Cumhurbaşkanı Erdoğan, YAŞ üyeleriyle beraber Anıtkabir’de! İşte anı defterine düşmüş olduğu not

0

Yüksek Askeri Şura, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında bir yıl aradan sonrasında bugün toplanacak. Her yıl olduğu şeklinde YAŞ üyeleri ve Erdoğan toplantı öncesinde Anıtkabir’i ziyaret etti. Erdoğan, Anıtkabir Hususi Defteri’ni imzalayarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir Hususi Defteri’ne, “Aziz Atatürk, YAŞ üyeleri olarak 2022 yılı toplantısı vesilesiyle huzurunuzda bulunuyoruz. Zatıalinizi ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, Şura toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bizlere emanetiniz olan Türkiye Cumhuriyeti sıcak çatışmaların yaşandığı kritik bir dönemde bölgesinin istikrar ve güven abidesi olarak yükselişini sürdürmektedir. Kahraman ordumuz, görev bilinci ve disiplini ile milletimize güven aşılamaktadır. Terörle mücadeleden sınır ötesi operasyonlara kadar farklı cephelerde elde edilen üstün başarılar TSK’nın yeteneğini açıkça ortaya koymaktadır. Ruhun şad olsun” ifadelerini yazdı.

Geçen ay yürürlüğe giren Askeri Ceza Kanunu’na gore Genelkurmay Başkanı’nın yaş haddi, birer senelik süreyle 72 yaşına kadar Cumhurbaşkanı’nca uzatılabiliyor. Vazife süresi dolan 67 yaşındaki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in vazife süresinin bir yıl daha uzatılması umut ediliyor. Güler, vazife süresinin uzatılması durumunda Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Genelkurmay Başkanı olan Mareşal Fevzi Çakmak’ın peşinden 67 yaşından sonrasında vazife icra eden ilk genelkurmay başkanı olacak. Güler, 1990’dan sonrasında dört yıldan fazla Genelkurmay Başkanlığı görevini yerine getiren ilk isim olacak. Oramiral Özbal ve Orgeneral Küçükakyüz’ün durumları da Şûra’da görüşülecek.

Toplantıya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz katılacak. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati ve Milli Eğitim Bakanı Özer ile geçen yıl Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan Orgeneral Avsever Şûra’da ilk kez yer alacak.

Olgun Kızıltepe

Politika Güncel Haberler

Leave A Reply

Your email address will not be published.