Google da masada! Dünya devi, Project Iris ile Meta’ya rakip oluyor: AR başlık üstünde çalmış olduğu ortaya çıktı

0

Artırılmış gerçeklik (AR) başlığı üreten birçok şirket var. Bunlardan kim bilir en bilineni, metaverse’ün etkisiyle adını değiştiren Meta. Meta’nın AR ve VR donanımlar mevzusunda tecrübesi belli. Ayrıca Microsoft’un da HoloLens şeklinde bir aleti var. Apple’ın ise fazlaca yakında bir karma gerçeklik başlığı duyurmaya hazırlandığı söylenmekte. Peki ya Google? Daha ilkin Google Glass şeklinde bir cihaza imza atmayı başaran şirket AR başlıklar mevzusunda herhangi bir adım atmayacak mı? Görünüşe bakılırsa atacak, hatta atmış bile olabilir.

GOOGLE’IN GİZLİ SIRRI: PROJECT IRIS AR BAŞLIĞI

The Verge’e bakılırsa; Google, Project Iris olarak kodlanmış bir Artırılmış Gerçeklik (AR) başlık üstünde çalışıyor. Google’ın AR başlığının bilgisayar tarafınca oluşturulan grafikleri, gerçek dünya görüntüleri ile harmanlamak için dışa bakan kameralar kullandığı ifade edildi. İki anonim kaynak ise prototiplerin bir çift kayak gözlüğü şeklinde göründüğünü dile getirdi.

Google

HARİCİ GÜCE GEREK DUYMUYOR

Project Iris için harici bir güç kaynağına kablolu bir bağlantı gerekmediği bildirilirken, cihazın Google’a hususi bir yonga seti ile desteklendiği öne sürüldü. Google, en yeni akıllı telefonları Pixel 6 ve Pixel 6 Pro’da da kendisine hususi Tensor çipini kullanmıştı.

İŞLETİM SİSTEMİ BENZERSİZ OLABİLİR

Google’ın, Android’te çalmış olduğu söylenen Project Iris adlı AR başlık için benzersiz bir işletim sistemi üstünde çalışıyor olabileceği de açıklandı.

GOOGLE’IN AR BAŞLIĞI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Google’ın Project Iris başlığını 2024 senesinde piyasaya sürmeyi ummuş olduğu söyleniyor.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Koronavirüs geçirenlerde görülüyor! Uzman isim uyardı: 1 veya 3 ay...Koronavirüs geçirenlerde görülüyor! Uzman isim uyardı: 1 yada 3 ay…
Kendini benzinle yakan kömürcü Süleyman Ekici'nin çocukları isyan etti: Elleri belinde izlemişlerKendini benzinle yakan kömürcü Süleyman Ekici’nin evlatları isyan etti: Elleri belinde izlemişler
WhatsApp masaüstü kullananlara güzel haber!WhatsApp masaüstü kullananlara güzel haber!

Leave A Reply

Your email address will not be published.