Marmaris’teki orman yangınında son dakika gelişimleri…! Havadan müdahale tekrardan başladı

0

class=”medyanet-inline-adv”>

Marmaris‘te ormanlık alanda çıkan yangınla savaşım son sürat devam ediyor. Sabahın ilk ışıklarıyla beraber 20 OGM helikopteri olmak suretiyle 27 helikopter ve 14 tayyare söndürme çalışmalarına tekrardan katıldı. Yangın, Hisarönü Mahallesi Bördübet Mahallesi 17 adalar mevkiinde önceki gün çıkmış, alevler rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayılmıştı. İşte dakika dakika Marmaris’teki yangınla ilgili yaşanmış olan gelişmeler…

18:50 BAKAN SOYLU: GÖZALTINA ALINAN S.A SUÇUNU İTİRAF ETTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yangınla ilgili gözaltına alınan S.A’nın suçunu itiraf ettiğini deklare etti. Bakan Soylu, “1988 doğumlu S.A. isimli şüpheli suçunu itiraf etti. Olay yerinde 2 adet benzin bidonu ele geçirildi. Şüpheli, ailesiyle arasındaki ticari bir husumetten dolayı olayı gerçekleştirdiğini söyledi. Hatta kendisini öldürmek istediğini de belirtti. Şu anda şüpheli gözaltında” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Orman yangınının başladığı Küfre mevkisinde yakalanan şüphelinin vaka anında alkollü olduğu da öğrenildi.

17:00 CNN TÜRK EKİBİ ALEVLERİN ORTASINDA KALDI

Marmaris’te devam eden yangında CNN TÜRK ekibi yangının ortasında kaldı. CNN Türk muhabiri Ceylan Sever ile kameraman Halil Kahraman bölgedeki gelişimleri aktarırken zor anlamış olur yaşadı. 

CNN TÜRK muhabiri Ceylan Sever, “Marmaris yangını devam ediyor. Kameraman arkadaşım Halil Kahraman ile birlikte ormanın içerisinde Karacabey müdürlüğündeyiz. Yangın öte yana kadar sıçradı. Görevli araçlar çok yakınlaştığını söylüyorlar. Görevli araçlar da burayı terk ediyor. Alevler sıçradı rüzgar yönünü değiştirince… Görevli araçların siren seslerini duyuyoruz. Alevler yükseldi, havadan müdahale devam etse de iki tarafa doğru sıçramış durumda. Biz de endişe duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında ikinci gün CNN TÜRK ekibi alevlerin ortasında kaldı

“ACİLEN BURADAN AYRILMAMIZ LAZIM”

Sever, “İtfaiye aracı geliyor. Çok acil buradan ayrılmamız gerekiyor. Çok acil buradan çıkmamız lazım. Alevler geliyor, geliyor. Geliyor, çıkın çıkın… Alevler karşı yöne sıçradı. Büyük araçlar burayı terk ediyor o yüzden. Acilen buradan ayrılmamız lazım. Halil Koş… Koş… Koş… Su patladı. Alevlerin arasında kaldık. Uç, git, bırak…” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

16:30 TRT HABER MUHABİRİ: BİR ANDA ÇAM KOZALAKLARI HAVADA UÇMAYA BAŞLADI

TRT haber muhabiri Bülent Güler canlı yayında yapmış olduğu açıklamada, “Sabah saatlerinde rüzgarın hızı 20 km’ydi. O saate kadar hava unsurlarının sayısı artırılmıştı. Sarıdana Koyu’na büyük bir hava saldırısı gerçekleştirildi adeta. Hava araçlar sarı ve kırmızı kimyasal maddelerle yoğun şekilde alevleri etkisiz hale getirdiler. Yüzlerce sorti yapıldı. Beyaz dumanlar yükseldi. 12.00 sularında beyaz dumanlar da gitti. Sonrasında beyaz dumanların tekrar yükseldiğini gördük.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında ikinci gün CNN TÜRK ekibi alevlerin ortasında kaldı

Biz de o bölgeye kameraman arkadaşımla gittik. Yangın şeritlerinin nasıl açıldığını gözlemledik. 3 farklı ‘zone’ oluşturdular. Ağaçlar kesiliyor, iş makineleri yangının uzak noktalarına erişmesine engel oluyorlar. 14.30 sularında rüzgar hızını artırmaya başladı. Saatteki hızı 35 km’ye yükseldi. Biz de görüntü alırken alevlerin nasıl yükseldiğine şahitlik ettik. Bir anda çam kozalakları havada uçmaya başladı. 400-500 metre uzağa gittiğini orman işçilerinden duyardık ama yaşamak bambaşka bir şey. Alevler bir anda geniş alana yayıldı. Ekipler bölgeden çıkmamızı istedi. Arazözler, yer ekipleri gerçekten zorlu bir mücadele verdi. hava unsurlarının akını da devam ediyor.” dedi.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında ikinci gün CNN TÜRK ekibi alevlerin ortasında kaldı

class=”medyanet-inline-adv”>

15:20 ORMAN KURTARMA TİMİ MARMARİS’TE

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, mayıs ayında, ‘2022 Yılı Orman Yangınları Hazırlık Değerlendirme Toplantısı’nda Orman Kurtarma Timi’nin (ORKUT) kurulduğunu açıklamıştı. Bu kapsamda orman yangınlarıyla profesyonelce savaşım edecek 30 Orman Bölge Müdürlüğü’nde 462 personelle 36 tim kuruldu. ORKUT ekipleri, Marmaris’te çıkan yangın için sahaya indi.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında ikinci gün CNN TÜRK ekibi alevlerin ortasında kaldı

15:10 OGM SON DURUMU AÇIKLADI

Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) toplumsal medya hesabından meydana getirilen açıklamada, “Toplam 2851 personel, 27 Helikopter ve 14 Amfibik Uçak, 348 arazöz, 57 su tankeri ve diğer kamu araçları ile toplam 815 araç, 17 OGM dozeri olmak üzere 108 iş makinesi, emniyet ve jandarmaya ait 20 TOMA görev yapıyor. Bölgede rüzgar 22 Km/saat, sıcaklık ortalama 34 derece arasında ve nem ortalama yüzde 36 oranında. Mücadelemiz son ateş sönene kadar devam edecek.” denildi.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında ikinci gün CNN TÜRK ekibi alevlerin ortasında kaldı

class=”medyanet-inline-adv”>

14:40 İTFAİYE ARAÇLARI AKARSUDAN 100 TON SU TAKVİYESİ YAPTI

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangınında, Kürardı mevkisindeki evinin yanma tehlikesini atlatan Osman Yılmaz, itfaiye ekiplerine su desteği verdi. Gönüllü olarak söndürme çalışmalarına katılan Yılmaz, kendi almış olduğu su pompasıyla evinin yanından geçen akarsudan çekmiş olduğu hortumla Denizli ve Muğla büyükşehir belediyelerine ilişkin 20’şer ton kapasiteli itfaiye araçlarına doldurdu. İtfaiye araçlarına 100 tonu aşkın su takviyesi yaptığını belirten Yılmaz, “Su motorunun benzinini de biz karşıladık. Ekiplere burada oturup yemek yiyip, çay içebilecekleri alanlar sağladık. Bir an ilkin bu yıkım son bulsun, istiyoruz” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında ikinci gün CNN TÜRK ekibi alevlerin ortasında kaldı

14:20 AFAD YANGINDAKİ SON DURUMU AÇIKLADI

AFAD’dan meydana getirilen yazılı açıklamada, Marmaris’te meydana gelen orman yangınına müdahale çalışmalarının Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü ile eşgüdüm halinde yürütülmüş olduğu kaydedildi. 21 Haziran günü saat 14.02’de Dalaman’da, 22 Haziran günü saat 09.30’da Fethiye’de, saat 13.50’de Köyceğiz’de ve saat 14.20‘de Seydikemer’de çıkan yangınların denetim altına alındığı belirtilen açıklamada, Marmaris’teki yangına müdahalenin sürdüğü ifade edildi. Yangını söndürme çalışmalarına katılan personel ve vasıta sayısını da açıklayan AFAD, şu detayları paylaştı:

“Bin 12’si Orman Genel Müdürlüğü olmak üzere toplamda 2 bin 851 personel görev yapmaktadır. AFAD koordinasyonunda Muğla iline 14 ilden toplamda 111 araç görevlendirmesi yapılmıştır. Bölgedeki çalışmalar için 41 hava aracı (27 helikopter, 14 uçak), 330 arazöz ve 96 iş makinesi, 28 itfaiye ve su tankeri, 24 TOMA, 2 İHA olmak üzere toplamda 815 araç görevlendirilmiştir.”

Bölgede sıcaklığın en yüksek 34 aşama, rüzgarın saatte 22 kilometre, rutubet oranının ise yüzde 36 olmasının tahmin edilmiş olduğu anlatılan açıklamada, “Yangınlar sırasında Marmaris ilçemizde toplamda 274 kişi tahliye edilmiştir. Tahliye edilen vatandaşlarımızdan talep edenler otelde misafir edilmektedir. Ayrıca 83 hayvan ve 52 aracın tahliyesi sağlanmıştır. 11 tahliye edilen vatandaşımıza barınma hizmeti verilmektedir” denildi.

12:00 MSB: HELİKOPTERLERİMİZ YANGINA HAVADAN MÜDAHALE EDİYOR

Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) toplumsal medya hesabından meydana getirilen paylaşımda, “Kara Kuvvetlerimize ait helikopterler ile Marmaris’te devam eden yangın söndürme çalışmalarına destek sağlanmakta olup 1 adet S-70, 1 adet AS-532 ve 1 adet CH-47 tipi helikopterlerimiz de yangına havadan müdahale etmektedir.” denildi.

11:45 ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ: KARA MÜDAHALELERİMİZ ÇOK ÖNEMLİ

Orman Genel Müdürlüğü’nden meydana getirilen paylaşımda “Havadan müdahalelere rağmen sinsice örtü altından, içten ve derinden yanan ağaçları tek tek söndürüyor, soğutuyoruz. Çünkü bu alanlar yangının yeniden yayılmasına neden olabilir. Kara müdahalelerimiz bu yüzden çok önemli. Ekiplerimizin gayretiyle başaracağız” denildi.

10:50 BAKANLAR YANGINLA İLGİLİ SON DURUMU AKTARDI

Yangınla ilgili son durumu özetleyen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Belki bu noktada yeniden hava araçlarımızla ilgili bilgi vermekte yarar olduğunu düşünüyoruz. Zira dün verdiğim bilgiler toplam 41 adetti. Ama bugün itibariyle bizim 12+1. 12 tane uçağımız ve 45 tane helikopterimiz var. Yani toplamda dün 41 olan sayı bugün 57. Biz herhangi bir şekilde uluslararası yardım talebinde bulunmadık. Ama tıpkı bizim geçmiş yıllarda yaptığımız gibi, dost ve kardeş ülkelerin bize yardım etme duyguları onlardan da aynı şekilde geldi. Katar’ın 3 adet helikopteri, Azerbaycanımızın da bir adet uçağı tahsis edecekleri bilgisini yaptılar. 48 adet helikopterimiz olacak, 13 adet de uçağımız olacak. Sayı 61’e çıkacak. Arazözümüz 253 adet sahada, aktif olarak kullanılıyor. Sayın Soylu bakanımıza şükranlarımı sunuyorum, 24 adet TOMA’mız şu anda vatandaşlarımızın emniyetini sağlamak üzere ormanımızda görev almış durumda. 2600 civarında bir personelin sahada bu hizmeti kahraman edasıyla verdiklerini ifade etmem lazım. Kızılayımız var, Türkiye İzcilik Federasyonu var, belki tek tek isimlerini saymak güzel ama atladıklarımız olursa onlar bizi bağışlasınlar. Bütün STK’larımız burada bu mücadeleye destek veriyorlar. Meteorolojik veriler bizim çalışmalarımıza bugün de ışık tutuyor. Bugün sabah itibariyle artık özellikle havanın nemi yüzde 91’ler düzeyine çıktı. Bu meteorolojik verilerden de olumlu manada yararlandık. Bugün için düne göre rutubetin yüksek olacağı yönünde. Hava hızının bir miktar artacağı ama dünkü düzeyde olmayacağı yönünde veriler var. Sıcaklık da 23 ile 34 derece arasında değişmiş olacak” dedi.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında ikinci gün CNN TÜRK ekibi alevlerin ortasında kaldı

274 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Bakan Kirişci, sözlerine şu şekilde devam etti:
AFAD’ımız da çalışmalarıyla bizim gücümüze güç katıyor. 103 aile, 274 kişi, vatandaşımız zarar görmesin diye tahliye edilmiş durumda. Bunlara da oldukca büyük ehemmiyet verdiğimizi belirtmek isterim. Biz ormanımızın tırnaklarına zarar gelsin istemiyoruz, bir dalına zarar gelsin istemiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza bizlere verdiği vasıta gereç desteği sebebiyle şükranlarımızı sunuyoruz. Geçen yıl Muğla’da ortalama 50 bin 500 hektarlık bir alanda yüreklerimiz yandı.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında ikinci gün CNN TÜRK ekibi alevlerin ortasında kaldı

İnşallah bu yangın denetim altına alınacak, dileğimiz bugün akşama doğru daha somut gelişmeler olacağını bekliyoruz. Soğutma işlemleri tamamlanıp yangın bittikten sonrasında bu alanlar için herhangi bir spekülasyona meydan vermeden ağaçlandırma çalışmalarımız devam edecek. Buralar ülkemizin en gözde bölgeleri. Orman Genel Müdürlüğü olarak tahsisini gerçekleştirdiğimiz her türlü tahsis işlemlerini dedikoduya mahal vermemek için iptal ettik. Sabahleyin, dün, bugün, buralarda tatilini yapanlardan helallik istiyoruz. Onlar buraya dinlence için geldiler fakat yangın sebebiyle 15-20 saniyede bir hava aracımızın uçuşu sebebiyle gürültü, bundan dolayı helallik istiyoruz. Yaklaşık 3 bin hektar civarında bir alan etkilenmiş durumda.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında ikinci gün CNN TÜRK ekibi alevlerin ortasında kaldı

BAKAN SOYLU: İLK KEZ TSK ENVANTERİNDE BULUNAN HELİKOPTERLER GÖREV BAŞINDA

Yangın bölgesinde izahat icra eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da “Şu anda 15 çalışma grubumuz çalışmasına devam etmektedir. Sabaha kadar kara çalışmalarımız devam etti. Bütün sektörlerle birlikte koordinasyonuyla sabaha kadar devam etti. Bugün farklı bir şey var. İlk kez TSK envanterinde bulunan, bir kerede 7-10 ton su atan Chinook helikopterleri de şu anda görev başındadır” diye konuştu.

Bakan Soylu, şunları söylemiş oldu:
“Bir ifade daha ortaya koymak gerekir bunlarla birlikte: Biz ilk yangınımızı yaşamıyoruz. Türkiye’nin afetler ve yangınlar konusunda kabul edilmiş bir üstünlüğü bulunmaktadır. Bu yangınlarda büyük bir mücadele ortaya konularak ardından depremler, seller, bütün bunlarla mücadele ortaya konulmuştur. Her bir canlıyı korumaya yönelik anlayışı devam etmektedir. Hiçbir gün siyaset devşirmedik.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında ikinci gün CNN TÜRK ekibi alevlerin ortasında kaldı

‘NASIL KAOS OLUŞTURABİLİRİM’ ŞEKLİNDE BİR ANLAYIŞLA KARŞI KARŞIYAYIZ

Vatandaşlarımıza şunu söylemek istiyorum; meseleye yardımcı olmaktan ziyade bu meselede ‘nasıl kaos oluşturabilirim’ şeklinde bir anlayışla karşı karşıyayız. Ne yapmak istediklerini, vazifelerinin ve görevlerinin ne olduğunu bilmiyorum. Bu sorumluluk sanki sadece hükümete ait bir sorumluluk, bunlara nasıl çelme takarız anlayışıyla, Aydın’a giderken uğrayayım, dostlar alışverişte görsün anlayışı kabul edilemez bir anlayıştır. Meselenin lojistiğinin ve diğer bütün desteklerinin nasıl sağlanacağını, aynı zamanda kamu araçlarının nasıl ortaya konulabileceğini bir program ve çerçeve içinde her şeyini yapmıştır. Gece görüşlü araçlar nerede diyor? Bir ana muhalefet partisi genel başkanı açıklama yapacaksa, devletin gelenek ve adabına uygun bir şekilde… Ki bu ne zaman olduysa kendisine bilgiyi vermişizdir. Tüm bilgiler kendilerine iletilmektedir. Türkiye’nin hava aracı açısından aldığı tedbirler bugün Marmaris’teki vatandaşlarımız da görmektedirler ki senkronize bir çalışma başından beri devam etmektedir ve devam edecektir.

SÖYLEYECEĞİNİZ SÖZÜN ARKASINDA OLACAKSINIZ

Hani geçen sene belediyelerinizden yardım topluyordunuz. Yapacağınız işin, söyleyeceğiniz sözün arkasında olacaksınız. 3-4 saatlik uykularla ayaktayız, insanların emeklerine yazık. Beceriksiz kim? Çok para toplayacaksan belediye otobüslerini tamir ettirmek için para topla. Laf söylemek için laf söylemek, Türkiye’nin bunu kaldıracak bir gücü yoktur.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında ikinci gün CNN TÜRK ekibi alevlerin ortasında kaldı

GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTERLER DE BU GECE VEYA YARIN GECE UÇUŞUNA BAŞLAYACAKTIR

Dünden beri sayın Cumhurbaşkanımıza sürekli olarak bilgi arz ediyoruz. En son geçen gece aradığımda 3.30’du. Devlet bütün ciddiyetiyle hakim. Akşener, Meclis kürsüsüne çıkıyor laf üretiyor. Gece görüşlü helikopterle ilgili, bu çok riskli bir iştir. Gece görüşlü helikopterler normal gece uçan bir helikopter gibi değildir. Gece görüşlü helikopterlerle ilgili o kadar iyi hesaplanması lazım ki başka faciayla karşı karşıya kalmayalım. Planlamalarda da temmuzun başında gece görüşlü helikopterler konusunda anlaşmaları yaptı. Türkiye her meselesini, özellikle afet, orman yangınları gibi vatandaşının mağdur olabileceği konuları yönetebilecek kudrettedir. 1500 şu ana kadar sorti var, devlete iftira atmak doğru değildir, yanlış bir davranıştır. Gece görüşlü helikopterler de bu gece veya yarın gece uçuşuna başlayacaktır. Bu bir planlamadır.

YANGININ NASIL ÇIKTIĞINA DAİR BİR TESPİTİMİZ VAR

Bu konuda hepimizin ortaya koyacağı tedbirleri bir şekilde düşünmek durumundayız. Orman yangınının başlangıç konusunu bir kez daha konuştuk. Bir koy, bizim bir tespitimiz var. Hem emniyet istihbaratımızın hem de jandarmamızın tespiti oldu. Bir açıklamayı yakın bir zaman dilimi içinde gerçekleştireceğiz. Yangının nasıl çıktığına dair bir tespitimiz ve kimliğimiz var. Arkadaşlarımız üzerindeler, nasıl çıktığını, nasıl ortaya konulduğu yönünde de tespitleri söz konusu. Çıkış noktasını görürseniz daha iyi anlayabilme kabiliyetine sahip olabilirsiniz.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında ikinci gün CNN TÜRK ekibi alevlerin ortasında kaldı

07.30 MARMARİS’TE YANGINA HAVADAN MÜDAHALE

21 Haziran günü Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Bördübet Yedi Adalar mevkiindeki ormanlık alandı başlayan yangın 36. saatine girerken, havanın aydınlanmasıyla birlikte ekiplerin havadan müdahalesi de başladı. Sabahın ilk ışıklarında yangın mesaisine başlayan hava ekipleri, Marmaris’te adeta baş döndüren bir hava trafiğine neden oldu. 27 helikopter ve 14 uçaktan oluşan yangın söndürme ekibinin hava trafiği drone görüntülerine de yansıdı.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında ikinci gün CNN TÜRK ekibi alevlerin ortasında kaldı

03:20 OGM: 2 BİN 604 PERSONEL, 253 ARAZÖZ, 26 SU TANKERİ GÖREV YAPIYOR

Orman Genel Müdürlüğü (OGM), yangına toplam 2 bin 604 personelin, 253 arazöz, 26 su tankeri ve diğer kamu araçları ile toplam 598 araç ile müdahale edildiğini bildirdi. Ayrıca, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte 20 OGM helikopteri olmak üzere 27 helikopterin ve 14 uçağın yangına müdahale edeceğinin bilgisini verdi.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında ikinci gün CNN TÜRK ekibi alevlerin ortasında kaldı

01:45 YANGININ GÖNÜLLÜ KAHRAMANLARI

Marmaris’te geçen yaz çıkan orman yangınında kurulan “Yelken Gönüllüleri” ekibi, sloganları “Ateş beklemez” doğrultusunda yangın bölgesinde aktif olarak çalışıyor. Yangının başlamasının hemen ardından bir araya gelen gönüllüler Değirmenyanı mevkiinde devam eden alevlere müdahale ederek, yangın söndürme ekiplerine yardımcı oluyor.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında ikinci gün CNN TÜRK ekibi alevlerin ortasında kaldı

Yelken Gönüllüleri üyesi Soner Kasap, “Dün gece saat 03.00’ten beri çalışmalara destek veriyoruz. Sahadayız ve devam ediyoruz” dedi.

Toprak ve taş zeminde yatarak dinlenen gönüllülerden Sertaç Soğancı ise, Yelken Gönüllüleri olarak alevleri söndürmek için uğraş verdiklerini, ormanı korumak için ellerinden gelen ne varsa yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

20:54 BAKAN KİRİŞCİ OLAY YERİNDEN SON DURUMU AKTARDI

CNN Türk canlı yayınına katılarak son durumu aktaran Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Tam yangının olduğu yerde, Orman Genel Müdürlüğü mobil izlemenin bulunmuş olduğu Küfre Koyu’ndayız. Alınması ihtiyaç duyulan tüm önlemler alındı. Hava sıcaklığının ve rüzgarın artmasıyla beraber belirli bölgelerde anormal yangın oluştu. Tüm hava ve yer araçlarımız buralara yönlendirildi. Bizim gece görüş özelliği taşıyan hava araçlarımız 4 Temmuz itibarıyla envanterlerimize girmiş olacak” dedi. Meteorolojik verileri paylaşan Bakan Kirişci, “Sabah 6-9 arası rutubet yüzde 91 olarak görülüyor. Sabah ve akşam 18:00 arasındaki saatler bizim için son aşama kıymetli. Bu 3 saatte rüzgarın bugün yaşadığımız sorun şeklinde olmayacak” diye konuştu. Muhalefetin eleştirilerine de yanıt veren Kirişci, “İstediğiniz ülkenin helikopter ve tayyare envanterine rahatça bakıp Türkiye’nin envanteriyle karşılaştırabilirsiniz. Eğer geçen yıldan ders alınmadılar diyorlarsa matematikle bir problemleri var anlamına gelir” ifadelerini kullandı.

20:31 KİRİŞCİ: VATANDAŞLARIN MADDİ ZAİYATI YOK

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yangının yerleşim yerlerini tehdit ettiği Değirmenyanı mevkisindeki çalışmaları takip etti. Alevlerin arasından kurtarılan ’Tarçın’ isimli köpeği kucağına alıp seven Bakan Kirişci, bölge halkıyla da sohbet edip taleplerini dinledi.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında ikinci gün CNN TÜRK ekibi alevlerin ortasında kaldı

Yangınla ilgili son durumu da aktaran Kirişci, “Yangının dün meydana gelen seyrini ifade etmiştik. Bugün gün içinde oldukça iyi gidiyordu, sadece belli yerlerde sıcaklığın anormal artışından kaynaklı olarak olumsuzluklar var, inşallah oralar da denetim altına alınacak. Hem hava hem de kara araçlarmız oldukca şükür iyi düzeyde, tek bir ağacımız tek bir dalımız bile yanmasın istiyoruz. Şu ana kadar vatandaşımızın herhangi bir maddi zaiyatı yok, tahliye mevzusunda zamanında alınan önlemlerimiz vardı” dedi.

19:47 YANGIN KRİZ MERKEZİ TEDBİR AMAÇLI BOŞALTILIYOR

Marmaris yangınının yönetildiği kriz merkezini, yaklaşan alevler nedeniyle tedbir amacıyla boşaltma işlemi başlatıldı. Kriz merkezi alanında bulunan iş makineleri, araçlar ve helikopter başka bölgelere kaydırılmaya başlandı.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında ikinci gün CNN TÜRK ekibi alevlerin ortasında kaldı
Leave A Reply

Your email address will not be published.