İstanbul’da Balıklı Rum Hastanesi’ndeki yangında soğutma emek harcamaları tamamlandı

0

İstanbul Zeytinburnu‘ndaki Balıklı Rum Hastanesi’nde çıkan yangının denetim altına alınarak söndürülmesinin peşinden soğutma emek harcamaları tamamlandı.

Balıklı Rum Hastanesi’nde hemen hemen belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üstüne bölgeye Bakırköy, Bahçelievler, Başakşehir, Zeytinburnu, Fatih, Kağıthane, Şişli, Beşiktaş ve öteki ilçelerden itfaiye ile sıhhat ve polis ekipleri sevk edildi.

Alevlerin kısa sürede binanın çatısını tamamen sardığı yangın sürerken hastane tahliye edildi.

Sağlık çalışanları, itfaiye ve zabıta ekipleri ile vatandaşlar, yaşlıları sedye ve tekerlekli sandalyelerle hastaneden uzaklaştırdı. Hastalar, bölgedeki öteki hastanelere sevk edildi.

Polis bölgede geniş güvenlik önlemi aldı, yangın sebebiyle dumandan etkilenenlere sıhhat ekipleri müdahale etti.

İstanbul Valiliği yetkilileri, yangın sebebiyle şu ana kadar ölen ya da yaralanan olmadığını, 80’e yakın hastanın başka hastanelere sevk edildiğini bildirdi. Çalışmalara destek vermek suretiyle bölgeye sevk edilen Orman Bölge Müdürlüğüne ilişik yangın söndürme helikopteri, binada halen çalışan itfaiye erlerinin olması ve zamanı yapıda çökme riski oluşabileceği düşüncesiyle geri gönderildi.

Tarihi binadaki yangın sebebiyle yükselen duman İstanbul‘un pek oldukça kazasından görüldü.

Yangın denetim altına alındı

Balıklı Rum Hastanesi’ndeki yangın denetim altına alındı, itfaiye ekipleri binada soğutma emek harcaması başlattı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yangın bölgesinde gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, yangın sebebiyle yaşamış olduğu üzüntüyü açıkladı.

İstanbul‘a, Zeytinburnu‘na, Kazlıçeşme Mahallesi’ne ve başhekiminin şahsında şifa dağıtan sıhhat çalışanları ile hastalara “geçmiş olsun” dileklerini ileten Yerlikaya, “Can ile ilgili bir sıkıntımız, bir kaybımız, yaralanan bir vatandaşımız hamdolsun söz konusu değil.” dedi.

Yangının sebebinin şu anda bilinmediğini, tamamen denetim altına alınıp soğutma çalışmalarından sonrasında yapılacak incelemeler ve verilecek raporun olayın nedenini ortaya çıkaracağını vurgulayan Yerlikaya, İBB ve AFAD ekiplerinin bölgede bulunduğunu kaydetti.

Bölgeye sevk edilen Orman Bölge Müdürlüğüne ilişik helikopterin içeride çalışan itfaiye mensubunun can güvenliği düşünülerek kullanılmadığını özetleyen Yerlikaya, şöyleki devam etti:

“Sağlık İl Müdürlüğümüz, ambulanslarımızla beraber tahliye çalışmalarımızı da tamamladık. Yakınımızda Süleymaniye Kadın Doğum Hastanemiz var. Hepimize büyük geçmiş olsun. 62 yaşlı tahliye oldu, 42 kadar da yatan hastamız var. Bir bölümünde yaşlılarımızın bakım yeri var, onların da tahliyesi, yatan hastalarımızla birlikte 104 buradan istifade eden vatandaşlarımız var. Her birine büyük geçmiş olsun diyoruz. Burası bize emanet. Tarihi, kadim, şifa merkezi. Balıklı Rum Vakfı tarafından yönetilen bir hastanemiz. Bu tescilli yapıyı inşallah en kısa zamanda eski haline getirmek üzere ihyasıyla ilgili de biz Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Valiliğimiz el birliğiyle buradaki yaraları sarmak da bizim boynumuzun borcudur.”

“Bölgede 78 araç, 215 personel var”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da yangın bölgesine gelmiş olarak yetkililerden çalışmalarla ilgili data aldı.

Balıklı Rum Hastanesi’nin “simge hastanelerden” bulunduğunu vurgulayan İmamoğlu, şöyleki konuştu:

“Sevindirici olan şu anda hasta tahliyeleri büyük oranda yapıldı. Şu anda burada 78 aracımız var, 215 personelimiz var ve Zeytinburnu Belediyesinin de bir kısım görevlileri burada. Farklı kurumlar da arka planda destek için bekliyorlar. Şu an çatıda kontrol altına alınmaya çalışılan bir yangın. Binanın geneline baktığımız zaman çatı ve altındaki döşemesi ahşap. Eski usul bir döşeme imalatı. Havadan müdahaleyle ilgili hazırda bekleyen bir helikopter var. Sanıyorum, Orman Bölgenin helikopteri. Şu an için binaya dönük içeride çalışan itfaiye çalışanlarımız var, yangını kontrol altına alması gereken. Süreç devam ediyor. Arkadaşlarım çalışma içerisinde en hızlı biçimde müdahalesini yaptılar. Mühim olan can kaybının olmaması. Balıklı Rum Hastanesi, bizim için çok kıymetli bir kurum. Hastane olarak da çok kıymetli. Onu tekrar hep birlikte ayağa kaldırırız, biz de yanında oluruz. Esas olan burada can kaybının olmaması ve bir an önce de yangının kontrol altına alınması. Diğer kısmını hep birlikte hallederiz.”

İmamoğlu, gazetecilere yapmış olduğu açıklamada da hastanenin 130 senelik bulunduğunu ve ahşap bölümün yandığını söyledi.

Bölgeye sevk edilen Orman Bölge Müdürlüğüne ilişik helikopterin söndürme çalışmalarına katılmasından içeride çalışan itfaiyecilerin can sağlığı düşünülerek vazgeçildiğine dikkati çeken İmamoğlu, “Helikopterle buraya su müdahalesinin doğru olmayacağı kanaatindeyiz. Hem içeride çalışan itfaiyecilerimiz var hem de binanın var olan statik yapısının öyle bir suyun bırakıldığı anda bunu taşımayacağı yönde kanaat var arkadaşlarımda. Tüm ekiplerimizle buradayız. Yakın zaman içinde kontrol altına alacağız. Bu yangın bizi üzmüştür, can kaybının olmaması ve bütün hastaların buradan nakledilmesi bizim için değerlidir.” şeklinde konuştu.

“102 yaşlı hasta tahliye edildi”

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy da yangının saat 12.50 benzer biçimde çatıda çıktığını belirterek, “Şu ana kadar 102 yaşlı hasta tahliye edildi. Şimdi son bölümdeki çatıyı söndürme çalışmaları devam ediyor. Sevindirici olan herhangi bir can kaybının olmaması. Bu büyük yangını çok şükür atlatmış olduk.” dedi.

Başkan Arısoy, yangının sebebinin sonrasında itfaiyenin hazırlayacağı raporla ortaya çıkacağını bildirdi.

Balıklı Rum Hastanesi Başhekimi Stati Leana da basın mensuplarına yapmış olduğu açıklamada, “Ölü, yaralı çok şükür yok. Dumandan etkilenen bile çok şükür yok.” dedi.

Yangının çıkış sebebiyle ilgili emek harcamalar devam ediyor

Yangına müdahaleye İstanbul İtfaiyesinden 78 vasıta ve 215 personel katıldı.

İtfaiyeye saat 12.39’da suç duyurusu yapıldığı, ekiplerin 12.45’te yangın bölgesine vardığı bildirildi.

Yangına Zeytinburnu, Bakırköy, Fatih, Şişli, Bahçelievler, Bayrampaşa, Beşiktaş, Seyrantepe, Başakşehir, Avcılar ve Sultangazi ekipleri müdahale etti.

Söndürme çalışmalarına Zeytinburnu Belediyesine ilişik 4 iş makinesi, 6 su tankeri, belediyenin 105 zabıta çalışanı destek verdi, ek olarak 102 güvenlik görevlisi, 3 AFAD aracı, 50 arama kurtarma çalışanı ve Orman Bölge Müdürlüğüne ilişik helikopter de vaka yerinde hazır bulunmuş oldu.

Yangının denetim altına alınarak söndürülmesinin peşinden itfaiye ekiplerinin yürüttüğü soğutma emek harcamaları da tamamlandı.

Yangının çıkış sebebinin tespitiyle ilgili emek harcamalar ise devam ediyor.

Zeytinburnu İstanbul Güncel Haberler

Leave A Reply

Your email address will not be published.