Kılıçdaroğlu’nun iddiaları sonrası SADAT harekete geçti! Tazminat davası açacaklar

0

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Beylikdüzü’nde bulunan Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin ( Sadat ) önüne gelmiş olarak açıklamalarda bulunmuş oldu. Kılıçdaroğlu açıklamalarında, “Türkiye asla paramiliter kuruluşlara, kurumlara teslim edilmeyecektir. Şu anda önünde bulunduğumuz SADAT bir paramiliter kuruluştur. Seçimin güvenliği sarsılırsa sorumlusu burasıdır. Buraya geldik kendilerinden bilgi almak istedik ama korkularından yuvalarına sığındılar. Dikkatini çekmek isterim kamuoyunun, gayri nizami harp eğitimi var. Yani, sabotaj, baskın, pusu kurma, tahrip, suikast ve tedhiş. Arapça ‘terör’ ‘tedhiş’ olarak tanımlanıyor, Türkçesi de ‘terör’. Burası aynı zamanda terörist yetiştiren de bir kuruluş. Dolayısıyla eğer bugün Türkiye’de milyonlarca insan varsa ve Suriye’den gelmişlerse bunların buraya gelişlerinde en büyük rolü oynayan da SADAT’tır. Erdoğan’a sormak isterim, sen bu kuruluşu niçin danışman yaptın ve hangi gerekçeyle çalıştın?” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun şirketle ilgili iddialarına ilişkin SADAT Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına, Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tanrıverdi, Yönetim Kurulu üyeleri Haluk Yıldırım ve Ersan Ergür’ün yanı sıra şirket avukatı Enes Malik Saran katıldı.

SADAT, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun iddialarına yanıt verdi

Toplantıda basın açıklamasını okuyan avukat Saran, ”ticari şirket olan müvekkilinin bir siyasal parti lideri ve milletvekilleri tarafınca basılmasının, Türk siyasal evveliyatına kara kir olarak geçtiğini” söylemiş oldu.

Saran, kamuoyundaki iddialarla ilgili firmanın birçok şahıs ve kuruma yönelik hukuki girişimlerde bulunduğunu belirterek, ”Bu saldırılar, müvekkilimize oluşturulan derdest dava ve soruşturmaları etkilemeyi amaçlamakta ve hem de müvekkil şirketi saldırıların hedefi haline getirmektedir. Bir ana karşıcılık liderinin yargı üstünde kamuoyu baskısı oluşturmayı hedefleyen bir saldırıyı gerçekleştirmesi hazin bir durumdur.” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu tarafından müvekkil şirkete karşı açılmış tek bir dava bulunmadığını vurgulayan Saran, “CHP tarafınca, genel başkanlarının iddialarını destek sunar herhangi bir kanıt kamuoyu ile paylaşılamamıştır. Madem ki CHP Genel Başkanı’nın bu şekilde bir iddiası vardır, o halde bu iddiasını kanıtlama yükü sırtına yüklenmiştir.” dedi.

Saran, SADAT’ın bir iş yeri ve bir çalışma ofisi olduğunu belirterek, “Dolayısıyla bu hücum TCK madde 116/2 kapsamında iş yeri dokunulmazlığının ihlali suçunu oluşturmaktadır. Ayrıca müvekkil şirket iş yeri önünde meydana getirilen basın açıklaması TCK madde 216 kapsamında kabahat teşkil etmektedir. Tüm bu hukuka aykırı eylemler sebebiyle tarafımızca Cumhuriyet Başsavcılığına kabahat duyurusunda bulunulacak ve hukuk mahkemelerinde tazminat davası açılacaktır.” diye konuştu.

Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tanrıverdi ise SADAT’ın, Türk Ticaret Kanunu’na tabi olarak faaliyetini sürdüren ticari bir şirket olduğunu kaydetti.

Tanrıverdi, SADAT’ın kurulduğu tarihten bu yana pek çok maksatlı iftirayla karşı karşıya kaldığını söyleyerek, “SADAT, ne bir paramiliter ordudur ne de milis gücü yetiştirir. SADAT’ın çatışma bölgelerinde herhangi bir faaliyeti de bulunmamaktadır. SADAT’ın Suriye iç savaşıyla ya da Suriye’den Türkiye’ye sığınma eden sığınmacılarla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.” dedi.

SADAT’ın yaklaşan genel seçimlerle ilişkilendirilmesinin, seçim güvenliğine gölge düşürme gayretinden ibaret olduğunu belirten Tanrıverdi, şöyle konuştu:

“Ana karşıcılık partisi genel başkanlığı koltuğunda oturan bir kişi, bir ticari şirketi kamuoyu nezdinde hedef göstermiş ve terörle yaftalamıştır. Bu açıkça ortaya koymaktadır ki ana karşıcılık lideri, en temel evrensel hukuk ilkelerinden nasibini almamıştır. Şirket ve yöneticileri, ana karşıcılık lideri tarafınca saldırıların hedefi haline getirilmiştir.”

Tanrıverdi, hiçbir Türk vatandaşının evi veya iş yerinin ana muhalefet partisi liderinin taşkınlık yaparak zorla girebileceği yerler olmadığını söyleyerek, “Şirketimize meydana gelen saldırılara karşı bugüne dek avukatlarımız tarafınca hukuki süreç kararlılıkla yürütülmekte ve bundan sonrasında da kararlılıkla yürütülecektir.” diye konuştu.

AA / Güncel

Kemal Kılıçdaroğlu, SADAT, Güncel, Haberler

Leave A Reply

Your email address will not be published.