AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş’tan emekli maaşlarına zam açıklaması – Son Dakika Türkiye Haberleri

0

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Memur emeklileri dahil olmak üzere enflasyon farkını üstüne koyarak yüzde 40 civarında bir artışın, biraz eksik, biraz fazla olabilir. Bunlar çalışılıyor” dedi.

Kurtulmuş, Habertürk TV’de canlı gösterilen programda gündeme dair soruları yanıtladı.

“HAYAT PAHALILIĞI İÇİN DENGELERİ BOZMADAN TEDBİRLERİ ALIYORUZ”

Ekonomik anlamda dünyanın zor bir dönemden geçtiğini, Türkiye’nin de bu dalgalanmadan etkilendiğini vurgulayan Kurtulmuş, Türkiye’nin vaktinde tedbirlerini alarak zorlukları aşmaya çaba ettiğini söylemiş oldu.

Kurtulmuş, dövizdeki oynaklık ve enflasyon mevzusunda lüzumlu çalışmaların yapıldığına işaret ederek, “Bunun için kurumlarımız gereken mesailerini veriyorlar. Bunlar yapılırken vatandaşımızın karşı karşıya kaldığı bir süreç var. O da hayat pahalılığı. Bu hayat pahalılığını azaltmak için gayret sarf ediyoruz. Enerji fiyatları döviz bazında Türkiye’de arttı ama dünyadan daha fazla artmadı. Hayat pahalılığı konusunda dengeleri bozmadan tedbirleri alıyoruz. Bu yaz aylarıyla birlikte bir rahatlamayı, ondan sonraki dönemde baz etkisiyle daha kalıcı bir rahatlamayı hissedeceğiz.”diye konuştu.

“YÜZDE 40’LARA VARAN DOKUNUŞ OLACAK”

Numan Kurtulmuş, hane halkının alım gücünün desteklenmesi icap ettiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Daha çok tarım alanında üretim yapmalıyız. Düşük gelirli ailelere devletin destek vermesini temin etmemiz lazım. Temmuz ayıyla birlikte işçi emeklileri de dahil olmak üzere emeklilerimizin, çalışanlarımızın alım gücünü daha yukarıya çıkarmak için yüzde 40’lara varan bir dokunuş olacak. Memur emeklileri dahil olmak üzere enflasyon farkını üstüne koyarak yüzde 40 civarında bir artışın, biraz eksik, biraz fazla olabilir. Bunlar çalışılıyor.

Asgari ücretle ilgili Bakanlığın önünde farklı seçenekler var, bunlardan birine karar verilir ve uygulanır. Söylediğimiz memur-işçi emeklileriyle ilgili düzenleme hakkındadır.”

Kurtulmuş, Türkiye’nin 2013’ten bu yana bir tercihte bulunduğunun ve ekonomide yeni bir yönelişe girdiğinin altını çizerek, bunun üreten, istihdamı artıran, yatırımı teşvik eden, ihracatı artıran bir Türkiye modeli bulunduğunu söylemiş oldu.

Türkiye’nin senelerdir ambargolara maruz kaldığını, buna karşın üretimde ve ihracatta bir ivme kazanıldığını, mühim olanın bunu kalıcı hale getirmek bulunduğunu aktaran Kurtulmuş, döviz ve enflasyondaki oynaklık giderildiği takdirde bu ivmenin daha da artacağını belirtti.

“ERKEN SEÇİMİN SAYISAL VE SİYASAL ŞARTLARI YOK”

Kurtulmuş, gündemlerinde kesinlikle erken seçim olmadığını vurgulayarak, şöyleki devam etti:

“Erken seçimin olmasının siyasal ve sayısal şartları gerekir. Böyle bir ortam yok. Vatandaşlarımızın ekonomik şartlar içinde daha iyi noktada tutulması hükümetin vazifesidir. Erken seçim söylemi muhalefetin konsolidasyon sağlama çabasıdır. Seçimlere 2023 Haziran’da gidilecek. Bizim adayımız belli. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 2023’te milletimizin oylarıyla yeniden cumhurbaşkanı seçilecek. Bizim siyasi geleneğimizde erken seçim üzerinden ya da herhangi bir seçim üzerinden seçim popülizmi yapmak yoktur.”

Kurtulmuş, 6’lı masanın bugüne dek dağılmadan gelmesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oldukca mühim bir oranı bulunduğunu belirterek, “Siyaset bir yarış işidir, yarışta da iddia gerekir. Yarış tek başına olmaz. Cumhurbaşkanımız şu anda yarışta tek kaldığı için, ‘Adayınız kim, çıksın karşıma’ diyor. ‘Seçim tarihi belli olmadan adayımızı açıklarsak, adayımız yıpranır.’ diyorlar. Bence 6’lı masanın en büyük problemi kimi aday göstereceği değil, hangi politikalarla Türkiye’yi yönetmeye talip olduğudur.” değerlendirmesini yapmış oldu.

Kurtulmuş, EYT ile ilgili çalışmaların yapıldığını sadece tarih söyleyip beklentiye yol açmak istemediğini, mevzunun hükümetin masasında bulunduğunu dile getirdi.

PINAR GÜLTEKİN DAVASINDA ‘HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ’ KARARI

Pınar Gültekin davasında alınan kararın kendisinin de bir insanlık suçu bulunduğunu vurgulayan Kurtulmuş, “Hakikaten hepimizin böyle içine oturmuş bir karardır, tahammülü zor bir durum. Bunu kabul etmek asla mümkün değil. Kamuoyunun kahir ekseriyetini yaralamış bir karardır, asla kabul edilemez, izah edilemez. Hiçbir şekilde makul görülemez.” dedi.

SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ

Sosyal Medya Yasası’na yönelik eleştirilere değinen Kurtulmuş, şöyleki konuştu.

“Burada amaç, yalan haberlerin engellenmesi. Bu sansür değildir. Ana fikir, sosyal medya, özellikle internet siteleri üzerinden manipülatif haberlerin yayılmasını engellemektir. Burada kesinlikle bir sansür söz konusu değildir. Sosyal medyanın insaflı, ahlaklı kullanılabilmesi amaçlanmaktadır. Özellikle internet siteleri üzerinden birtakım manipülatif haberlerin yayılması son derece kontrolsüzdü.

Bizim amacımız, bu alanların amaç dışı kullanımı ya da insanlara hakaret etmek, itibar suikastı yapmak, yalan haberlerle toplumsal dayanışmayı bozmak, toplumda bazı gruplar arasında çatışma ya da gerilim ortaya koymak isteyenlere yönelik bir düzenlemedir. “

“DIŞ POLİTİKADA YOL HARİTASINI BELİRLEYEN STRATEJİK YÖNELİM”

Kurtulmuş, “HDP eşittir Kürt seçmen” demenin son aşama yanlış bulunduğunun altını çizerek, “Kürt kardeşlerimiz sadece Türkiye’nin belli bölgelerinde değildir, Türk toplumunun içindedir. Özgür, eşit, birinci sınıf ana direklerinden birisidir. Meseleyi böyle görmek mecburiyetindeyiz. Biz insanların kendi dilleri, kültürleri konusundaki bütün engel ve yasakları ortadan kaldırmış olan bir siyasi hareketiz.” diye konuştu.

Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye meydana getirilen ziyarete ilişkin bir suali Kurtulmuş, “Dış politikada yol haritasını belirleyen stratejik yönelimdir. Türkiye ile Suudi Arabistan, Mısır halkı kardeş iki halktır. Zaman zaman siyaseten çatışırlar, çelişirler ama bu onların kardeşliğini, davranışlarını uzun vadeli olarak değiştirmez. Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün halkları ile Türk halkı arasında bir husumet, bir düşmanlık yok.” diye yanıtladı.

Sığınmacı ve göç politikasına ilişkin sual üstüne Numan Kurtulmuş, “Dünyanın hiçbir ülkesi bu kadar misafirperverlik yapamazdı. Bizim Batı ülkeleri gibi ırkçılık üzerinden, ötekileştirerek bu meseleyi çözme durumumuz yok. Türkiye bu konuda gereğini yapıyor. Bu ülkenin genlerinde ‘bana yardım elini uzat’ diyen herkese yardım eli uzatıldı. Akıl ve ferasetle bu işi çözeriz.” dedi.

“TÜRKİYE NATO’DAKİ MÜTTEFİKLERİNE DE BİR MESAJ VERİYOR”

Kurtulmuş, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğiyle ilgili Türkiye’nin çekinceleri mevzusunda emin bulunduğunu vurgulayarak, “Türkiye, 50 yıldır kendi içinde ve yakın bölgesinde terörle canhıraş bir mücadele veriyor. Biz terör örgütlerinin bu ülkelerde boy göstermesine ve bunlara siyasal imkanlar sağlanmasına asla rıza göstermeyiz. Türkiye’nin kuyusunu kazan birtakım terör örgütlerine destek olmak, Türkiye’nin artık kaldırabileceği bir durum değildir. Türkiye, İsveç ve Finlandiya üzerinden aslında NATO üyesi müttefiklerine bir mesaj da veriyor.” şeklinde konuştu.

“BUGÜN 50’NİN ÜZERİNDE UÇAĞIMIZ VAR”

Marmaris’teki orman yangınının büyük oranda denetim altına alındığı bilgisini veren Kurtulmuş, bunu siyasal polemik mevzusu yapmanın doğru olmadığını dile getirdi.

Yangının derhal peşinden ilgili bakanların vaka yerine gittiğine işaret eden Kurtulmuş, “Tarım ve Orman Bakanımız ve Sayın İçişleri Bakanımızı tebrik ediyorum. Orada hemen müdahale ekipleri kuruldu. 20 uçak, 14 helikopterle yangına anında müdahale edilmeye çalışıldı. Türkiye 150 tane uçak alabilecek ülkedir. Bugün 50’nin üzerinde uçağımız var. Türkiye, 50 tane değil, 150 tane de uçak alabilecek bir ülke.” dedi.

Kurtulmuş, 20 senedir iktidar olduklarını hatırlatarak, sözlerini şöyleki tamamladı:

“Benim gördüğüm şu, vatandaş bizi ekonomik konjonktür dolayısıyla eleştiriyor, biz de dinliyoruz ama sonuçta karşı taraftan çözüm beklemiyor, ‘yine yaparsa bunlar yapacaktır’ diye düşünüyor. Vatandaş gönlünde AK Parti’den kopmuş değil. Hiçbir şekilde yaşlımızın, gençlerimizin yaşam tarzına müdahale etmemiz söz konusu değildir.

Çapa Tıp Fakültesinin mezuniyet töreninde Merve kızımız mükemmel konuşma yaptı. ‘Biz hem bu diyardan gitmeyeceğiz, hem bu deveyi güdeceğiz’ dedi. Özgürlük, eşitlik içerisinde, ekonomik gelişmeyi sağlayacağız.

İki temel reformumuza kimse bir şey söyleyemez. Birincisi, insanların ana dilleri, ana kültürleri dahil olmak üzere birtakım tabuları ortadan kaldırmış olan bir partiyiz. Ben genç doçent iken gencecik kızlarımızın başörtüsü takıyorlar diye kapının önüne konulduğunu unutmadık. İkincisi, biz ekonomik olarak kalkınacağız, büyüyeceğiz, güçleneceğiz, özgürlükler ve serbest pazar içerisinde kalkınmayı sürdürerek.”

Leave A Reply

Your email address will not be published.