İbrahim Kalın’dan Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği hakkında yeni izahat: Kapıyı kapatmıyoruz

0

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin arkasından İsveç ve Finlandiya ülkeleri NATO üyeliği girişimlerini hızlandırırken Cumhurbaşkanı Erdoğan ise iki ülkenin bu girişimine negatif yaklaştıklarını açıklamıştı. Açıklamalarında Erdoğan, “İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. İskandinav ülkeleri terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKK’sı, DHKP-C’si İsveç’te, Hollanda’da yuvalanmış durumda. Hatta parlamentolarında da yer alıyorlar. Bu konuda bizim olumlu bakmamız mümkün değil” ifadelerini kullanmıştı.

Konuyla ilgili Reuters’e konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Kapıyı kapatmıyoruz. Aslında Türkiye için bir ulusal güvenlik sorunu olan konuyu gündeme getiriyoruz” açıklamalarında bulunmuş oldu.

PKK’nın Avrupa vatanlarında para ve üye topladığını, bilhassa İsveç’teki varlıklarının yoğun bulunduğunu ve Stokholm’ün bu durumun bilincinde bulunduğunun altını çizen Kalın, “Yapılması gereken çok açık: PKK kanallarına, aktivitelerine, organizasyonlarına, üyelerine ve diğer türlü varlıklarına izin vermeyi sonlandırmalılar” diye konuştu.

Öte taraftan öteki NATO ülkelerine de çağrıda bulunan Kalın, “Bizim beklentimiz NATO müttefiklerimizden ve diğer ülkelerden, Türkiye’nin ulusal güvenliğine tehdit teşkil eden PKK, FETÖ, DHKP-C gibi terör örgütlerine karşı açık, net tavır almaları ve bunu eylemle net şekilde ortaya koymalarıdır” dedi.

İbrahim Kalın, Finlandiya, İsveç, Politika, Güncel, Haberler

Leave A Reply

Your email address will not be published.