Ahmet Türk: Mansur Yavaş aday olursa Kürtlerin ona oy vereceğini sanmıyorum

0

Türkiye siyasetinde uzun seneler Kürtlerin mühim bir temsilcisi olan Eski HDP milletvekili ve yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, politika gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu. Independent Türkçe’den Faik Bulut’a konuşan Türk, muhalefetin Cumhurbaşkanı adayları içinde en kuvvetli adlardan olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile ilgili “Mansur Yavaş’ın aday olması halinde Kürtlerin ona oy vereceklerini sanmıyorum” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında da konuşan Türk, “İyidir, hoştur, lakin başkan seçildikten sonra gittiği Diyarbakır’da bölge halkına seslendiği konuşmalarıyla son Rize konuşması arasında dağlar kadar fark var. Bu tür çift dil kullanmanın hangisi doğru?” diye sordu. Türk Mansur Yavaş hakkında da, “Aday olması halinde Kürtlerin ona oy vereceklerini sanmıyorum” görüşünü beyan etti.

HDP’nin kapatılması mevzusuna da değinen Türk, “Bu gidişle HPD’yi kapatacaklar gibi bir gözlemim var. Yargıçların terkibi ve tutumları bunu gösteriyor. Esasen AKP iktidarının son yıllarında hukuk çürüdü. Çünkü toplum ve insan çürütüldü. Bakınız Millet Meclisi’ne! Öyle bir husumet, kin ve düşmanlık ortamı yaratıldı ki, milletvekilleri, birbirlerini imha edilmesi gereken düşmanlar olarak görüyorlar. Bırakın rakip ve muhalif partilerden politikacıları, AKP içinde bile artık kliklere ayrılmış, birbiriyle kavgalı menfaatçi ve rantiyeci kesimler var. Her biri, diğerlerini tasfiye etmekle uğraşıyor.” dedi.

Oy aritmetiğiyle ilgili değerlendirmeler de meydana getiren Ahmet Türk, “Kürtler olmadan, Millet İttifakı’nın seçimleri kazanamayacağı açıktır. 5 Bu dinamik salt sandığa gitmek için değil, mevcut iktidar sonrasında hayatın her alanına aktif katkıda bulunmak için de gereklidir.” ifadelerini kullandı.

Millet İttifakı, Ekrem İmamoğlu, Ahmet Türk, HDP, Politika, Güncel, Haberler

Leave A Reply

Your email address will not be published.