El Salvador, Türk teknolojisiyle uydu inşa etmek istiyor

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, müdafa, enerji ve altyapı alanlarını içeren 100 milyon dolar değerinde altı tane tecim anlaşmasına imza attı.

Perşembe günü Ankara’da bir araya gelen iki önder, iki ülke arasındaki tecim hacmini 500 milyon dolara çıkarmak mevzusunda mutabık kaldı.

Türkiye’deki şirketlerle liman, müdafa, havacılık şeklinde alanlarda imzalanan yada imzalanmaya yakın olan anlaşmaların bulunduğunu aktaran Bukele, “Bunlar başlangıç, başka şirketlerle de görüşeceğiz” dedi.

İspanyol haber ajansı EFE’ye gore Türkiye’nin yardımıyla bir jeotermal santral inşa edeceklerini belirten Bukele, “Türk şirketlerden askeri ekipman almak ve Türk teknolojisiyle bir uydu inşa etmek istiyoruz” dedi.

Türkiye’nin El Salvador’da bi büyükelçilik açacağı da duyuruldu.

Türkiye’ye ve Türkiye’nin ekonomik büyümesine hayranlığını dile getiren Bukele, bugün de Ankara’daki temaslarını sürdürecek.

Erdoğan ise Bukele’nin El Salvador’u Latin Amerika’nın lojistik merkezi haline dönüşme vizyonunu desteklediklerini dile getirerek Türk firmalarının bunun için altyapı ve üstyapıda lüzumlu desteği vermeye hazır bulunduğunu beyan etti.

WALL STREET JOURNAL: BUKELE, BITCOINI GÜNDEME GETİRECEK

Bukele, Türkiye’ye ulaştıktan sonra Twitter’dan yapmış olduğu paylaşımında, “Öncelikle, Bitcoin diyarı El Salvador’dan tüm Türkiye’ye selamlar” ifadesini kullandı.

Bukele’nin bu ifadesi Türkiye’de bir tv kanalında dile getirilen ve viral olan bir ifadeye atıf.

Bir tv kanalındaki yayına katılan konuğun, “Öncelikle kestane balının diyarı Zonguldak, Gökçebey, Pazarlıoğlu köyünden tüm dünyaya selamlar” diyerek sözüne başlaması toplumsal medyada viral olmuştu.

ABD merkezli gazete Wall Street Journal ise Bukele’nin Erdoğan ile yapacağı görüşmede bitcoini gündeme getirmeyi planladığını aktardı.

El Salvador kripto para bitcoini resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olmuştu.

Wall Street Journal, Türk Lirası’nın dolara karşı son dönemde yaşamış olduğu kıymet kaybını hatırlatarak Bukele’nin bitcoini alternatif para birimi olarak Erdoğan’a anlatmayı planladığını kaydetti.

Gazete, bu görüşmenin Türkiye’nin kripto para politikasında bir dönüm noktası olup olmayacağının merak edildiğini aktardı.

Türkiye geçen yıl almış olduğu kararla kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılmasını yasaklamıştı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Koronavirüs geçirenlerde görülüyor! Uzman isim uyardı: 1 veya 3 ay...Koronavirüs geçirenlerde görülüyor! Uzman isim uyardı: 1 yada 3 ay…
Kendini benzinle yakan kömürcü Süleyman Ekici'nin çocukları isyan etti: Elleri belinde izlemişlerKendini benzinle yakan kömürcü Süleyman Ekici’nin evlatları isyan etti: Elleri belinde izlemişler
Kızı ifadeye çağrıldı! O sabahki konuşmaları...Kızı ifadeye çağrıldı! O sabahki konuşmaları…

Leave A Reply

Your email address will not be published.