Balıklı Rum Hastanesi’nde büyük yangın! Alevler hızla büyüdü: Hastalar tahliye edildi

0

İstanbul Zeytinburnu’nda bulunan Balıklı Rum Hastanesi’nde yangın çıktı. Hastalar, sedyeler ve tekerlekli sandalyelerle tahliye edildi. Olay yerine sevk edilen itfaiye ekiplerinin yangını güçlükle 2 saatte denetim altına aldı. Yangınla ilgili izahat icra eden İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 104 vatandaşın tahliye edildiğini deklare etti. Öte taraftan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balıklı Rum Hastanesi’nde çıkan yangın sebebiyle Başhekim Stati Leana ile telefonda görüştü. Erdoğan, Balıklı Rum Hastanesi ile ilgili lüzumlu çalışmaların yapılması için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yönerge verdi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Zeytinburnu Balıklı Rum Hastanesi‘nin Yaşlı Bakımevi bölümünde saat 12.30 sıralarında bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Yangında alevler çatıyı sararken, hastanenin içi dumanla doldu. İhbarların peşinden vaka yerine oldukça sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. 

Balıklı Rum Hastanesinde büyük yangın Alevler hızla büyüdü: Hastalar tahliye edildi

Hastane içindeki oksijen tüpleri, hastane çalışanları ve vatandaşlar tarafınca çıkarıldı. İtfaiye ekipleri yangına müdahale ederken, yaşlı ve hastalar engelli sandalyesi ve sedyelerle dışarı çıkarıldı. Tahliye edilenler çevredeki hastanelere götürüldü.

 

 Yangın, ortalama 2 saat devam eden çalışmaların peşinden denetim altına alındı. Yangında, 17 itfaiye aracı, 12 su tankeri, 4 iş makinası, 9 ambulans, 3 AFAD aracı, 50 arama kurtarma çalışanı, 215 itfaiye çalışanı, 105 zabıta çalışanı, 102 güvenlik çalışanı de vazife yapmış oldu. İtfaiye ekiplerinin soğutma emek harcaması sürüyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

Yangında zamanı hastanenin çatısı çöktü. 

Balıklı Rum Hastanesinde büyük yangın Alevler hızla büyüdü: Hastalar tahliye edildi

Balıklı Rum Hastanesi Vakfı Başhekimi Uz.Dr. Stati Leana ise, “Herkes iyi. Ben odamdaydım, koşmaya başladım. Baktım ki sol tarafta alevler ve dumanlar var. Can kaybımızın olmaması bizim için en büyük luk. Tahliyeler derhal başladı” dedi.

BAZI HASTALAR PROF. DR. MURAT DİLMENER HASTANESİ’NE GETİRİLDİ

Bazı hastalar ambulanslarla Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’ne getirildi. Kontrolleri yapılan hastaların durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Balıklı Rum Hastanesinde büyük yangın Alevler hızla büyüdü: Hastalar tahliye edildi

ERDOĞAN’DAN BAŞHEKİME TELEFON

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’daki Balıklı Rum Hastanesi’nde çıkan yangın sebebiyle Başhekim Stati Leana ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Balıklı Rum Hastanesi’nde yangın çıkmasından büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek geçmiş olsun temennilerini iletti. Yangınla ilgili gelişmeleri ilk andan itibaren yakından takip ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, herhangi bir can kaybı ve yaralanma olmamasının, yangının söndürülmesinin ve soğutma çalışmalarına geçilmesinin bir nebze de olsa yürekleri ferahlattığını dile getirdi. Hastanenin, hastaların ve personelin durumu hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hastanede en kısa sürede onarım çalışmalarına başlanacağını belirtti.

class=”medyanet-inline-adv”>

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca, Balıklı Rum Hastanesi ile ilgili gerekli çalışmaların yapılması için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya talimat verdi.

İSTANBUL VALİSİ YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA: 104 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da saat 13.30 sıralarında olay yerine geldi. Burada incelemelerde bulunan Yerlikaya ve İmamoğlu açıklamalarda bulundu.

Balıklı Rum Hastanesinde büyük yangın Alevler hızla büyüdü: Hastalar tahliye edildi

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, saat 14.00 sıralarında yapmış olduğu açıklamada, “Hastanemizdeki yangın bizleri üzdü. İstanbulumuza, Zeytinburnumuza, hastanemizde şifa dağıtan tüm sıhhat çalışanlarımıza ve hastalarımıza büyük geçmiş olsun. Bir kaybımız, yaralanan bir vatandaşımız söz mevzusu değil. Yangının sebebini hemen hemen bilmiyoruz. Yangın tamamen denetim altına alınıp soğutma çalışmalarından sonrasında meydana getirilen incelemeler verecekleri rapor, yangının sebebini ortaya çıkaracak. Yangın çatıda başladı. AFAD burada, yangın söndürme helikopteri hazır bekliyor, şu ana kadar ona gerek kalmadı. Sağlık İl Müdürlüğümüz tahliye çalışmalarımızı tamamladık. Hepimize büyük geçmiş olsun. 62 yaşlımız vardı, hepsi tahliye oldu. 42 kadar da yatan hastamız vardı. Toplam 104 vatandaşımız tahliye oldu. Her birine büyük geçmiş olsun diyoruz. Bu yapı inşallah en kısa zamanda eski haline getirilmesiyle ilgili el birliğiyle buradaki yaraları sarmak bizim boynumuzun borcudur.” ifadelerini kullandı.

class=”medyanet-inline-adv”>

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise, “Dumandan etkilenen biri yok. İtfaiye erlerimize dumanın tesiri var fakat belli bir süre dinleniyorlar. Sonra gene hizmetlerine devam ediyorlar.” dedi.

ZEYTİNBURNU BELEDİYE BAŞKANI ARISOY: TÜM HASTALAR TAHLİYE EDİLDİ

Yangınla ilgili ilk resmi açıklamayı Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy yaptı. Saat 13:15 sıralarında konuşan Arısoy “Tüm hastalar tahliye edildi. Hepimiz buradayız. Yangın denetim altına alınmaya çalışılıyor. Oldukça şükür hastane erken fark edip tüm hastaları tahliye etti. İçerde, yangının devam etmiş olduğu yerde herhangi bir hasta ya da yaşlımız yok. 100 kadar yaşlımızın kaldığını öğrendim fakat tamamen sıhhatli bir şekilde yangın büyümeden ilkin tahliye edildiler” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Balıklı Rum Hastanesinde büyük yangın Alevler hızla büyüdü: Hastalar tahliye edildi

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN: YANGIN KONTROL  ALTINDA

Tarihi hastanedeki yangınla ilgili son durumu açıklayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Bu sabah sebebi hemen hemen tespit edilemeyen bir nedenden dolayı bu zamanı hastanede bir yangın meydana geldi. Cumhurbaşkanı’mızın talimatlarıyla vakaya derhal müdahale edildi. İçişleri Bakanlığı’mız, İstanbul Valiliği’miz, itfaiye ekiplerimiz yangını denetim altına aldılar. Şu anda soğutma emekleri devam ediyor. Bir can kaybı veya yaralı yok. Orada bulunan hastalar süratli bir halde tahliye edildi. Yine Cumhurbaşkanı’mızın talimatıyla 80’e yakın hasta ilk olarak olarak Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’ne sevk ediliyorlar. Burada bakımları yapılmaya devam edecek. Böylece bu acil durum karşısında hastalarımızın, bilhassa bakıma muhtaç yaşlı hastalarımızın mağdur olmaması için lüzumlu tedbirler acilen alındı. Yangın söndürme, soğutma emekleri tamamlandıktan sonrasında da bu zamanı hastanenin restorasyonuyla ilgili çalışmalarda ivedilikle yapılacak” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

CANLI YAYINDA İLK BİLGİLERİ PAYLAŞTI

CNN Türk muhabiri Fulya Öztürk de saat 13:30’da verdigi bilgide şunları söyledi:
“Hastanenin yetkilileri ile görüştüm. Yetkililer, ‘Oldukça büyük bir telaş vardı. Yangın denetim altına alınamadı, hastanenin çatı kısmı yanıyor. Havadan bir müdahale olursa daha kısa sürede söndürülebilir. Tadilat da yoktu Neden çıktığını bilmiyoruz, şaşkınız’ dediler. Yaşlı bakım merkezinde yangının çıktığını, alevlerin yükseldiğini fark ediyor sıhhat görevlileri. Yetkililer, ’80 yaşlımız vardı içerde, büyük oranını tahliye ettik’ dediler. Rüzgar da hakim olduğundan alevler büyüdü sanırım.”

Balıklı Rum Hastanesinde büyük yangın Alevler hızla büyüdü: Hastalar tahliye edildi

YANGIN SIRASINDA İÇERİDEN ÇEKİLEN GÖRÜNTÜLER

Balıklı Rum Hastanesi’nde çıkan yangın sırasında itfaiye ekiplerinin içerideki müdahalesi kameraya yansıdı. Görüntülerde itfaiye ekipleri bir yandan yangına müdahale ederken bir yandan da hasta tahliyesi sürüyor.

Balıklı Rum Hastanesinde büyük yangın Alevler hızla büyüdü: Hastalar tahliye edildi

TARİHİ İSTANBUL’UN FETHİNE KADAR DAYANIYOR

Hastanenin geçmişi; 1454 yılında Karaköy’de Büyük Balıklı Han’ın bulunduğu yerde faaliyete geçen hastaneye kadar dayanıyor. Kayıtlara göre; 15’inci yüzyıldan beri faaliyette olan hastane, 18. yüzyıldaki veba salgını yüzünden surların dışına yani bugünkü yerine taşındı.

Hastane “Yedikule Hastanesi” ismiyle esnaf locası tarafınca 1753 senesinde inşa edildi. Ahşap hastane binaları 1790’daki yangında yok olunca Patrik 7. Neofitos’un ve Bab-ı Ali tercümanı Yorgo Humuzi’nin katkısı ile tekrardan inşa edildi.

Sultan II. Mahmut’un fermanıyla 1836-1838 senesinde Yedikule Hastanesi ile beraber İstanbul’daki öteki iki Rum hastanesinin hastalarının nakledileceği yeni bir hastane inşa edildi. Hastalar, 1839 başlangıcında hastaneye nakledildiler.

1894 depreminde hastanenin zarar görmesi üstüne yeni binalar inşa edildi. 1894’te inşa edilen bina 1991 senesinde restore edildi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.