Konut kredilerinde kıymet oranı değişti: Kim, iyi mi etkilenecek?

0

BDDK’nın yeni sonucuna bakılırsa, bazı birinci ve ikinci el konut alımlarında, değerin yüzde 90’ı kadar kredi kullanmak mümkün olacak. Peki bu durum vatandaşın ev sahibi olmasının önünü açar mı? Uzmanlar tüm detaylarıyla sozcu.com.tr’ye söyledi.

Konut kredilerinde değer oranı değişti: Kim, nasıl etkilenecek?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) konut kredilerinde dün almış olduğu yeni karar, kredi taksit tutarlarının uçuk seviyesini bir kez daha gözler önüne serdi.

Yeni düzenleme ile Anadolu’da 500 bin TL’nin altında ikinci el konut almak isteyen vatandaşın kredi çekerek ev sahibi olmasının önünün açıldığı, sadece büyükşehirlerde krediyle ev almanın artık avantajlı olmaktan çıkmış olduğu belirtiliyor.

Ayrıca, yeni uygulama enerji sınıfı A olan evleri önceliyor sadece piyasadaki sıfır konutların oldukca büyük bölümünün C sınıfı olduğu, dolayısıyla kredi verilecek evlerin sınırı olan sayıda olduğu ifade edildi.

Bazı uzmanlara bakılırsa ise, yeni düzenleme, krediye ihtiyacı olmadığı halde yararlanmak isteyen ve birden fazla ev sahibi olanları bu kez talebin dışına itecek.

DÜNKÜ DÜZENLEMENİN DETAYLARI

BDDK’nın dün yayımladığı karara bakılırsa:

• Enerji sınıfı A olan, kıymeti de 2 milyon TL’nin altında olan birinci el konutlar için yüzde 90 oranında,

• Değeri 2 milyon TL ila 5 milyon TL içinde olan konutlar için yüzde 70 oranında,

• Değeri 5 milyon TL ila 10 milyon TL içinde olan konutlar için de azami 3,5 milyon TL kredi kullanma imkanı sağlamış oldu.

• Enerji sınıfı A olan ikinci el konutlar için kredi kıymet oranı; konut kıymeti 500 bin TL’nin altında olan konutlar için yüzde 90 oranında,

• Konut kıymeti 500 bin TL ile 2 milyon TL içinde olan ikinci el konutlar için yüzde 70,

• Konut kıymeti 2 milyon TL ile 5 milyon TL içinde olan konutlar için yüzde 50 oranında ve konut kıymeti 5 milyon TL ile 10 milyon TL içinde olan konutlar için azami 2,5 milyon TL kredi kullanma imkanı sağlamış oldu.

AYLIK KREDİ TAKSİTLERİ 52 BİN TL’YE KADAR ÇIKIYOR

Ancak satılık evlerin ülke genelindeki averaj fiyatı resmi verilere bakılırsa bile 1 milyon TL’yi aşıyor. Vatandaş evin değerinin yüzde 90’ını krediden sağlasa da aylık kredi taksiti 22 bin TL’yi aşabiliyor.

Büyükşehirlerde ise kıymeti 2 milyon TL olan bir evin yüzde 90’ı oranında konut kredisi kullanmanın maliyeti, kamu bankalarında aylık 25 bin TL iken, hususi bankalarda ise aylık 40 bin TL’den süregelen taksitlere karşılık ediyor.

Bazı bankalarda bu meblağ 52 bin TL’ye kadar çıkıyor ve 120 ay vadeyle 2 milyon TL’lik bir evi satın almanın toplam bedeli 6 milyon TL’yi aşabiliyor.

‘ÖDEYEBİLECEK BİR ZÜMRE YOK’

Sozcu.com.tr’ye konuşan Gayrimenkul Danışmanı Burçak Sencer Çokgör, “2 milyon liralık bir evin yüzde 90’ı kadar kredi kullandırmanın hiçbir faydası yok. Çünkü bu taksitleri ödeyebilecek bir zümre yok” dedi.

“Aylık en az 25 bin TL ödenebilmesi için aylık gelirin en az 50-60 bin TL olması gerekir” diyen Çokgör, “Orta direk ve en alttaki zümreye yardım edebilecek bir Allah kaldı. Açlık sınırında yaşıyorlar, belki o seviyeye bile erişemiyorlar. Dolayısıyla ‘vatandaşın ev sahibini sağlamak için şunlar yapıldı’ denmesi doğru değil” diye konuştu.

VATANDAŞ EVİN YÜZDE 50’Sİ KADAR KREDİ ÇEKEBİLİYOR

Gayrimenkul İktisatçısı Ahmet Büyükduman’ın sozcu.com.tr’ye verdiği bilgiye bakılırsa ise, Türkiye’deki konutların yüzde 66-67’si 2 milyon TL’nin altında sadece aylık kredi taksit tutarının da etkisiyle insanoğlu evin değerinin averaj yüzde 50’si kadar kredi kullanabiliyor.

Bazı vatandaşların evin sadece yüzde 20’si kadar kredi çekebildiğini aktaran Büyükduman, “Konut değerinin yüzde 90’ı kadar kredi kullanan zaten çok az sayıda. Türkiye’de 2021’in son çeyreğinde 113 bin kişiye kredi kullandırılmış. Kişi başı kredi miktarı ise 285 bin TL. O dönem ortalama konut fiyatları da 585 bin TL idi. Yani Türkiye’de insanlar kredi kullanıyor ama yüzde satın alınan evlerin ortalama yüzde 50’si kadar kredi kullanabiliyor” dedi.

“Yapılan son düzenlemenin piyasaya etkisi olacaksa da marjinal düzeyde olacağını düşünüyorum” diyen Büyükduman, “Önemli bir değişiklik yapacak bir düzenleme değil” diye konuştu.

ANADOLU’DA 500 BİN TL’YE EV ALACAKSANIZ…

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Celal Erdoğdu ise sozcu.com.tr’ye yapmış olduğu değerlendirmede, yeni düzenlemelerin getirmiş olduğu kredi taksitleri ile artık büyükşehirlerde kredi kullanarak sıfır konut almanın avantajlı olmaktan çıktığını kaydetti.

Ancak Erdoğdu, yeni düzenleme ile ikinci el konut almak isteyen Anadolu’daki vatandaşa fırsatlar sunulduğunu söyledi.

BDDK’nın dün meydana gelen sonucu sonrası kıymeti 500 bin TL’nin altında olan ikinci el konutlar için yüzde 90 oranında kredi kullandırılacağını anımsatan Erdoğdu, “Bu insanlar için piyango gibi bir durum. Ancak 500 bin TL’nin altındaki konutların sayısı, toplam konutların içinde yüzde 5,5 ile çok düşük bir orana sahip. Dolayısıyla toplama etkisi de düşük olacaktır” diye konuştu.

BDDK A SINIFI DİYOR AMA PİYASADAKİ EVLER C SINIFI

Erdoğdu ek olarak, BDDK’nın yeni düzenlemesinin enerji sınıfı A olan evleri öncelediğini anımsattı ve sahadan edinmiş olduğu bilgilere bakılırsa piyasadaki sıfır konutların oldukca büyük bölümünün C sınıfı bulunduğunu aktardı.

“A sınıfı olabilmesi için güneş enerjisinden elektrik üretebiliyor olması ve binanın ısıtma ve soğutmasında güneş enerjisini kullanabiliyor olması gerekiyor” diyen Erdoğdu, “Dolayısıyla yeni düzenleme ile kredi kullandırılabilecek konutlar sınırlı sayıda” dedi.

‘BİRDEN FAZLA EV SAHİPLİĞİNİ ENGELLEYEBİLİR’

Erdoğdu ek olarak, şimdiye kadar kullandırılan düşük faizli kredilerden çoğunlukla aynı kişilerin faydalanarak birden fazla ev sahibi olması şeklinde bir problem bulunduğunu da anımsatarak şu şekilde dedi:

“Son düzenleme ile konut kredisini, bu krediye ihtiyacı olmayan kişilerin kullanmasını engellemeye çalışıyorlar diye düşünüyorum. Bu kişiler talebin dışına itilmiş. Parası olan, ihtiyacı olmayan ama yatırım yapmak isteyenler kredi imkanından faydalanıyordu. Şimdi bunun sınırlandırıldığını görüyoruz.”

Ev almak konut kredisiyle de imkânsız: Aylık taksitler 21 bin TL'den başlıyor İlginizi Çekebilir Ev almak konut kredisiyle de imkânsız: Aylık taksitler 21 bin TL’den başlıyor Konut fiyat artışında yeni rekor: Yüzde 127 İlginizi Çekebilir Konut fiyat artışında yeni rekor: Yüzde 127

Leave A Reply

Your email address will not be published.