Finlandiya Cumhurbaşkanı’na NATO üyeliği için aramış olduğu Putin’den tehdit benzer biçimde sözler: Sizin için hata olur

0

Finlandiya Cumhurbaşkanlığı’ndan meydana getirilen açıklamaya gore Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirmiş oldu. Cumhurbaşkanı Niinistö, görüşmede Putin’e 2021’in sonlarında Rusya’nın ülkelerin NATO’ya katılmasını önlemeyi amaçlayan taleplerinin ve Şubat ayında Ukrayna’ya hücum başlatmasının Finlandiya’nın güvenlik ortamını temelden değiştirdiğini söylemiş oldu. Doğrudan ve anlaşılır şekilde gerçekleştirildiği anlatılan görüşmede Niinistö, Finlandiya’nın önümüzdeki birkaç gün içinde NATO üyeliğine başvurmaya karar verdiğini belirtti. Rusya’nın Ukrayna’daki saldırılarının yol açmış olduğu insani acılardan derin kaygı duyduğunu söyleyen Niinistö, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin sivillerin tahliyesinin sağlanmasına ilişkin mesajlarını da iletti. Görüşmenin Finlandiya’nın talebi üstüne yapıldığı kaydedildi.

Finlandiya’nın NATO’ya katılarak kendi güvenliğini güçlendireceği anlatılan Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, “Finlandiya gelecekte de Rusya’nın komşusu olmanın getirdiği pratik sorunları doğru ve profesyonel bir şekilde ele almak istiyor” denildi.

Görüşmeye dair Kremlin’den meydana getirilen açıklamada ise, “Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusunda bulunma niyetiyle ilgili olarak açık bir görüş alışverişi yapıldı” denildi. Açıklamada, “Vladimir Putin, Finlandiya’nın güvenliğine yönelik herhangi bir tehdit olmadığı için geleneksel askeri tarafsızlık politikasından vazgeçmenin bir hata olacağını vurguladı” ifadeleri kullanıldı.

Finlandiya’nın dış politikasında bu şekilde bir değişikliğin, uzun senelerdir iyi komşuluk ve ortaklık ruhuyla inşa edilen ve karşılıklı yarar elde eden Rusya-Finlandiya ilişkilerini negatif etkileyebileceğine dikkat çekildi. Liderler ek olarak Ukrayna’daki durumu da görüştü. Açıklamaya gore Putin, Kiev yönetiminin diyalogla ilgilenmediği için Ukrayna ile müzakerelerin askıya alındığını söylemiş oldu.

İhlas Haber Ajansı / Politika

Vladimir Putin, cumhurbaşkanı, Finlandiya, Rusya, Politika, Güncel, Haberler

Leave A Reply

Your email address will not be published.