Elon Musk, Neuralink projesi kapsamında geliştirdiği çipi insan beynine takmaya hazırlanıyor

0

Hususi uzay şirketi SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk‘ın en deli projelerinden birisi olan insan beynine çip takma fikri için geri sayıma geçildi.

Neuralink, klinik araştırma direktörü için yeni bir iş ilanı yayınladı. Bu göreve gelecek kişinin insanlı deneylerde vazife alacağı belirtiliyor. İlanda işe alınacak kişinin Fremont, California’daki tesiste vazife yapacağı bilgisi yer aldı. İlanda klinik araştırma direktörünün ‘dünyayı değişiklik yapma fırsatı’na haiz olacağı ifadesine de yer verildi.

İlanda bu görevin ne vakit başlayacağına dair bir informasyon yer almadı. Ancak Elon Musk Aralık ayında insan denemelerinin 2022’de başlayacağını belirtmişti.

Geçtiğimiz günlerde Musk’ın beyin çipi projesi ‘Neuralink’, bir maymun üstünde kontrol edilmişti. 9 yaşındaki Pager isminde maymun, kontrol kapsamında fikir gücüyle video oyunu oynamayı başarmıştı. Musk, beyin çipi yardımıyla gelecekte felçli hastaların fikir gücüyle kaslarını hareket ettirip yürüyebileceklerini korumak için çaba sarfediyor.

Milyarder girişimci, söz mevzusu teknolojiyle Alzheimer ile Parkinson şeklinde hastalıkların da tedavi edilebileceği iddiasını onlarca kere dile getirmişti. Musk’ın 2016 senesinde hayata geçirdiği Neuralink adlı firmanın amacı oldukça yüksek bant genişliğine haiz beyin-makine ara yüzleri geliştirmek. Bunan bakılırsa pille çalışan bir çip, kafatasına yerleştirilecek ve beyne elektrotlar gönderebilecek.

Erdem Aksoy
Erdem Aksoy
Gündem Editörü Haberler.com – Son Dakika Haberleri

Haberler.com – Son Dakika Haberleri

Leave A Reply

Your email address will not be published.