Hologram teknolojisi gelecekte görüntülü konuşmanın yerini alabilir mi?

0

Covid pandemisi sebebiyle ülkelerarası seyahatlerin neredeyse durduğu dönemde, hologram teknolojisine olan ilgi arttı. Peki bir insanı sanki karşımızdaymış şeklinde görmemizi elde eden üç boyutlu yansıtma teknolojisi hologram, ileride görüntülü konuşma araçlarının yerini alabilir mi? BBC Ekonomi Muhabirleri Andrea Murad ve Will Smale, hologram teknolojisi üreticileri ve uzmanlarla görüştü.

İsviçreli lüks saat markası IWC’nin patronu Christoph Grainger-Herr, Covid sınırlamaları sebebiyle Çin’de düzenlenen bir küresel tecim fuarına katılamayınca, Star Trek seçimi bir yöntemle oraya ışınlanmaya karar verdi.

Nisan ayında Şanghay’da düzenlenen etkinliğe organize ettiği şeklinde gezi ederek katılamayan Grainger-Herr, 4K çözünürlüğünde olan gerçek boyutlu hologram teknolojisi yardımıyla kendisini gösterebildi.

Grainger-Herr, üç boyutlu hologram teknolojisi yardımıyla fizyolojik olarak orada olan konukları görüp onları duyabildi, hatta etkinliktekilerle sanki hakkaten oradaymış şeklinde konuşabildi.

ABD merkezli hologram şirketi Portl’un patronu David Nussbaum, “Grainger-Herr’i İsviçre’deki ofisinden Şanghay’a ışınladık. Gerçek zamanlı olarak yapmayı planladıklarını yaptı, diğer yöneticilerle sohbet etti, hatta yeni bir saatin lansmanını dahi yaptı. Sonra onu oradan geri ışınladık” diye açıklıyor.

Geçen yıl Mart ayında Covid pandemisi, ülkelerarası seyahatleri neredeyse durma noktasına getirdi ve hologram kullanımına olan ilgi de arttı. Böylece hologram, bir insanoğlunun ışık teknolojisi ile üç boyutlu olarak yansıtılmasını sağlayarak, gerçek yaşamdakine daha yakın, duyuları daha oldukça harekete geçiren bir tecrübe olması ile, görüntülü konuşma uygulamalarına bir alternatif olarak öne çıktı.

Los Angeles merkezli Portl, hologram teknolojisi üreten şirketlerin başlangıcında geliyor.

Hologram teknolojisi için, cam ile çevrelenmiş ve bilgisayar teknolojisi ile çalışan 2.5 metre uzunluğundaki kabinler kullanılıyor. Şirket patronu Nussbaum, ‘ışınlanan’ kişinin gerçek yaşamdaki boyutları ile görünmüş olduğu bu kabinleri “yeterince hızlandıramadıklarını” söylüyor.

Kabinlere yerleştirilen hoparlörler yardımıyla hologram’ın ‘sesi’ de izleyenler tarafınca duyulabiliyor. Kamera ve mikrofon yardımıyla de hologramı kullanan şahıs, ışınlanmış olduğu kabinin karşısında duran başka insanları görüp duyabiliyor.

Portl’un bir uygulama tarafınca denetim edilen yazılım sistemi yardımıyla hologram kullanıcısı, kabin yerleştirilmiş yer neresi olursa olsun web üstünden oraya bağlanabiliyor. Üstelik aynı anda birden fazla bağlantı yapmak da mümkün.

Hologram görüntüde neredeyse asla gecikme olmadığını söyleyen Nussbaum, “Eğer hologramın önünde bir cam olmasaydı, o insanın gerçekten karşınızda durduğuna inanabilirdiniz. Eğer camın üzerinde hiç ışık yoksa ve yansıdığını görmüyorsanız, o insan sanki gerçekten oradaymış gibi düşünüyorsunuz” diyor.

Netflix ve T-Mobile şeklinde firmalar tarafınca kullanılan Portl sistemi, daha oldukça kurumsal müşterileri hedefliyor.

Hologram kabinlerinin her biri 60 bin dolardan başlıyor sadece şirket, oldukça daha uygun bir fiyata kabinlerin kiralanabileceğini belirtiyor.

Nussbaum’a nazaran, birkaç yıl içinde hologram teknolojisi “ofisler arası iletişimde düzenli olarak kullanılan” bir vasıta olacak.

Öte taraftan Microsoft şirketi de HoloLens 2 adını verdiği sanal gerçeklik gözlükleri vesilesiyle hologram kontakt teknolojisini müşterilerine sunuyor.

Her biri 3 bin 500 dolar olan bu gözlükler, Portl sistemine nazaran oldukça daha ucuz sadece üç boyutlu hologramlar, Portl’ın sisteminden değişik olarak gerçek şeklinde görünen hologramlara benzemiyor.

İki ya da daha çok sanal gerçeklik gözlüğü ile kullanıcılar birbirlerini aradıklarında, kullanıcıları temsil eden ve çizgi film formatındaki simge görüntüler sanki aynı odadalarmış şeklinde görünüyor.

Microsoft’ta bu alanda çalışan birimin direktörü olan Greg Sullivan, “Sanki fiziksel olarak aynı mekandalar gibi görünüyor ve sanal bir masanın etrafında bir araya gelip beraber çalışabiliyorlar” sözleriyle bu teknolojiyi açıklıyor.

Kendisi de kurumsal müşterileri hedefine alan Alman Thyssenkrupp şirketi, hologram teknolojisini pratiğe geçiren kurumlardan biri.

Dünyanın en büyük asansör ve yürüyen merdiven üreticilerinden olan Thyssenkrupp, eskiden lüzumlu onarım işlemleri için dünyanın dört bir yanına çalışanlarını yolluyordu. Artık bu çalışanlar Microsoft’un HoloLens 2 sanal gerçeklik gözlüklerini kullanarak, hologram teknolojisi ile bir yerdeki teknik ekibin yanına ‘ışınlanıyor’ ve onlara yapmaları gerekenleri göstererek konu alıyor.

Japon havayolu şirketi Japan Airlines da tayyare mürettebatı ve motor makinistlerini eğitmek için bu teknolojiyi kullanıyor.

San Diego merkezli Ikin şeklinde bazı hologram şirketleri ise tüketici pazarını hedefine alıyor.

Ikin, cep telefonuna yerleştirilen ve biri ile havaya yansıtılan saydam üç boyutlu hologram üstünden görüntülü söyleşi etmenizi elde eden cihazını, gelecek yıl piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Standford Üniversitesi’nden bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği profesörü Gordon Wetzstein, hologramların görüntülü konuşma teknolojisine nazaran “daha etkin bir iletişim yolu” bulunduğunu kaydediyor.

Wetzstein, hologramlarla göz teması yaratmanın ve kimin kime bakmış olduğu şeklinde iletişime dair incelikli ipuçlarını yakalamanın mümkün olduğuna dikkat çekiyor.

Öte taraftan Wetzstein, gerçeğe fazla benzerlerse hologramları gerçek insanla ayırt etmenin olanaksız hale gelebileceği uyarısında bulunuyor. Wetzstein, “Eğer gerçek hayatta algıladığınıza git gide daha çok yaklaşan dijital ve sentetik deneyimler yaratabiliyorsanız, manipülasyona daha açık hale gelirsiniz” diye vurguluyor.

Daha ilkin Skype ve Tesla’nın ilk yatırımcıları içinde yer almış olan Tim Draper, bu kere Portl teknolojisinin ilk yatırımcıları içinde.

Portl’un patronu Nussmaum, hologram teknolojisinin “5 yıl içinde” malum görüntülü konuşma araçlarının yerini alacağından güvenli bulunduğunu söylüyor.

Hologramların avmlerinde ya da şirket lobilerinde karşılaştığımız dijital danışma ekranlarının yerini alacağı öngörüsünde bulunan Nussbaum, “Artık şirketlerin canlı ya da kayıtlı içeriklerini sunmasının yeni yolu, hologram olacak” diyor.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kaşar peynirinde büyük hile! Süt fiyatları artınca bakın ne yaptılarKaşar peynirinde büyük hile! Süt tutarları artınca bakın ne yaptılar
Kesintisiz bir gece uykusu için yeni Orkid Ultra Gece Extra PlusKesintisiz bir gece uykusu için yeni Orkid Ultra Gece Extra Plus
NFT'ye giriş seçmeli ders oldu! NFT’ye giriş seçmeli ders oldu!

Leave A Reply

Your email address will not be published.