Dünyada yalnız 5 örneği var! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışında konuşuyor

0

Rize ve Artvin, uzun süreden bu yana yapımının bitmesini beklediği havalimanına bugün kavuştu. Havalimanına ilk tayyare sabah saatlerinde indi. Öğlen saatlerinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve bakanların dahil olduğu grup açılış için havalimanına indi. 3 milyon metrekare alanda inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı, 45 metre genişlik ve 3 bin metre uzunluğundaki pistiyle bölgenin hava yolu ulaşımı gereksinimlerini eksiksiz karşılayacak.

47 BİN METREKARE KAPALI ALAN

Temeli 3 Nisan 2017’de atılan havalimanı, senelik 3 milyon yolcu kapasitesine haiz olacak. Beğeni toplayan mimarisi ve ileri mühendislik teknolojileriyle hayata geçirilen havalimanının, 32 bin metrekare terminal binası ve öteki destek binalarıyla toplam 47 bin metrekare kapalı alanı bulunuyor.

MALİYETİ 1.7 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

Havalimanının maliyetinin ise 1.7 milyar TL’yi aştığı hesap ediliyor. Bölgenin kültürel ögelerinden izler taşıyan havalimanında, bölgesel mimarinin yansıtıldığı terminal binasının yanı sıra çay bardağı formundan esinlenilerek 36 metre yüksekliğinde kule inşa edildi.

Olgun Kızıltepe

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Politika, Güncel, Haberler

Leave A Reply

Your email address will not be published.