Dünya, Formula 1’deki kazayı konuşuyor! Halo sistemi meşhur pilot Guanyu Zhou’nun yaşamını kurtardı

0

Formula 1‘de Britanya Grand-Prix’sinin ilk turu ürkütücü bir kazaya sahne oldu. Henüz yarışın başlangıcında gerçekleşen kazada Çinli pilot Guanyu Zhou ölümle adeta burun buruna geldi.

Dünya, Formula 1'deki kazayı konuşuyor! Halo sistemi ünlü pilotun hayatını kurtardıGuanyu Zhou

SAĞLIK DURUMU İYİ

Korkutucu bir kazayla başlamış olan Silverstone GP’de Çinli pilot Guanyu Zhou’nun aracı ters dönerek metrelerce sürüklendi ve bariyerlere sıkıştı. Dakikalarca haber alınamayan pilotun sıhhat durumu ile alakalı belirsizlik kaygı yaratırken, FIA sevindirici haberi verdi. Guanyu Zhou’nun sıhhat durumunun iyi ve bilincinin açık olduğu açıklandı. Bu kaza ile Formula 1 araçlarında kullanılan Halo sisteminin önemi bir kaz daha anlaşıldı.

Dünya, Formula 1'deki kazayı konuşuyor! Halo sistemi ünlü pilotun hayatını kurtardı

HALO SİSTEMİ NEDİR?

Sistem, araçtaki pilotun baş bölgesini çevreleyen ve aracın şasisine üç noktadan bağlı, yay şeklinde bir titanyum parçadan oluşmaktadır. 2016 yılındaki ilk prototiplerinde 7 kilogram olan yapının ağırlığı 2017’deki testlerde 9 kilograma terfi etti. Halo sisteminin gereksinimleri, 8869-2018 nolu FIA standardında belirtilmiştir. Sistemin kullanılmadan ilkin 125 kN’a kadar güçlü ortalama 12,5 tonluk yüklere karşı dayanıklılığının kontrol edilmesi gerekmektedir. FIA tarafınca meydana gelen ve 40 gerçek kazanın verisinin kullanıldığı bir simülasyonda halo sisteminin ölümcül kazalarda pilotun sağ kurtulma ihtimâlini yüzde 17 oranında arttırdığı tespit edilmiştir.

Dünya, Formula 1'deki kazayı konuşuyor! Halo sistemi ünlü pilotun hayatını kurtardıGuanyu Zhou’nun kaza anı (Halo sistemi yardımıyla Çinli pilotun kafası zeminle temas etmiyor)

Formula 1 Spor Haberler

Leave A Reply

Your email address will not be published.