Apple AirTag: ‘Birini izlemek için muhteşem bir aygıt’

0

Apple’ın AirTag cihazları yitik nesneleri bulmada kullanılıyor. Ama fena amaçlı takipler için de kullanıldığına dair bildirimler artıyor.

Amber Norsworthy, dört çocuğuyla beraber Mississippi’de yaşıyor.

27 Aralık’ta eve döndüğünde öğleden sonrasında saat 3’tü. Telefonuna bir bildirim geldi.

“Telefonum daha önce hiç duymadığım bir ses çıkardı” diyor.

Bildirimde, bilinmeyen bir cihazın onun hareketlerini takip etmiş olduğu belirtiliyordu.

32 yaşındaki Amber, iPhone’unda ‘Bul’ uygulamasına baktı.

İzlediği tüm rotayı orada görmüş, “Cihaz sahibi, bulunduğunuz yeri en son 15:02’de gördü” ifadesiyle karşılaşmıştı.

Polisi aradı; ne yapılabileceğine dair bir fikirleri yoktu. İzleme aletinin otomobilinde bir yerde bulunduğunu düşünmüş fakat bir şey bulamamıştı. Apple’ın destek hattı, bunun bir AirTag bulunduğunu söylemiş oldu. “Artık çevremi çok yakından izliyorum” diyor Amber.

BBC, ABD’de Apple AirTag üstünden izlendiklerini söyleyen altı hanımla konuştu.

Düğme boyutundaki cihazlar, yitik nesneleri bulmak için Apple’ın ‘Bul’ ağıyla beraber çalışacak şekilde tasarlanmış. Ancak ABD’de bunların insanları seyretmek için kullanıldığına dair fazlaca sayıda bildirim var.

Apple BBC’ye şu açıklamayı yapmış oldu: “Müşteri güvenliğini çok ciddiye alıyoruz ve AirTag’in gizliliğine ve güvenliğine önem veriyoruz.”

Şirket ek olarak AirTag’lerin rakip ürünlerden daha iyi güvenlik özelliklerine haiz bulunduğunu söylüyor. Ancak, ABD genelinde kabahat faaliyetleri için kullanıldığına dair artan kanıtlar var.

NİSAN AYINDA PİYASAYA ÇIKTI

Apple, AirTag’i Nisan ayında piyasaya sürdü. Bu ufak yuvarlak cihazlar, piyasadaki Tile benzer biçimde öteki seyretme ürünlerinden esinlendi.

Bu cihazlar bavul, anahtar benzer biçimde kaybedilebilecek her şeye takılabiliyor. Bir nesne 3 santimetre’ye kadar doğruluk payıyla takip edilebiliyor. Ancak yanlış ellerde değişik amaç için kullanılmaları da mümkün.

Dijital haklar kuruluşu Electronic Frontier Foundation’da siber güvenlik direktörü Eva Galperin, “Çalınan nesneleri bulmaya yarayan bir nesne yarattığınızda, aynı zamanda takip için de mükemmel bir araç yaratmış olursunuz” diyor.

Apple, AirTag’leri piyasaya sürmeden fazlaca ilkin bunların kabahat işleme amaçlı kullanılabileceğinin farkındaydı. Ancak bu tarz şeyleri piyasaya sürerken, “AirTag’lerin insanları değil nesneleri izlemek için tasarlandığını” söylemiş oldu.

İnsanları takipten koruyacak bir takım güvenlik önlemi oluşturduklarını deklare etti.

Kayıtlı olmayan bir AirTag yanlarında hareket ediyorsa, iPhone sahipleri uyarılır. Ayrıca AirTag’ler, sahibinden ayrıldığında bir süre bip sesi çıkarır.

Aralık ayında Apple, Android kullanıcılarının indirebileceği bir uygulamayı da piyasaya sürdü. Tracker Detect, iOS işletim sisteminde olmayan kullananların kayıtsız bir AirTag’den haberdar edilmesini sağlıyor.

Ancak birkaç nedenden dolayı birçok insan bu korumaların kafi olmadığına inanıyor.

“ÇOK KORKTUM”

Georgia’da yaşayan Anna Mahaney, bir avmsine gittikten sonrasında bilinmeyen bir cihaza karşı uyarılmıştı.

Apple AirTag

“Çok korktum ve onu devre dışı bırakmaya çalıştım. Bunu her yaptığımda sunucuya bağlanamadığını söylüyordu.” Bir Apple Mağazası’na gidip yardım istediğinde, konum ayarlarını kapatmasını önermişlerdi.

Polise gittiğinde, ona bölgesinde benzer bir suç duyurusu daha bulunduğunu söylediler. Cihazın otomobilinde bir yerde olduğuna inanıyor.

ÇANTANIN İÇİNE BANTLANMIŞ BİR AIRTAG BULDU

BBC, AirTag ile izlendiklerini söyleyen altı hanımla konuştu. Biri, bir çantanın içine bantlanmış bir AirTag bulduğunu söylemiş oldu. Diğerleri ise cihazları bulamadı.

Hepsinin, ürünlerinin insanları takip etmesini engellemek için Apple’ın kafi çabayı gösterip göstermediğine dair soruları var.

Apple, AirTag’in kayıtlı olmayan bir telefonla hareket eden bir cihazI algıladıktan sonrasında 8-24 saat içinde bir bip sesi çıkaracağını söylüyor. Ancak bir AirTag’i kaydettirmek ve arkasından dönem dışı bırakmak pek zor olmasa gerek.

Anna Mahaney’in söylediğine nazaran, Apple Destek ekibi, AirTag’i bulamamasının sebebinin bu olabileceğini söylemiş: “Benim olayımda, AirTag’in sahibi, eve gelene kadar beni takip etmiş, sonra da AirTag’i kapatmış görünüyor.”

ANDROID TELEFONLARDA SIKINTI

Apple’ın AirTag korumalarındaki tek ihtimaller içinde boşluk bu değil. Android kullanıcılarının istenmeyen bir AirTag bulması için tasarlanan Apple uygulaması, azca sayıda Android telefonda indirildi.

BBC, Apple’dan uygulamanın Android’in uygulama mağazası olan Google Play’de kaç kez indirildiğine ilişkin sayıları istedi. Apple bu bilgiyi vermedi; sadece Google Play rakamı ortalama 100.000 gösteriyor. Dünya genelinde ise ortalama 3 milyar etken Android aleti var.

Apple, iPhone’u olmayanların başka bir güvenlik önlemiyle bilgilendirileceğini söylüyor: İstenmeyen bir AirTag algılandıktan sonrasında çıkarılan bip sesi. Ama bunda da problemler var.

“AirTag’ler 60 desibellik bir bip sesi çıkarır ve susturmak gerçekten çok kolay” diyor Eva Galperin. “Avuç içine alıp yumruk sıkarak, iki yastık arasına koyarak yapılabilir. Araba tamponunun altına konduğunda sesini duymak mümkün olmaz.”

Gürültülü ses sadece sekiz saat sonrasında çalmaya başlıyor. Cihazı eleştirenler, o vakit da fazlaca geç bulunduğunu savunuyorlar.

POLİS UYARIDA BULUNDU

Illinois’de Bloomingdale’de polis yetkilileri bölge sakinlerini AirTag’ler mevzusunda uyardı. Bloomingdale Polisi’nde kamu güvenliği müdürü Frank Giammarese, “Toplumumuzdaki insanlara bunun bir sorun olduğunu bildirmenin önemli olduğunu düşündük” diyor.

“Teknoloji harika ama ne yazık ki… bazı insanlar bunu kötüye kullanıyor.”

İnternetten takip cihazları satın almanın kolay olduğu ve Apple’ın haksız yere hedef alındığına dair bir argüman da var.

BBC, en büyük rakibi Tile’a, insanları cihazlarıyla izlenmekten korumak için ne yaptığını sordu. Tile, insanların yakınındaki bilinmeyen bir aleti tanımlayacak “bir çözüm geliştirmekte olduğunu” söylemiş oldu. Ancak bu çözüm hemen hemen piyasaya sürülmedi.

AirTag’lerin kayıtlı bir iPhone tarafınca bulunma mevzusunda fazlaca iyi olduğu yönünde bir karşı argüman da var. ‘Bul’ uygulaması, doğru ve uzun menzilli seyretme alanı oluşturmak için dünya genelinde neredeyse bir milyar Apple aleti ve bunların Bluetooth bağlantısını kullanıyor.

“ONAY VERİLMESİ GEREK”

Anna Mahaney, “Apple’ın, izlenebilmeniz için bu cihazlardan izin istemesini talep ediyorum” diyor. “Eğer kocam ‘Arkadaşlarımı Bul’ ile onay istiyorsa, bunu benim onaylamam gerekiyor. Bir yabancının neden beni takip edebileceğinin mantığını anlamıyorum ve rıza vermek zorunda değilim.”

Amber Norsworthy, Apple’ın insanları iyi mi daha iyi uyaracağını bulana kadar AirTag’lerin satılmaması gerektiğine inanıyor: “Bazı güvenlik sorunlarını çözene kadar onları satmaya bir süre son vermeli.”

Eva Galperin, Apple’ın daha iyi güvenlik önlemleri oluşturması gerektiğine inanıyor: “Android’lere, iPhone’larda olduğu gibi arka planda otomatik olarak aynı düzeyde algılama sağlamak için Google ile birlikte çalışmalarını istiyorum.”

BBC, bu eleştirileri Apple’a yönelttiğinde şu yanıtı aldı:

“Müşteri güvenliğini çok ciddiye alıyoruz ve AirTag’in mahremiyetine ve güvenliğine önem veriyoruz. Kullanıcılar güvenliklerinin risk altında olduğunu hissederse, Apple ile irtibata geçerek bilinmeyen AirTag hakkında mevcut tüm bilgileri sağlayacak yerel güvenlik güçleriyle iletişime geçmeleri istenir.”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Koronavirüs geçirenlerde görülüyor! Uzman isim uyardı: 1 veya 3 ay...Koronavirüs geçirenlerde görülüyor! Uzman isim uyardı: 1 yada 3 ay…
Kendini benzinle yakan kömürcü Süleyman Ekici'nin çocukları isyan etti: Elleri belinde izlemişlerKendini benzinle yakan kömürcü Süleyman Ekici’nin evlatları isyan etti: Elleri belinde izlemişler
Tom Cruise filmi için uzaya film stüdyosu kuruyorlar!Tom Cruise filmi için uzaya film stüdyosu kuruyorlar!

Leave A Reply

Your email address will not be published.