550 bin kişiyi kapsayan bedelli askerlik düzenlemesi Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi

0

Bedelli askerlik düzenlemesi de içeren Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi.

Teklif, yoklama kaçağı, saklı yada bakaya olup bedelli askerlik hizmetinden yararlanamayan yükümlülerin bu hizmetten faydalanabilmelerine olanak sağlanıyor. Ödenecek karşılık, ödemenin yapıldığı gün geçerli olan işyar aylık katsayısı dikkate alınarak belirlenecek. Bedelli askerlikten yararlanma hakkı elde edip de vazgeçenlere yeni bir hak verilmeyecek.

Teklifin ilk imza sahibi AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili Refik Itina, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Türk milletinin gönlünde “peygamber ocağı” olarak nitelendirildiğini ve milletin göz bebeği konumunda bulunduğunu söylemiş oldu.

TSK’nın enerjisini milletten, tecrübesini tarihten aldığını, hukukun üstünlüğü ilkesi esasında mukaddes vatan topraklarını ve menfaatlerini korumak için her türlü gayreti gösterdiğini vurgulayan Itina şunları kaydetti: “Türk Silahlı Kuvvetlerimizin tevdi edilen görevleri yerine getirebilmesi; her türlü harekata hazır, etkin, caydırıcı ve saygın bir kuvvet olma vasfını sürdürmesine bağlıdır. Bu kapsamda, üzerinde görüştüğümüz kanun teklifi ile toplam 7 kanunda değişiklik yapılması öngörülmektedir. Bu kanun teklifi ile ülkemiz ve devletimizin büyüme ve gelişme potansiyeli istikametinde bölgemiz ve dünyada artarak gelişen ve değişen riskleri, tehditleri doğru analiz ederek Milli Savunma Bakanlığımızın ihtiyaçları ile kamu hizmetinin değişkenliği ve hukukun gelenek yapısı esas alınarak düzenlemeler yapılmaktadır.”

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Türk ordusunun, Türk milletinin yılmaz, yıkılmaz kalesi bulunduğunu, pek fazlaca uygarlığın kurulup yıkıldığı Anadolu topraklarında tüm zorluklara karşın senelerdir mevcud Türk milletinin bunu kuvvetli ordusuna borçlu bulunduğunu söylemiş oldu. Türk milleti, bu coğrafyada kalmaya devam etmek istiyorsa ordusunu her yönüyle daima hazır tutması icap ettiğini vurgulayan Örs, “İYİ Parti olarak milli savunmaya ilişkin konuları hep hassas görüyoruz. Konuyu hep siyaset üstü gördük ve her bütçesine de ‘evet’ oyu kullandık. Kanun teklifine genel manada olumlu bakıyoruz. Ancak ordumuzun çıkarları doğrultusunda eleştirilerimizi de dile getiriyoruz.” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Politika

Askeri Ceza Kanunu Politika Güncel Haberler

Leave A Reply

Your email address will not be published.