Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto’dan NATO üyeliği açıklaması

0

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı için Berlin’de bulunan Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülkesinin NATO üyeliğini veto etmesini değerlendirdi. Haavisto, “NATO üyeliği konusunda Türkiye ile farklılıkların üstesinden gelebileceğimizi umuyorum.” dedi.

“TERÖRLE MÜCADELE SİYASETİMİZDE ÇOK ÖNEMLİ BİR İLKE”

Haavisto, “Farklı grupların veya farklı kişilerin ayrıntılarına girmek istemiyorum ama sadece terörle mücadelenin siyasetimizde çok önemli bir ilke olduğunu ve bunun NATO’da da çok önemli bir ilke olduğunu söylemek istiyorum.” dedi.

PKK İLE MÜCADELE SOMUT BİR SÖZ VERMEDİ

Türkiye’nin Finlandiya’ya eleştirilerini değerlendiren Bakan Haavisto, terörle mücadelenin oldukca mühim bulunduğunu beyan etti sadece, terör örgütü PKK ile savaşım mevzusunda somut bir söz vermekten kaçındı. “Her NATO üyesi ülkenin üyeliğe başvuran ülkeler hakkında kendi görüşlerine sahip olma hakkına sahip olduğunu” kaydeden Pekka Haavisto, bu baharda Türkiye’yi iki kez ziyaret ettiğini ve mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü hatırlattı. Haavisto, “Bugün burada NATO toplantısında da görüşeceğiz.” dedi.

Yakın diyalog içinde olmaya devam edeceklerini belirten Haavisto, ülkesinin Avrupa ve dünyanın güvenliği için terörle mücadelenin öneminin bilincinde bulunduğunu sözlerine ekledi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya, Türkiye, Berlin, Güncel, Haberler

Leave A Reply

Your email address will not be published.