Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüşecek! Masada Suriye’nin kuzeyine ihtimaller içinde operasyon dahil 4 mevzu var

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daveti üstüne, bugün Soçi’ye gidecek. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan meydana getirilen yazılı açıklamada, “Görüşmelerde Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin yanı sıra güncel küresel ve bölgesel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulacaktır” denildi.

Suriye’nin kuzeyine ihtimaller içinde askeri harekat toplantının gündemindeki öncelikli başlık olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşmede, Rusya ile 2019’da imzalanan 10 maddelik anlaşmayı hatırlatacak. Rusya’dan sorumluluklarını yerine getirmesini isteyecek.

Soçi’deki görüşmede, Türkiye’nin girişimleri ile Rusya ve Ukrayna içinde imzalanan antak kalma sonrası oluşturulan tahıl koridoru da ele alınacak. Sahadaki son duruma mercek tutulacak. İlk geminin yola çıkmasının peşinden yeni sevkiyatların da mesele yaşanmadan gerçekleşebilmesi ve internasyonal pazarlara erişmesi adına atılacak adımlar konuşulacak.

Rusya-Ukrayna savaşı da iki liderin gündeminde olacak. Erdoğan, savaşın son bulması adına, bugüne dek olduğu benzer biçimde bundan sonda da Türkiye’nin üstüne düşeni halletmeye hazır bulunduğunu ifade edecek. Kalıcı ateşkesin sağlanması yönündeki çabaların sürdürüleceğini belirtecek.

Erdoğan ve Putin, daha ilkin belirlenen ortak tecim hacmi hedefi doğrultusunda ekonomik ilişkileri değerlendirecek. Enerji ve müdafa alanlarındaki mevcut projelerin yanı sıra iş birliği alanlarının daha da genişletilmesine yönelik mevzular gözden geçirilecek.

Haberler.com – Politika

Recep Tayyip Erdoğan Rusya Federasyonu Vladimir Putin Rusya Politika Güncel Haberler

Leave A Reply

Your email address will not be published.