Gürcistan’ın Cenup Osetya bölgesi Rusya’ya katılmak için referandum sonucu aldı

0

Rusya ile Gürcistan 2008’de Cenup Osetya‘da savaşmış, bu süreçte Rusya‘nın desteklediği Abhazya ve Cenup Osetya bölgeleri Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlıklarını duyuru etmişti. Rusya, bu iki bölgenin bağımsızlığını tanırken Gürcistan, Rusya ile diplomatik ilişkilerini kesmişti.

Rusya’nın resmi haber ajansı TASS’ın haberine gore Cenup Osetya lideri Anatoli Bibilov, referandum yapılmasını öngören kararnameyi imzaladı. Cenup Osetya Seçim Komisyonu da referandum için hazırlıkların başladığını duyurdu.

Sözcü’de yer edinen habere gore, son seçimi kaybeden Bibilov’dan koltuğu 21 Mayıs’ta devralacak olan Alan Gagloyev, daha ilkin TASS’a yapmış olduğu açıklamada Rusya’dan onay alır almaz referanduma gideceklerini söylemişti.

YENİ BİR KRİZİ TETİKLEYEBİLİR

Ukrayna’daki Rus işgali sürerken Cenup Osetya’da düzenlenecek referandum, bölgede yeni bir krizin fitilini ateşleyebilir. Gürcistan Dışişleri Bakanı David Zalkaliani, daha ilkin referandum açıklamasının kabul edilemez bulunduğunu ifade etmişti. ABD ve Avrupa Birliği de, Rusya’nın Cenup Osetya’daki varlığının Gürcistan’ın egemenliğine aykırı bulunduğunu belirtiyor.

DONETSK VE LUHANSK’IN BAĞIMSIZLIĞI TANINMIŞTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, şubatta Ukrayna’nın doğusundaki Moskova destekli Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinin tek taraflı bağımsızlığını tanıyarak ülkeye askeri operasyon başlatmıştı. Rusya, 2014’te de Ukrayna’ya bağlı Kırım’ı Rusya’ya iştirakı onaylayan referandum sonrasında ilhak etmişti.

Cenup Osetya, Gürcistan, Rusya, Politika, Dünya, Haberler

Leave A Reply

Your email address will not be published.