Megakentte depreme karşı en büyük tıbbi tahliye tatbikatı yapılmış oldu

0

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda Afad, UMKE ve 112 Acil Sağlık ekiplerinin katılımıyla Heybeliada’da meydana gelen bugüne kadarki en büyük tıbbi tahliye tatbikatında, depremden etkilenen yaralıların Nene Hatun Kurtarma Gemisi, TCSG-Itimat Gemisi, deniz ve helikopter ambulanslara nakledilerek, kısa sürede ana karadaki hastanelere ulaştırılması sağlandı.

“Adalar Tıbbi Tahliye Tatbikatı”, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda Adalar Kaymakamlığı desteğiyle İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, UMKE, 112, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM), Adalar İlçe Emniyet Müdürlüğü, Adalar Belediyesi, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Kent Hastanesi ve Adalar Toplum Sağlığı Merkezi’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Geniş çaplı tatbikat

Geniş çaplı tatbikat için ilgili kurum ve kuruluşların lojistik, vasıta ve görevli mensubu sabahın erken saatlerinde Maltepe’den Heybeliada Deniz Harp Okulu Komutanlığı’na hareket etti. Komutanlıkta ilk olarak Acil Müdahale Ünitesi kuruldu ve ambulans havuzu oluşturuldu. Senaryoda rol alacak kişilere ise yaralı yüz efekti makyajı yapılmış oldu.

Seçkin gözlemci heyeti olarak İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu ile İstanbul Vali Yardımcıları Dr. Yaşar Aksanyar ve Faik Oktay Sözer de bölgeye geldi. KEGM’nin envanterindeki ilk acil müdahale gemisi olan Nene Hatun’a geçen Memişoğlu, tüm kurumların yerlerine konuşlanmasıyla beraber telsizden tatbikatın başlaması emirini verdi.

Ağır yaralılar helikopter ambulansla kent hastanesine ulaştırıldı

Senaryo gereği adada hazırlanan yıkıntı bölgesine depremden sonrasında ulaşan Afad, UMKE ve 112 ekipleri, göçük oluşan ya da harabeye dönen evlerden yaralıları ve bir hamile hanımı kurtarma operasyonu yürüttü. İlk müdahalenin peşinden kara ambulansıyla Acil Müdahale Ünitesi’ne ulaştırılan yaralıların bir kısmı deniz ambulansıyla Maltepe’ye, oradan kara ambulansıyla Kartal Dr. Lütfi Kırdar Kent Hastanesi’ne nakledildi. Bu yaralılardan bazıları da tahlisiye botlarıyla Nene Hatun Kurtarma Gemisi ile TCSG-Itimat Gemisi’ne getirildikten sonrasında durumlarının ağırlaşması üstüne helikopter ambulansla kent hastanesine ulaştırıldı.

Acil Müdahale Ünitesi’ne yaralı olarak ayaktan başvuranların da tedavileri o bölgede gerçekleştirildi.

AA ekibinin de eşlik etmiş olduğu tatbikatta, 20 kara ve 8 deniz aracı ile 2 helikopter vazife yapmış oldu. Tatbikat, tüm tahliyelerin tamamlanmasının peşinden sonlandı.

“12 kurum ve 300 kişi koordineli çalıştı”

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Doç. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan, “Heybeliada Sağlık Tahliye Tatbikatı 2022” kodlu tatbikat ile kurumların koordineli şekilde hareket etmelerinin, bir nakli ve arama kurtarma görevini birbirlerinden haberdar olarak tamamlamalarının amaçlandığını aktardı.

Doç. Dr. Türkdoğan, “Bu, herhangi bir deprem olduğunda öncelikle kimin hareket edeceğini, kimin haber vereceğini, nakil sırasında destek istendiğinde kimden, nasıl destek isteneceğini gösteren, koordinasyonun başarısının ne demek olduğunu anlatan bir tatbikat. Sağlık alanında ilk kez bu kadar büyük bir tatbikat yapıldı. 12 ayrı kurumun bir araya geldiği, 300’den fazla kişinin koordinasyonu şeklinde triyaj, arama kurtarma, enkazdan nakliye, hava unsurlarıyla triyajı değişen, kötüleşen hastanın karaya nakli, karada nakledilen hastanın hastaneye aktarılması ve burada koordinasyonu gibi tüm parametreleri içeren geniş bir koordinasyonun meyvesini yiyoruz şu anda.” diye konuştu.

Sağlık alanında irili ufaklı 10’dan fazla tatbikat planladıklarını dile getiren Türkdoğan, Afad‘ın önderliğinde yapılmasını bekledikleri büyük tatbikata da iştirak edeceklerini söylemiş oldu.

“İletişimde hiçbir sıkıntı yaşanmadı”

Türkdoğan, planlamanın haricinde tatbikatın otuz dakika erkene alındığını, haberleri olmasa da iletişimde hiçbir sorun yaşamamalarının birinci başarıları bulunduğunu belirterek, “İkinci başarımız hasta triyajında kötüleşen bir hastayı hızlıca devredebilmemiz. Burada en önemli faktör Nene Hatun Gemisi’nin önemi. Nene Hatun’da hiperbarik oksijen tedavisi bile yapılabilen -zor bir tedavidir- yerimiz var. Hasta takip ettiğimiz yataklı kurumu, laboratuvarı, acil ünitesi var. Buradan kötüleşen hastayı helikopterimizle karaya naklettik.” dedi.

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu’nun “Bu, spontane yaptığımız iş haline gelene kadar tatbikatlara devam edeceğiz.” sözünü aktaran Türkdoğan, ekip olarak AFAD bünyesinde, her unsurları deneyerek, nerede hataları var ise düzelterek, tatbikatları sürdürmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

“Bir afet durumunda Ada’dan yaralı tahliyesini nasıl yapabiliriz, bunu değerlendireceğiz”

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzman Dr. Yılmaz Aydın da senaryo gereği adada zelzele sonrası bazı yaralıların kendilerine haberi geldiğini, bunun üstüne vaka yerine intikal ettiklerini söyledi.

Aydın, senaryo gereğince enkazdan çıkartılarak getirilen ve kendi imkanlarıyla gelen ayaktan hastalarla birlikte toplamda 20 vakayı tahliye ettiklerini söylemiş oldu.

Tatbikatın 1,5 saate yakın sürdüğünü ve en süratli şekilde bitirildiğine dikkati çeken Aydın, şunları kaydetti:

“Her şey planladığımız gibi gitti. Hiçbir aksaklık yaşamadık. Sadece başarılı olmak değil, imkanlarımızı ne derece kullanabiliyoruz, eksikler nelerdir bunları görmek istiyoruz tatbikatlarda. Tatbikat sonucunda yapacağımız değerlendirmeyle çıkarımlarımız olacak. Nelerde eksiğiz, nelerde iyiyiz, bunları göreceğiz. Olası bir afet durumunda, adadan yaralı tahliyesini nasıl yapabiliriz, bunu değerlendireceğiz. Artılarımızı, eksilerimizi görüp, ona göre çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Nene Hatun İstanbul AFAD Güncel Haberler

Leave A Reply

Your email address will not be published.