Adalet Bakanı Bozdağ, AK Parti Mamak İlçe Danışma Meclisi Toplantısı’nda konuştu Açıklaması

0

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Adayımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır, adaylığı anayasaldır, yasaldır, hiçbir içtihatla yorumla bu gerçeği kimse değiştiremeyecektir. Aziz milletimiz de onu yeniden cumhurbaşkanı seçecek.” dedi.

Bakan Bozdağ, Necmettin Erbakan Kongre Merkezi’nde düzenlenen AK Parti Mamak İlçe Danışma Meclisi Toplantısı’na katıldı.

Bozdağ, konuşmasında, bugün Türkiye‘de siyasal istikrar, kuvvetli iktidar, iyi bir yönetim ve bundan meydana gelen sıhhatli bir ortam var ise, bunun 81 ildeki vatandaşlar yardımıyla bulunduğunu söylemiş oldu.

Marmaris’te çıkan orman yangına karşı devletin tüm birimlerinin, Tarım ve Orman Bakanlığının, İçişleri Bakanlığının ve ilgili tüm birimlerin seferberlik halinde bulunduğunu belirten Bozdağ, bundan asla kimsenin şüphesinin olmaması icap ettiğini altını çizdi.

Türkiye‘nin neresinde bir yangın, bir acı var ise bu tarz şeyleri dindirmek ve söndürmek için gece gündüz çaba eden AK Parti iktidarının, tüm imkanlarıyla Marmaris’teki yangınla mücadeleyi de en kısa sürede sonuçlandıracağını ifade eden Bozdağ şunları kaydetti:

“Maalesef Türkiye‘de çok kötü alışkanlıklar ortaya çıktı. Bugün ülkemizin dört bir yanında bir felaket olsa, bir yangın çıksa, ormanlar cayır cayır yansa, büyük depremler olsa, hatta ‘Savaşlar çıksa Türkiye yenilse de Recep Tayyip Erdoğan’dan kurtulsak.’ diyen, kendi siyasal ikballerini ve istikballerini bu ülkenin felaketinde arayan zavallılar türedi. Bir yandan yangınla mücadele eden helikopterleri, uçakları üstünde görüp koşuşan insanları, araçları görüp öte yandan utanmadan milletin gözünün içine baka baka ‘Devlet nerede?’ diye soran nice kendini ve haddini bilmez, milleti aldatmak için çalışan gayretkeşleri de gördük. Bunlar alemi kör, herkesi sersem sanıyorlar. Bilesiniz ki alem kör değil, herkes sersem değil. Kör olan, sersem olan sizsiniz.”

AK Parti 2002’de iktidar olduğunda, Türkiye’de ekonominin çökmüş, adeta ülkenin “stop etmiş”, IMF’den geçirme edilen bakana ekonominin teslim edilmiş durumda bulunduğunu belirten Bozdağ, iktidarlarında, Türkiye’de yüksek enflasyon ve faizi indirdiklerini, IMF’yi gönderdiklerini, Türkiye’nin dört bir yanında eş zamanlı yatırımlar başlattıklarını söyledi.

Türkiye’nin darlıkları, zorlukları, yoklukları, yasakları, yolsuzlukları aşa aşa bugünlere geldiğini vurgulayan Bozdağ, “Şu anda ekonomide yaşanan bazı sorunları hep birlikte görüyor ve bu sorunların ortadan kaldırılması için büyük gayret içerisindeyiz. Türkiye’nin 20 yılda geldiği nokta ortada.” dedi.

“Enflasyondan da bu ülkeyi yine biz kurtaracağız”

“Nasıl 2008 dünya finans krizi sırasında ülkemizi bundan en az maliyetle kurtardıysak, nasıl Gezi’de ve darbe anında yapılan ekonomik saldırılar sırasında Türkiye’yi en az maliyetle buradan çıkardıysak, yaşanan pahalılık ve enflasyondan da bu ülkeyi yine biz kurtaracağız.” ifadesini kullanan Bozdağ sözlerini şöyleki sürdürdü:

“Çünkü biz dün yaptık bunu. Dün çökmüş olan Türkiye’yi ayağa kaldırdık, dün yatırımları durmuş olan Türkiye’nin dört bir yanını biz şantiyeye çevirdik. Dün IMF’ye muhtaç Türkiye’yi, IMF’nin boyunduruğundan hep birlikte kurtardık. Onun için yarınları ayağa kaldıracak bir kadro varsa, o da yine Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki AK kadrolardır. Umut, hepimizin geleceği bakımından son derece önemli. Eğer insanlar yarına dair umudunu korur ve büyütürse, o zaman yarınları daha güzel yapmak için birlikte daha büyük enerjiyle çalışırlar. Türkiye’nin geleceğine ilişkin umudun adresi de ümidin adresi de ‘Türkiye daha iyi olacak.’ algısının adresi de yine AK kadrolardır. Bunların ortaya koydukları sadece ‘cek, cak” edebiyatıdır. Konuşuyorlar. ‘Şunu yapacağız, bunu yapacağız, şöyleki yapacağız’. Nasıl yapacaksınız bir de onu söyle.”

Muhalefetin “Asgari tutarı biz ulaşınca şu kadar yapacağız.” dediğini hatırlatan Bozdağ, “Asgari tutarı devlet belirliyor, azamisini işveren belirliyor. Ben şimdi soruyorum, Kılıçdaroğlu sen madem o şekilde yapacağım diyorsun şu anda belediyelerinde çalışan işçilerin ücretlerini asgari haddin üstünde niye belirlemiyorsun? Sen belirle, örnek ol. 10 bin lira mı 7 bin lira mı vereceksin ne vereceksen ver, sonrasında da çık ‘İktidar niye bu şekilde yapıyor?’ diye eleştir. Biz de sana hak verelim.” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Şanlıurfa’da elektriği parasız yapacağını” söylediğini anımsatan Bozdağ, “Tamam İzmir, Ankara sende, elektriği parasız mı alıyoruz? İstanbul, Adana, Mersin, Antalya sende, niye buradaki yurttaşlarımıza yapmıyorsunuz da Urfalılara hususi diyorsunuz ki ‘Ben gelirim, size yaparım’. Diğerleri bizim vatandaşımız değil mi? Elini tutan mı var?” dedi.

Bakan Bozdağ, muhalefetin, Türkiye’de vatandaşların ekonomik konularda yaşadıkları sorunlarla ilgili alanı istismar ederek vatandaşları etkilemek istediğini söyledi.

“Ortada yeni bir adam var mı?”

Türkiye’nin bugün yaşadığı sıkıntıların çözümünün yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yine AK Parti ve Cumhur İttifakı’nda olduğunu vurgulayan Bozdağ, “Ortada yeni bir adam var mı? Yok. Kılıçdaroğlu genel müdürdü. İşte SSK hastaneleri ortada. Öbürü İçişleri Bakanıydı, öbürü belediye başkanıydı. Bunların içinde yeni olan kim? Yok. ‘Eskiye rağbet olsaydı bit pazarına rahmet yağardı.’ derler. Eskiyle geleceği kuramayız. Gelecek yeniyle kurulabilir. Türkiye’de yeni olan yegane siyasal hareket, yeni umutlar, yeni sözler söyleyen tek siyasal hareket AK kadrolardır, Cumhur İttifakı’dır.” ifadesini kullandı.

Muhalefetin “Parlamenter sisteme dönüleceği” sözlerinin eski olduğunu, şimdiden koalisyon görüntüleri verildiğini belirten Bozdağ, muhalefetin daha ellerinde güç yokken ayrıştığın söyledi. “Şimdi Türkiye’nin hakimi şeklinde masa çevresinde toplanmış, orada bazı değerlendirmeler yapıyorlar. Türkiye’nin patronu masadakiler falan değil, Türkiye’nin patronu 85 milyon aziz Türk milletidir.” diyen Bozdağ, Türkiye’de kimin cumhurbaşkanı olacağına, kimin ülkeyi yöneteceğine masadakilerin değil, sandığa ve seçime iradesini koyan Türk milletinin karar vereceğine işaret etti.

Bozdağ, ABD Başkanı Joe Biden’ın daha seçim kampanyası sırasında, “Biz, Türkiye’de Recep Tayyip Erdoğan’ı iktidardan indirmek için muhalefete açıktan destek vermeliyiz ve bu mevzuda çalışmalıyız.” dediğini aktararak şöyle konuştu:

“Niye Amerika Tayyip Bey’in gitmesini istiyor da ‘Onun haricinde kim gelirse gelsin.’ diyor? Bu sebeple Tayyip Bey Türkiye’nin birliğini, dirliğini koruma, güvenliğini sağlama, müdafa sanayini ayağa kaldırma, ekonomiyi bağımsızlaştırma, ulusal geliri artırma, Türkiye’yi şantiyeye dönüştürme mevzusunda ortaya koyduğu iradeyle Türkiye’nin ve Türk milletinin boyunduruk kabul etmeyeceğini bir dünyaya duyuru etti. Amerika’sı, Avrupa’sı gözünü kırptığı vakit oturacak, ayağa kalkacak kukla liderler, güdecek adamlar arıyor. ABD’nin ya da Avrupa’nın, başkalarının güdeceği birini bu millet bırakın cumhurbaşkanı, çoban dahi seçmez. Amerika ‘S-400 alma.’ dedi aldık, ‘Suriye’ye girme.’ dedi girdik, ‘Doğu Akdeniz’de gaz, petrol arama.’ dedi aradık, ‘Libya’ya asker gönderme.’ yolladık, ‘Terör koridoruna engel olma.’ engel olduk, ‘Savunma sanayini güçlendirme’ güçlendirdik, ‘Benim politikalarıma karşı dik durup, dünya 5’ten büyüktür deme.’ her gün dedik. Bizi, Cumhurbaşkanımızı, AK kadroları sever mi?”

“Türkiye’nin hali iyi mi olurdu?”

“Daha iktidara gelmeden ‘S-400’ü verin, Kıbrıs’ta, Doğu Akdeniz’de, Mavi Vatan’da ne işiniz var?’ diye konuşuyorlar. Suriye’de Esad’la konuşacaksınız? Belki terör koridorlarına geçit verecekler.” ifadesini kullanan Bozdağ, Ankara’nın huzurunun Suriye’nin, Irak’ın, Kıbrıs’ın, bütün komşuların huzur, güven ve istikrarından geçtiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin siyasi istikrar sağladığının altını çizen Bozdağ, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olmasaydı, Türkiye’nin hali pandemide, ekonomide, öteki alanlarda yaşananlar sebebiyle iyi mi olurdu?” diye sordu.

Bu sistemde, istikrarı halkın kurduğunu ve güçlü iktidarın ortaya çıktığını belirten Bozdağ, 1991’den 18 Kasım 2002’ye kadar Türkiye’de 9 hükümetin kurulduğuna dikkati çekti.

Muhalefetin, Türkiye’nin bu hazinesi yok etmek, yeniden iktidarları parçalı hale getirmek, parlamenter sistemle, koalisyon pazarlıklarıyla ülkenin geleceğini yeniden karartmak istediğini ifade eden Bozdağ, Türk milletinin tarihte ilk defa 2014’te doğrudan devletin başı olan cumhurbaşkanını seçtiğini, bu reformu AK Parti iktidarlarının Cumhur İttifakı ile beraber yaptığını anımsattı.

Muhalefetin yayımladığı “prensipler” içinde cumhurbaşkanının nasıl seçileceğinin yer almadığına dikkati çeken Bozdağ sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk tarihinde, Türk milleti direkt iktidar seçme hakkını ilk kere 24 Haziran 2018’de kullandı. Ondan ilkin bizim anayasamız Türk milletine iktidar seçme yetkisi vermiyor. Şimdi çarpıtacaklar bunu. Veriyorsa biri çıksın, Anayasa’yı açıp maddelerini bana göstersin. Biz de seçim yaptık, başbakan seçimi yaptık mı asla? Yok, milletvekili seçimi yapıyoruz. Başbakan kim? Vekiller arasından cumhurbaşkanı seçiyor. Başbakan, bakanları iyi mi seçiyor? Vekiller arasından ya da vekil seçilme yeterliliğine haiz Türk vatandaşları arasından belirliyor, cumhurbaşkanı onarsa bakan oluyor. Görevden alacak, cumhurbaşkanı onarsa görevden alıyor. Bir demokrasi düşünün, orada halkın yürütme organını seçme hakkı ve yetkisi yok.”

“Siz bugünü bırakın, yarına bakın”

Eski sistemde bir cumhurbaşkanının bütün düzeni tek bir mühürle elinde tuttuğunu belirten Bozdağ, AK Parti’nin bu mührü Türk halkına verdiğini söyledi.

“Şimdi kalkıp ‘tek adam’ teranesini türetiyorlar. Biz gücü millete aktardık. Ankara’da otel odalarında oturan ağababalara, ana para sahiplerine değil, aziz Türk milletine aktardık.” diyen Bekir Bozdağ şunları kaydetti:

“Allah’ın izniyle ne yaparlarsa yapsınlar ne ederlerse etsinler, hangi masaları kurarlarsa kursunlar, değil Biden’den, nice bayıldıkları adam var ise onlardan destek görsünler, alayı bir araya gelsinler içeridekiler, dışarıdakiler vallahi billahi başaramayacaklar. İnanarak söylüyorum, ‘Muhtar bile olması imkansız.’ dedikleri, ‘Siyasi yaşamı sonlandı.’ diye manşet döşedikleri Cumhurbaşkanımızın yolunu kesmeye muvaffak oldular mı? Olamadılar. Neden? Kaderin üzerine alınyazısı koyan Rabb’imin takdiri var, gönüllere muhabbet koyan Allah’ımız var ve o muhabbetle sandığa oy veren aziz milletimiz var. Yolları sonuna kadar açtınız, engelleri sonuna kadar kaldırdınız. Vekil de oldu, başbakan da oldu, cumhurbaşkanı da oldu, yürütme organı da oldu Allah’ın ve aziz Türk milletinin yardımıyla.

Şimdi kalkmışlar ‘İkinci kere aday olması imkansız.’ diye kendi seçimlerini Tayyip Bey’in adaylığını engelleme umuduna bağlamışlar. Umutları ona kalmış. Anayasa’ya gore bir engel var mı? Yok. Fazlaca açık. Anayasal, yasal hiçbir engel yok. Allah’ın izniyle adayımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır, adaylığı anayasaldır, yasaldır, hiçbir içtihatla yorumla bu gerçeği kimse değiştiremeyecektir. Aziz milletimiz de onu tekrardan cumhurbaşkanı seçecek. Siz bırakın ikinci kere adaylığını engellemeyi, Anayasa’nın ilgili hükmünü 2028’de iyi mi engelleyeceğinize kafa yorun. Yarın Anayasa üçüncü kere adaylığına olanak veren şartları da düzenliyor. Bu millet o şekilde bir irade ortaya koyduğunda, milletin iradesi karşısında iyi mi duracaklar? Siz bugünü bırakın, yarına bakın.”

“Karşısına çıkma cesaretini gösteremiyor”

“Cumhurbaşkanımızı bir dünya bir araya gelse yenemeyecek. Neden? Cumhurbaşkanımızın dayısı oldukca güçlü. Ama Cumhurbaşkanımızın dayısı ne Biden, ne terör örgütleri. Cumhurbaşkanımızın dayısı aziz Türk milletidir.” diyen Bozdağ, dayısı Türk milleti olanın sırtının asla yere gelmeyeceğini vurguladı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Televizyona çıkalım.” dediğini hatırlatan Bozdağ şunları kaydetti:

“Siyasetin başpehlivanı, televizyonda söz ebeliği yapmakla değil, politika meydanında, halkın önünde kispet giyip halkın hakemliğiyle birinci olmakla tescil edilir. İki defadır, 2014’te cumhurbaşkanlığı seçimi oldu, cumhurbaşkanlığı adaylığı kispetini giyip milletin önüne çıkma yürekliliğini, cesaretini gösteremedin. Şimdi 2023 seçimleri var hala ‘Kispeti ben giydim, ben adayım başpehlivanlığa, varım.’ diye Tayyip Bey’in karşısına çıkma cesaretini gösteremiyor, ‘Gel televizyona.’ diye meydan okuyor. Olacak iş değil. Tayyip Bey, korkaklarla yol yürümedi hiçbir vakit, yürekli adamlarla yol yürüdü. Arkasına bakanlarla değil, önüne bakıp hedefe koşanlarla yol yürüdü, aziz Türk milletiyle yol yürüdü.”

Türkiye’de yasakları kaldıran anlayışın AK Parti olduğunu ifade eden Bozdağ, “Ayasofya seneler yılı mahzundu. Ayasofya’nın hürriyetine ulaşması için nice savaşım verildi. AK Parti ve Cumhurbaşkanımız hiçbir şey yapmamış olsa dahi, bu vatanın Türk vatanı, bu devletin Türk devleti, buraların tapusunun Türk milletine ilişkin bulunduğunun sembolü olan Ayasofya’yı müzeden ibadethaneye çeviren, aslına döndüren, ecdadının vasiyetine sahiplenen adımı atması yeter de artar bile.” dedi.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Türkiye Politika Haberler

Leave A Reply

Your email address will not be published.