Kılıçdaroğlu’nun kapısına dayandığı SADAT nedir?

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugün kapısına giderek paramiliter bir müessese bulunduğunu söylediği ve ‘terörist yetiştirmekle’ suçlamış olduğu SADAT, kamuoyunda tekrardan merak mevzusu oldu. Pusu, baskın, yol kapaması ve sabotaj şeklinde ‘gayri nizami harp’ teknikleri mevzusunda eğitim veren, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ‘yetişemediği yerlerdeki boşluğu doldurmayı’ kendine misyon edinen şirket, son yılların en fazla tartışılan yapılanmaları içinde. Peki bir kez daha seçim güvenliği mevzusunda adı gündeme gelen SADAT nedir, hangi faaliyetlerde bulunmaktadır?

Abone Ol

google-news

HABER MERKEZİ

Tam adı Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş olan SADAT, tuğgeneral görevindeyken emekli olan ve İslamcı siyasete yakınlığıyla malum Adnan Tanrıverdi tarafınca 28 Şubat 2012 tarihinde kuruldu. ‘SADAT’ın Arapçada “seyitler” anlamına geldiği için bu ismin seçildiği ifade ediliyor.

Firmanın kuruluşunda Tanrıverdi ile beraber 23 emekli subay ve astsubay da yer aldı. Adnan Tanrıverdi’nin oğlu Mehdi Tanrıverdi, şu an SADAT Yönetim Kurulu Başkanı olarak vazife yapıyor.

Albaraka Mütevelli Heyeti Üyesi Emekli Tuğgenaral Mehdi Sungur ile adı Bitlis Mutki’de bulunan toplu mezarla anılan ve bölge halkı tarafınca “kelleci general” olarak tanımlanan Korkmaz Tağma da firmanın danışmanları içinde içeriyor. Yeni Akit yazarları Ahmet Varol ile Abdurrahman Dilipak da SADAT’ın ‘Ortadoğu uzmanı’ sıfatıyla başvurduğu adlardan.

Merkezi İstanbul Beylikdüzü’nde bulunan ve bünyesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) emekli olan fazlaca sayıda askerin olduğu SADAT, danışmanlık, eğitim, konvansiyonel askeri eğitim, alışılmadık askeri eğitim, hususi kuvvetler eğitimi ve ordu donatımı üstüne çalışıyor.

“SİLAHLI KUVVETLERİN BOŞLUĞUNU DOLDURUYORUZ”

SADAT kendini, “Ülkemizin Silahlı Kuvvetlerinin yetişemediği ülke ve askeri sahalardaki boşluğu doldurmak üzere milli sorumluluk hisseden kişilerin bir araya gelerek oluşturduğu, yasal bir şirkettir” olarak tanımlıyor. İnternet sitesinde kendi misyonunu, “İslam ülkeleri arasında savunma ve savunma sanayi işbirliği ortamı oluşturmayı ve İslam Dünyasının kendine yeterli bir askeri güç olarak da Dünya Süper Güçleri arasındaki hak ettiği yerini almasına yardımcı olmak” olarak açıklıyor.

İnternet sitesinde “Gayri Nizami Harp, Ülkelerin Silahlı Kuvvetlerinin Yurtlarını savunmada kullanmak üzere yaptıkları meşru bir organizasyondur” görüşünü korumak için çaba sarfeden SADAT, mevzuyla ilgili şu görüşlere haiz:

GAYRİ NİZAMİ HARP EĞİTİMİ: PUSU, BASKIN, YOL KAPAMASI, SABOTAJ

“Ülkelerin savunulması için nizami teşkilatlanma ne kadar meşru ise, işgale uğraması halinde, işgalciyi vatanından kovmak için mutasavver işgale uğrayabilecek bölgelerinde, barış zamanından itibaren sivil vatandaşlarını organize etmesi ve onları eğitmesi de o kadar normal ve meşrudur. Meşru olmayan, bu maksatla eğitilen insanları, darbeci veya diktacı zihniyetle kendi insanına karşı kullanılmasıdır.”

SADAT, gayri nizami harp teşkilatlanması ve bu teşkilatın unsurlarının pusu, baskın, yol kapaması, tahrip, sabotaj ve kurtarma-kaçırma harekâtı ile bu harekata karşı koyma faaliyetlerinin eğitimini veriyor.

SURİYE VE LİBYA’DAKİ ROLÜ

SADAT’ın Suriye’de dış müdahale kaynaklı iç savaşın başladığı 2012 yılından bu yana adı Türkiye kamuoyunda çoğunlukla gündeme geliyor. Firmanın Esad karşıtı Suriyeli unsurların silahlandırılması ve eğitilmesi mevzusunda vazife almış olduğu iddiaları basına yansımış, SADAT ise bu iddiaların doğru olmadığını öne sürmüştü.

Buna rağmen SADAT’ın Suriye’ye gönderilen cihatçılarla ilişkisi olduğuna ilişkin fazlaca sayıda iddia gündeme gelmeye devam etti. Suç örgütü lideri Sedat Peker de iktidarla ters düştükten sonrasında yapmış olduğu açıklamalarda, “Suriye’deki Türkmenlere benim adıma gönderilen silahlar, SADAT organizasyonuyla El-Nusracılara gidiyordu” iddiasında bulunmuş oldu.

Meclis’te milletvekillerinin SADAT’ın cihatçılarla ilişkisini irdeleyen sual önergelerine cevap verilmedi.

SADAT’ın web sitesinde Libya’daki faaliyetlerini ise doğruladı. Firmanın sitesinde Libya’daki çalışmalarla ilgili şu satırlar içeriyor:

“SADAT A.Ş. Libya Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını yerinde tespit etmek ve Danışmanlık, Eğitim, Donatım hizmeti sunma imkanlarını görmek amacıyla Libya’da idi. Yapılan görüşmeler neticesinde bir alayın Spor Tesislerinin dizaynı ve yapılması ile ilgili proje hazırlanmaktadır. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Trablus Büyükelçisi Sayın Ali Kemal AYDIN da makamında ziyaret edilerek, SADAT A.Ş. ve Libya’daki faaliyetleri konusunda bilgi verilmiştir.”

AKŞENER, SADAT’A DİKKAT ÇEKMİŞTİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 2018 senesinde bir izahat yapmış, silahlı eğitim kamplarından söz ederek SADAT’a dikkat çekmişti.

“Son dönemde üniformalar uzun namlulu silahlarla bazı kişiler ortalıkta dolaşıyor” diyen Akşener, bunlarla ilgili fazlaca mühim iddialar bulunduğunun altını çizerek şu şekilde devam etmişti:

“Örneğin Tokat ve Konya’da silahlı eğitim kampları bulunduğunu duyuyoruz, bu iddialar söyleniyor. Araştırılırsın ve bize bilgi verilsin. Bunların seçim döneminde rol alacakları, istenmeyen bir sonuç çıkması halinde karışıklık yaratacakları yolunda yoğun söylentiler var. Bunlardan birisi de SADAT diye bir yapı. İnanın SADAT da diğer yapılar da benim için toz zerresidir. Bu malum yapılar insanları çatışmaların içerisine sürükleyecekler. Şimdiden uyarıyorum ve önlem alınmasını istiyorum.”

HDP SALDIRISI VE BAKANLIĞIN MÜLAKAT SKANDALI

SADAT’ın adı HDP İzmir İl Başkanlığı’na saldırıp Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’le de gündeme gelmişti. Gencer’in Suriye’de SADAT tarafınca eğitildiği öne sürülmüştü.

Harp okulları mülakatlarına, SADAT bağlantılı adların katılmış olduğu ortaya çıkmıştı. Milli Savunma Bakanlığı da 15 Temmuz’un arkasından 3 yıl süresince harp okulları mülakatlarının SADAT’ın yapmış olduğu ortaya çıkmıştı.

TANRIVERDİ, ERDOĞAN’IN DANIŞMANI OLDU

SADAT’ın kurucusu Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, Genelkurmay Hususi Harp Dairesi ve KKTC Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nda ortalama 30 yıl vazife yapmış oldu.

Tanrıverdi, 28 Şubat döneminde resmi olarak “kadrosuzluk” sebebi öne sürülerek emekli edildi. SADAT’ı kurmadan ilkin Tanrıverdi, ABD’de askeri strateji alanından danışmanlık icra eden Amerikalı hususi şirketlerin işleyişi hakkında emek harcamalar yürüttü.

kilicdaroglu-nun-kapisina-dayandigi-sadat-nedir-1015120-1.

Tanrıverdi, 2016’da AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı oldu.

Tanrıverdi, Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği’nin (ASSAM) organizasyonundaki, “İslam birliği Mehdi hazretleri geldiği zaman olacak. Mehdi hazretleri ne zaman gelecek Allah bilir. Bizim bir işimiz yok mu? Ortamı hazırlamamız gerekmez mi? İşte aslen bunu yapıyoruz” açıklamasının arkasından gelen tepkiler üstüne görevinden çekilme etti.

GÜVENLİK ZİRVESİ’NDE KOLTUK SAHİBİYDİ

Tanrıverdi, TSK’nin Afrin harekatı öncesinde meydana getirilen ‘Güvenlik Zirvesi’ne de katıldı.

Zirvede, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcıları, İçişleri, Dışişleri, Milli Savunma Bakanları ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın yanı sıra Adnan Tanrıverdi’nin de yer alması kamuoyunun tepkisini çekmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak gayemiz, insanlara hakikati
ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının
yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz
geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın
daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üstünden bilgiyle
buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Şu sebeple banka hesabını
şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonrasında da yolumuza aynı mesuliyet bilinciyle devam
edeceğiz.

Bu yolculukta bizlere katılmak ve bigün habersiz kalmamak için

Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle kuvvetli, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Leave A Reply

Your email address will not be published.