdi.

Lapid de “Büyükelçilerimizin yakın gelecekte geri dönmeleri için önemli adımlar attık ve ekonomik ve siyasi diyaloğu iyileştireceğiz. Bu adımları çok yakın zamanda tamamlamayı umuyorum.” ifadelerini kullandı.

“İsrail’in gösterdiği ilgi ve desteğe teşekkür ederiz”

İkili iş birliklerine değinen Mevlüt Çavuşoğlu, şunları söylemiş oldu:

“İsrail’e taze meyve ihracatı için ziraat bakanlıklarımız temaslarını sürdürüyor. Türkiye ve KKTC orman yangınlarına İsrail’in gösterdiği ilgi ve desteğe teşekkür ederiz.

Mevlüt Çavuşoğlu, İsrailli mevkidaşı Lapid ile görüştü #1

Orman yangınları

Geçen yıl Türkiye’de de maalesef oldukça fena orman yangınları olmuştu. Şimdi de Marmaris’te bir yangın var. KKTC’de yangın başladı. KKTC’deki yangının söndürülmesi için İsrail iki tayyare gönderme karar aldı. Teşekkür ediyoruz.

Bugün kendileri gerekseme var mı diye sordular Türkiye’de. Orman Bakanlığımıza ve ilgili arkadaşlarımıza sorup, eğer gerekseme var ise kendilerine döneceğiz fakat bu teklifleri için de oldukça teşekkür ediyorum. Geçmişte de böylesi günlerde devamlı dayanışma içinde olduğumuzu hatırlatmak isterim.

“Kurumlarımız arasında istihbarat ve bilgi paylaşımı gerçekleşti”

Sivil havacılık alanındaki istişarelet ilgili kurumlarımız içinde 4 Temmuz’da gerçekleştirilecek. Denizcilik istişarelerine en kısa zamanda adım atmak istiyoruz. Enerji alanında diyaloğu sürdürmek, iş birliği seçeneklerini de devam ettirmek istiyoruz.

Güvenlik mevzusunda iş birliği içindeyiz. Devletimizde İsrail vatandaşlarına yönelik terör tehdidi mevzusunda Sayın Lapid’le yakın temas halindeydik. Yine kurumlarımız içinde danışma ve data paylaşımı devamlı gerçekleşti.

Mevlüt Çavuşoğlu, İsrailli mevkidaşı Lapid ile görüştü #2

“Bu tür olayların ülkemizde yaşanmasına izin vermeyiz”

Devlet Başkanı Sayın Herzog da bu hususta Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile görüştü. Güvenlik kurumlarımız yakın iş birliği içinde emek harcamayı sürdürüyorlar. Temas halindeler.

Bu tür olayların devletimizde yaşanmasına hiçbir şekilde izin vermeyiz. Ülkemiz içinde bu tür hesaplaşmalara da izin vermeyiz, terör saldırılarına da izin vermemiz mümkün değil. Bu mevzuda lüzumlu mesajlar verilmiştir.

“Hassasiyetimizi İsrail tarafı gayet iyi şekilde biliyor”

Filistin-İsrail ve Filistin meselesi, benim ziyaretimde olduğu şeklinde gündemimizdeydi. Beklentilerimizi ve hassasiyetimizi İsrail tarafı oldukça iyi şekilde biliyor. Şu sebeple her görüşmemizde bu hassasiyetimizi paylaşıyoruz.

Bilhassa iki devletli çözüm ve sulh umutlarının zarar görmemesi için her insanın dikkatli adım atması gerekiyor.

Mevlüt Çavuşoğlu, İsrailli mevkidaşı Lapid ile görüştü #3

“Türkiye-İsrail ilişkilerini daha da geliştireceğine inanıyorum”

Bu ziyaretin, bilhassa Türkiye-İsrail ilişkilerini daha da geliştireceğine inanıyorum. Böylesine iç siyasette kargaşa ve bunalımlı bir günde Sayın Lapid’in bu ziyareti gerçekleştirmesi, ilişkilerimize verdikleri önemin bir göstergesidir.

Ziyaretleri ve verimli görüşmeler için Sayın Lapid’e oldukça teşekkür ediyorum. Önümüzdeki süreçte diyalog ve iş birliğimizi artırarak devam ettireceğiz.

İsrail Dışişleri Bakanı Lapid, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Lapid: Türk istihbaratı ortaya çıkardı

“Geçtiğimiz haftalarda İsrailli vatandaşların yaşamı kurtuldu. Bu da Türkiye’nin İsrail’le yapmış olduğu gerek diplomatik gerekse güvenlik iş birliği sayesindedir.

Türk istihbaratı, oldukça kısa sürede İstanbul’da bir İran komplosunu ortaya çıkardı ve bu emekler devam etmekte. Türk hükümetinin bu ustalaşmış ve koordineli eylemleri için kendilerini kutlama ediyoruz.

“Şükranlarımızı sunuyoruz”

Hem Türk hem de İsrailli çalışanlara, Dışişleri Bakanlığı mensuplarına, danışma mensuplarına, bunun yanında polis teşkilatını, son haftalardaki bu çalışmalarından dolayı şükranlarımızı sunuyorum.

İran, bu terör saldırısı girişimlerinin arkasındadır. Bu noktada istihbaratlar, herhangi bir şüpheye yer bırakmamaktadır. İsrail’in bir tek masum turistlerinin hayatlarına kastetmekle kalmamış, Türkiye’nin egemenliğine de kastetmişlerdir. Hiçbir ülke buna müsaade edemez.

Mevlüt Çavuşoğlu, İsrailli mevkidaşı Lapid ile görüştü #4

“Türkiye’ye seyahat uyarısını değiştireceğiz”

Türkiye, İranlılara bu mevzuda iyi mi cevap vereceğini bilir, bundan eminiz. Bu noktada İsrail, hiçbir şey yapmadan oturmayacaktır. Vatandaşlarına, İsrail içinde ve dünyanın dört bir tarafında yapılacak olan saldırılarla ilgili çalışacaktır.

Türkiye’ye bu aşamada yapmış olduğumuz gezi uyarısını da değiştireceğiz. Türkiye, bir numaralı gezgin destinasyonlarımızdan bir tanesidir. Fazlaca yakın gelecekte umuyoruz ki İsrailli turistler Türkiye’ye korku olmaksızın dönebileceklerdir.

“O güzel yerlere İsrailliler turist olarak gidebilecek”

Bu güzel İstanbul’a ve Antalya’nın güzel kumsallarına… Ben de tatillerimi küçükken orada geçiriyordum. O güzel bölgelere İsrailliler gezgin olarak gidebilecektir.

Mevlüt Çavuşoğlu, İsrailli mevkidaşı Lapid ile görüştü #5

İsrailli hava yolu firmalarının direkt uçuşu

Hem Türk sahil kesimlerine hem de İstanbul’a İsrailli hava yolu firmalarının direkt uçuşunu başlatma girişini nihayete erdireceğiz. İsrail ile Türkiye içinde ilişkiler oldukça güzel devam etmekte.

Uluslararası diplomaside dostum hakikaten ayrı bir boyutunuz var. Sizinle beraber çalışmak oldukça büyük bir mutluluk. Bunun, ilişkilerimizin gelişmesine katkı sağlayacağını umuyorum.”

Mevlüt Çavuşoğlu, İsrailli mevkidaşı Lapid ile görüştü ViDEO

İsrail’de verilen mesajlar

AA’nın haberine bakılırsa, İsrail’e ziyareti esnasında Çavuşoğlu, “Pozitif bir gündem üzerinde çalışmak, anlaşmazlıkları da yapıcı şekilde ele almamıza yardımcı olabilir.” demişti.

Lapid de Türkiye ile İsrail’in devamlı “diyaloğa ve iş birliğine nasıl geri döneceklerini bildiğini” söylemişti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.